Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

İguana`mın Üzerinde Parazitler Var !

İguana`mın Üzerinde Parazitler Var ! evet dediğim gibi parazitler var gördüm kırmızı ve koyu kahverengi parazitler gördüm yıkadım biraz ama sanırım etkili olmamıştır.Yıkadıkdan sonra kıvrımlarında koyu kahverengi parazitde gördüm çok sinirlendim bu duruma acil müdahale etmem gerekli arkadaşlar bunun ilacı falan var mı yoksa veterinere mi götürmem lazım.Oldukça temiz tutmaya çalışıyorum terrarium`u ısı taşı UV si lav taşı her ihtiyacını karşılıyorum para sorun değil ne yapmam lazım lütfen yardım edin ...

img

synchron

15 yıl 6 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir veteriner HEKİMİN görmesi gerekir antiparaziter ilaç oygulamasına ihtiyaç olabilir... geçmiş olsun..

img

rexraptors

15 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bizimkilerde de vardı. banyo yaptırdık sonra baktık geçmiş gibi. ama ışığın altında meyveyi bırakınca parazit yapıyor. bütün talaşı falan döküp herşeyi ağacını falan ykadık. yemek bittikten sonra geri almak gerekiyor kabını.

img

dragon1

15 yıl 5 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Aynı şey bizim dişi minikte de vardı.Sonra çok etkili bir ilaç aldık.İçirdik hemen geçti.rexraptorsun dediği gibi veteriner hekime başvur.

img

yelesarkitan

15 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar, Benim 2 tane iguanam var. 1 ay önce parazitleri yıkadım geçti demiştim ya.. meğerse geçmemiş. sakın yıkamayın. alakası yok geçmiyor. Ben bir ilaç buldum. 1 cc 1 litre suya koyup hayvanları göz ve ağız sokmadan içinde 2 dak. beklettim. 3 saat sonra ılık suyla yıkadım. bütün talaşı döktüm. kütüğünü ve akvaryumu ilaçladım. bir dolu parazit döktüler. 1 aydır çok mutlular. tertemiz oldular. İkisini de satıyorum. Köpek rahat vermiyor. [email protected] adresinden ulaşabilrisiniz.

img

dragon1

15 yıl 5 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iguanana uyuz böcekleri musallat olmuş. En sık görülen parazit türü iguanalarda. Bunun tedavsinin iki aşaması var. Bir, iguana tedavisi, iki, kafesinin tedavisi. İguana tedavisinde; iguananın üzerine bebek veya mineral yağı sürerek bekle, bu uyuz böceklerini boğar. Bir iki saat bekle. Daha sonra, akan bir suyla (küveti doldurmadan!) temizle. Bunu haftada bir defa, artık parazit görmeyene dek, uygulamalısın. Bu sürede iguananı başka bir kafeste tutmanı öneririm. En önemlisi bir veterine danışmak. Veteriner sprey şeklinde bir ilaç önerirse kullan. En etkili yol ise, iguananı su çay rengi alana kadar betadine eklenmiş bir küvette yıkamak. Uyuz böcekleri vücuttan kafaya doğru gitmeye çalışacaklarından, su iguananın dikenlerini kapamalı. Kafaya ulaşan uyuzlar için kafasından aşağı hafifçe suyu dök. Gözlerine gelmemesine dikkat et. Banyadon sonra yine betadine buladğın bir bezi iguananın kolları, kuyrukları vücudunun kenarlarını sil. Uyuz görmeyene dek haftada bir - iki defa uygulamalısın. Kafes tedavisi için; Tüm taban malzemesini yok et, dalları, mama kabını çamaşır suyuyla ovup, suyla bir iki defa yıka. Akvaryum yaşadığı ortamsa içine su-çamaşır suyu karışımı doldurarak en az sekiz saat bekle. Bu sırada odunlar içeride olabilir. Ancak garantiye almak için tahta malzemeleri kaynatmalasın. İguananı koymadan önce yaşadığı ortamı ilaçlamalı, havalandırmalı ve güzelce temizlemelisin. Uyuzlardan kurtulmak kolay değildir. Çok dayanıklı olduklarından tedavi bittikten sonra bile uyuzlar için biraz daha alarmda ol.

img

kemal128

19 yıl 7 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ