Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Bazı sorularım var yanıtlar mısınız?

Merhaba; melez bir köpeğim var. Öyle petshoptan alınmış safkan bir köpek değil hatta amiyane tabiri ile sokak köpeği. Ardahanda yaşıyorum ve bir ailenin bahçesinde beslediği bodur bir köpğein yavrusu.Sizden aşağıda yazdığım sorularda bana yardımcı olmanızı diliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.(Bi de buraya nasıl resim ekleyebilirim? Resimlerini koyarsam ırkı hakkında büyüyüp büyümeyeceği hakkında yorum yapabilirsiniz.) Merhaba; Köpeğimiz bir sokak köpeği sanırım.Bahçe ortamında aile tarafından bakılan bir köpeğin yavrusu.İlk defa köpek bakyorum ve Ardahan ilinde veterinerlerin köpekler hakkında pek bişey anlamadıklarına karar verdim.Çünkü bana yarım yamalak ağız kenarı ile cevap veriyolar.Sanırım onların uzmanlık alanı burda hayvancılık olduğundan büyükbaş hayvanlar.Sizi sıkmazsam sorularımı yazıyorum: 1-Sahibi köpeğimizin 20-25 günlük olduğunu söyledi ve kuduz aşısını yaptırdım dedi.Veterinerler birbuçuk aylık olmadan yavruya aşı vurulmaz diyorlar.Çocuk yalan mı konuşuyor yoksa vurdurmuş olabilir mi? 2-köpeğimizin ön dişleri var. 25 günlük köpekte diş olur mu? 3-Sürekli ellerimi ısırmaya çalışıyor oyun oynarken dişleri mi kaşınıyor? 4-Köpeğimiz kaşınıyor.Hani arka ayakaları ile kulak arkalarını kaşırlar ya o şekilde.Bazen de etini dişliyor ufak ufak.Bunları bildiğim kadarı ile pire olan köpekler yapar.Acaba köpeğimizde bit ya da pire mi var?Veteriner şu anda aşı olamayacağını söyledi ve bir toz verdi. Bu tozla yıkamamı söyledi. Bu toz keser mi? Eğer köpeğimizde bit ya da pire varsa bize bulaşır mı? Köpeği 2 defa kendi kulandığımız normal şampuanla yıkadım ondan olabilir mi? Özel şampuan alacağım ve internette baktım. Yavrular için parazit giderici şampuan seçtim, uygun mu? 5-Köpeğimizin kuyruğunun ucu kırık. Sanki ilk doğduğunda basılmış da yan kaynamış gibi. Düzeltmemiz mümkün mü? Bi zararı var mı bu şekilde kalmasının. 6-Köpeğimiz siyah, tüyleri parlak ama kuyruğunun tüyleri sanki bakımsız gibi, seyrelmiş gibi, neden olabilir acaba? Bir hastalığı mı var? 7-Köpeğimizi sütle besliyoruz ama dün tavuk suyu ve eti verdim biraz. Büyük bir iştahla yedi.Arkadaşlarım sadece sütle besle süt bir ay daha kesme dediler. Doğru mu? Başka birşey vermem zararlı olabilir mi? 8-Köpek bakımı ile ilgili bazı yazılar okudum ve yemek saatlerini belirleyin sadece o saatte besleyin alışsın diyordu. Böyle bişey yapmalı mıyım? Mama kabının yerini öğrendi ve acıkınca oraya gidip ağlıyor ben de yediriyorum. Bunda sakınca var mı? Yoksa o disiplini daha büyüyünce mi yapmalıyım? 9-Köpeğimin tırnakları elimi çiziyor oynarken. Köpeklerin tırnakalrı kesilir mi? 25 gülük köpeğin tırnağı kesilir mi? Kesmeli miyim, kestirmeli miyim? 10-En önemlisi de tuvalet alışkanlığı.Şimdiden tuvalet alışkanlığı kazandırabilir miyim?Bi kutusu var alıştı kutudan çıkar çıkmaz nereye bulursa pisliyor.Yavru diye anlamaz diye kızmak istemiyorum.Kızmalı ve alıştırmaya çalışmalı mıyım? Yine köpek bakımı hakkında okuduklarımdan bazı yöntemler biliyorum. Mesela pisliğini gazete kağıdına sürdüm ama bana mısın demiyor nereye denk gelirse pisliyor yine. 11-Köpeğim petshoptan veya çiftlikten alınmış safkan bir köpek olmadığı için evcilleşmeyebilir mi yoksa yavru aldığınız için olur mu dersiniz? Yani eğitim mi, yoksa genlerinin yönlendirmesine göre mi hareket eder. O kadar çok soru sordum ki kusura bakmayın ama resim de yollasam ne melezi olduğu hakkında bilgi verir misiniz?

img

hayyam75

15 yıl 5 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba bu sorulara bu şekilde cevap vermek çok zor eklersen yardımcı olabilirim msn:[email protected] saygılarımla.

img

ogulcan34

16 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1)köpeklere 45 günlükken kanlı ishal aşısı yaptırılır diğer aşıları 2,5 aylıkken 2 yada 3 hafta arayla yaptırabilirsiniz fakat kuduz aşısı en son vurulan aşıdır ve 3 aylıktan önce yaptırılmamalıdır 2)25 günlük köpekte süt dişleri mevcuttur 3)dişleri kaşındığı için ısırma eğilimi göstermesi normaldir kalıcı dişleri çıktıktan sonra ısırma eğilimi ortadan kalkar 4)köpekteki kaşıntı bit,pire,uyuz gibi dış parazitlere bağlı olabilir kullandığınız şampuana bağlı olabilir verdiğiniz gıdaya bağlı alerjik bir reaksiyonda olabilir yalnız şampuan olarak dermalen önerebilirim ve köpek en az 3 ay ara ile yıkanmalıdır mecbur kalındığında sadece su ile yıkayabilirsiniz 5)kuyruğun kırık olması sağlık açısından bir problem yaratmaz 6)veteriner hekime danışın 7)45 günlükten sonra eğer köpeğin gelişimi normalse sütten kesilip yumuşak gıdalara geçilmelidir 8)6 aylığa kadar azar azar sık öğünler verin 6 aylıktan sonra öğünleri yavaş yavaş azltarak 1 öğüne dönün 9)25 günlük 1 köpeğin tırnağını kesmek pek doğru olmaz biraz büyümesini bekleyin 10)köpek sadece bir odada dursun bulunduğu odayı tamamen gazete kağıdıyla kaplayın yavaş yavaş gazete kapladığınız alanı küçültün zaten altı aylığa fizyolojik olarak tuvaletini tutamaz 11)köpeğin eğitimi tamamen sahibi ile iletişimine bağlıdır her köpek yeterli ve doğru şekilde ilgi gösterilirse eğitilebilir eğer köpeğinize fazla kan karışmadıysa yardımcı olmaya çalışırım

img

arremis

18 yıl 7 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1-Sahibi köpeğimizin 20-25 günlük olduğunu söyledi ve kuduz aşısını yaptırdım dedi.Veterinerler birbuçuk aylık olmadan yavruya aşı vurulmaz diyorlar.Çocuk yalan mı konuşuyor yoksa vurdurmuş olabilir mi? **her zaman vetin dediğine güvenin bnce ;) 2-köpeğimizin ön dişleri var. 25 günlük köpekte diş olur mu? **biLdiğim kadarıyLa doğduğunda var oLarak doğuyorLar (: 3-Sürekli ellerimi ısırmaya çalışıyor oyun oynarken dişleri mi kaşınıyor? **ikiside xD 4-Köpeğimiz kaşınıyor.Hani arka ayakaları ile kulak arkalarını kaşırlar ya o şekilde.Bazen de etini dişliyor ufak ufak.Bunları bildiğim kadarı ile pire olan köpekler yapar.Acaba köpeğimizde bit ya da pire mi var?Veteriner şu anda aşı olamayacağını söyledi ve bir toz verdi. Bu tozla yıkamamı söyledi. Bu toz keser mi? Eğer köpeğimizde bit ya da pire varsa bize bulaşır mı? Köpeği 2 defa kendi kulandığımız normal şampuanla yıkadım ondan olabilir mi? Özel şampuan alacağım ve internette baktım. Yavrular için parazit giderici şampuan seçtim, uygun mu? **bit oLabiLir bce ve size buLaşabiLir bnce o tozu kuLLanın 5-Köpeğimizin kuyruğunun ucu kırık. Sanki ilk doğduğunda basılmış da yan kaynamış gibi. Düzeltmemiz mümkün mü? Bi zararı var mı bu şekilde kalmasının. **onu en iyi vet. biLir görmeden bişi söyLeyemem 6-Köpeğimiz siyah, tüyleri parlak ama kuyruğunun tüyleri sanki bakımsız gibi, seyrelmiş gibi, neden olabilir acaba? Bir hastalığı mı var? **hyr yanLızca bakımdan kaynakLanıyor bnce (: 7-Köpeğimizi sütle besliyoruz ama dün tavuk suyu ve eti verdim biraz. Büyük bir iştahla yedi.Arkadaşlarım sadece sütle besle süt bir ay daha kesme dediler. Doğru mu? Başka birşey vermem zararlı olabilir mi? **bn oLsam henüz 25 gnLük bi yavruya kuru mama verirdim ;) 8-Köpek bakımı ile ilgili bazı yazılar okudum ve yemek saatlerini belirleyin sadece o saatte besleyin alışsın diyordu. Böyle bişey yapmalı mıyım? Mama kabının yerini öğrendi ve acıkınca oraya gidip ağlıyor ben de yediriyorum. Bunda sakınca var mı? Yoksa o disiplini daha büyüyünce mi yapmalıyım? **henüz küçük çok koLay acıkır ondan doLayı beLirLi saatLerde verin fakat bu saat araLıkLarı çok fazLa oLmasın (: 9-Köpeğimin tırnakları elimi çiziyor oynarken. Köpeklerin tırnakalrı kesilir mi? 25 gülük köpeğin tırnağı kesilir mi? Kesmeli miyim, kestirmeli miyim? **bnce henüz kestirmeyin ama büyünce tabiki arada ketirmeniz gerekir (: 10-En önemlisi de tuvalet alışkanlığı.Şimdiden tuvalet alışkanlığı kazandırabilir miyim?Bi kutusu var alıştı kutudan çıkar çıkmaz nereye bulursa pisliyor.Yavru diye anlamaz diye kızmak istemiyorum.Kızmalı ve alıştırmaya çalışmalı mıyım? Yine köpek bakımı hakkında okuduklarımdan bazı yöntemler biliyorum. Mesela pisliğini gazete kağıdına sürdüm ama bana mısın demiyor nereye denk gelirse pisliyor yine. **siz her ne kadar eğitim vermeye çaLışsanız biLe henüz 25 gnLük bi yawru bnLardan hiç bişey anLamicaktır ;) 11-Köpeğim petshoptan veya çiftlikten alınmış safkan bir köpek olmadığı için evcilleşmeyebilir mi yoksa yavru aldığınız için olur mu dersiniz? Yani eğitim mi, yoksa genlerinin yönlendirmesine göre mi hareket eder. **köpekLer siz nasıL eğitirseniz o şekiLde hareket eder ;)

img

manyaqirl

15 yıl 1 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ