Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

Yeni iguana aldım.Ama lamba ile ilgili sorun var.Lütfen yardımmmmm

Arkadaşlar merhaba bugün çok istediğim iguanama kavuştum.Ancak bir sorum var."Uva floresan lamba" alacaktım fakat petshoptan "philips infrared 150 watt" lamba aldım.Bildiğim kadarı ile vucuttaki D3 vitamini için uva gerekli ama petshop da ki arkadaş infrared lambada da uva olduğunu ve floresana gerek olmadığını söyledi.Eğer gerekli olsa bende var satayım ama bu infrared de var dedi.Şimdi aklım karıştı.Uva floresan lamba almam gerekiyormu yoksa gerekmiyor mu??Şimdiden herkese teşekkür ederim.

img

reiska

21 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben alderim dostum petşoplar hep öyle yapıyoo şahsen ben ğiddim bana da aynı durumu yapdı almadım ısıtıcı lambayıda uv florasanı da ayrı aldım sende öyle yap bi hatayapıp yeşil dostunun hayatıyla oynama saygılar.. benim fikrime ktaılmayan lütfen yazsın yanlış bilğilendirmiyelim

img

mozanbig

17 yıl 9 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Alman gereken UVA değil UVB floresan lambadır. D3 sentezlenmesini sağlayan güneşteki UVB ışınlarıdır. UVA, hareketlilik, iştah ve üreme isteğini yani kısaca hormonları düzenler. UVA, kendi evine taktığın lambada da vardır, özel satılan lambalalarda da. Yinede önemli olan UVB lamba. Ne yazık ki Türkiye`de bulmak bazen zor oluyor en azından Ankara`da öyle :D, bulabilirsen, Exo-Terra`nın Repti Glo 8.0`ı tavsiye ederim. Çöl sürüngenleri için densede, çok az güneş ışığı alan iguanalar için ideal. Bu lambada UVA ve UVB düzeni iguananın sorun çekmeyeceği şekilde düzenlenmiştir. Yılda bir kere, yanmaya devam etsede, UVB yaymayacağı için değiştirmen gerekli. Bulamazsan, Sera Terra-UV de ideal. Hangisini alırsan al, tepesine aliminyum folyodan yaptığın yada herhangi bir yerden aldığın bir yansıtıcı koyarsan, UVB ışının etkisi iki kat artar. iyi günler.

img

kemal128

19 yıl 7 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ