Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

hamster bakımı,temizliği vs.. - 2.sayfa

hamster bakımı sanıldığından zahmetlidir.Öncelikle anlatmak istediğim bu hayvanlar çok narin olduğu için çabuk hastalanmakta ve bunun sonucunda ölmektedir.benden sadece heves uğruna alacak arkadaşlara tavsiye olarak onun sizin bakımınıza muhtaç olduğunu hatırlatmak isterim.bu nedenle ona vakit ayıramaycak arkadaşların hamster almamalarını öneririm. Beslenme de yapılan bazı hatalar sonucunda hamsterınız ishal olmakta ve bu nedenle ölmektedir.Bunu önlemek için sulu ve sulandırılmış şeyler haftada bir ve ölçülü verilmelidir.Özellikle haşlanmış brokoli ye bayılırlar bu hayvanlar.ama onunda ölçülü verilmesinde fayda var.Yem olarak vitte molen i öneririm.Diğerlerine göre daha çok besin maddesi var içinde.Ayrıca yem in yanında havuç,elma,üzüm,karpuz(parmak ucu kadar yeterli)salatalık vb.şeyler verilmeli ama ölçülü olarak verilmelidir.onun dışında bir çok şey vardır yiyebilecekleri onuda araştabilirsiniz.Ayrıca çikolata,gofret vs.. gibi şekerli gıdalar kesinlikle verilmemelidir.Hayvan sağlığını etkilemektedir.Temizlik konusuna gelince kafes haftada bir kere ve aksatılmadan temizlenmelidir.Kafes temizlenirken kafes tabanı öncelikle suyla durulanmalı.bu işlemden sonra bakterileri azaltmak amaçlı kolanyalı mendille silinerek daha sonra talaşı konmalı.Ayrıca kafes telleride hayvanı rahatsız etmeyecek şekilde silinmelidir. hamsterlar bildiğiniz gibi oyuncu hayvanlardır.Bu nedenle kafesinde her zaman çarkı olamlıdır.Eğer çark hamsterınıza ufak gelmeye başlarsa (ki özellikle syrianlar 4.5-5 aylıkken en büyük boyuttaki çark sığamamıyor:D) petshoplarda satılan hamster topunu mutlaka tavsiye ederim. Ve ayrıca bu hayvanlar kesinlikle akvaryum ya da palstik kaplarda beslenmemelidir.Çünkü akvaryum ve palstik kaplar hava sirkülasyonunu etkilemktedir. benden bu kadar hayvanlarınıza uzun ömürler...

img

crazybomber

15 yıl 2 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

havuç elma salatalık üzüm karpuz gibi yiyecekleri ne sıklıkta ne kadar vermeliyim

img

cekirge_y

15 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

salatalık havuc gibi yiyecekleri ne sıklıkta vermeliyim her gün mü 2 günde bir mi benim gonzalesim kuru hazır yiyecekleri yemiyo bunun için ne yapılabilir

img

cekirge_y

15 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aslında ne olursa olsun hamsterını hazır yeme alıştırmanı tavsiye ederim bence ayrıca hamsterına üzümve elma vermemeni tavsiye ederim çünkü çobuk pörsen yiyeceklerdir e hamsterlar yiyeceklerini saklaklar ve avıktıklarındda sakladıkları yerlerden çıkarıp yerler ve elma çabuk pörser bu yüzden elma vtavsiye etmem hele karpuzu hiç verme ishal yaparki, ishal hamsterların en korkutucu rüyalarından biridir.Salatalık hakkında birşey bilmiyorum ama bir sakıncası olmadığını düşünüyorum havuca gelince iyice yıka kurula ve küp küp kesip verki rahat rahat yiyebilsin bu besinleri hergün ona verebilirsin ancak hazır mama konusunu iyice düşün çünkü hamsterın için en iyisi o olucaktır benim sana önerim ise havçları dediğim gibi hazırla ve kaliteli ve ambalajlı bir hamster yemi al havuçları ve yemi aynı mama kabına koy ve kafesine yerleştir havucun kokusu yemlere sinicektir ve tadıda onu andırıcağı için yiyebilir sana bol şans...

img

zeynepgöktaş

15 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Daha yeni bir Suriye Hamsterı aldım. Ne kadar yem vermeliyim? Ne kadar sıklıkla vermeliyim? 

zeynepgöktaş yazdı :
aslında ne olursa olsun hamsterını hazır yeme alıştırmanı tavsiye ederim bence ayrıca hamsterına üzümve elma vermemeni tavsiye ederim çünkü çobuk pörsen yiyeceklerdir e hamsterlar yiyeceklerini saklaklar ve avıktıklarındda sakladıkları yerlerden çıkarıp yerler ve elma çabuk pörser bu yüzden elma vtavsiye etmem hele karpuzu hiç verme ishal yaparki, ishal hamsterların en korkutucu rüyalarından biridir.Salatalık hakkında birşey bilmiyorum ama bir sakıncası olmadığını düşünüyorum havuca gelince iyice yıka kurula ve küp küp kesip verki rahat rahat yiyebilsin bu besinleri hergün ona verebilirsin ancak hazır mama konusunu iyice düşün çünkü hamsterın için en iyisi o olucaktır benim sana önerim ise havçları dediğim gibi hazırla ve kaliteli ve ambalajlı bir hamster yemi al havuçları ve yemi aynı mama kabına koy ve kafesine yerleştir havucun kokusu yemlere sinicektir ve tadıda onu andırıcağı için yiyebilir sana bol şans...

img

finn

8 yıl 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hamster bakımında önemli konulardan bir tanesi de hamster kafesi seçimidir hatta en önemli konu dersek yanlış söylemiş olmayız çünkü küçük dostumuzun yaşam alanı onun sağlığını ve psikolojisini etkileyen birincil etkendir, onun iyi vakit geçirmesini sağlayan ortamı sağlamanız oldukça önemli . Saklanabileceği alanlar, spor yapabileceği bir çember ve kolay ulaşabileceği bir suluk muhakkak olmalı. kaynak : https://pethayat.com/kategori/hamster/