Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

Iguanam Hakkında Acil Yardım

Arkadaşlar merhaba, Yaklasik 1 hafta once iguana aldim henuz 25 cm boyunda, petshoptan aldim yaklasik 5-6 aylik dediler.. Ancak bazi sorunlarim var.. Evde yerim oldugu icin 1.5 metre yuksekliginde 50x50 kare bir kutu kafes yaptırıyorum.. Ancak kutu hazir olana kadar 50 cm uzunlugunda bi akvaryumda bakiyorum.. Ilk aldigim zamanlarda cok sessiz sakin yemi yiyordu.. Ancak son 2 gundur hem cok hareketli, hem devamli akvaryumdan kacis yollari ariyor ve hic yemek yemiyor.. Gunese koyunca akvaryumdan disari cikabilmek fıldır fıldır dolanıyor.. Acaba neden bole davranislar sergiliyor olabilir ve yemek yememesi sorunu niyedir.. Ne yapmam gerekiyor.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

img

stefanel

14 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Stefanel, iguanan daha çok yeni. Yerine alışması için ona biraz daha zaman tanı. Şuan bulunduğu akvaryum umarım yerde değildir. Çünkü bu daha çok stres yapmasına ve senden korkmasına sebep olabilir. Biraz yüksekte durması lazım. Ayrıca sakın akvaryumla güneşe koyma. Cam daha çok ısınacağı için, güneş ciddi yanıklara yol açabilir. Mümkünse yemeğini sen yedir ki seni tanısın.

img

ysfrmz

15 yıl 8 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ysfrmz verdgin bilgiler icin tesekkur ederim.. Bi sure daha zaman taniyayim.. Elimden yedirmeye calisayim.. Son bir sorun olucak, yememeye devam ederse ne yapacagim..

img

stefanel

ÖZEL MESAJ

Ben yemek yemediğini farkettiğimde havuç veya kabak rendesi ile canını yakmadan ağzını aralatıp tabiri caizse zorla yediriyorum. Bir kısmı ağzına girince mecbur yemek zorunda kalıyor. Tabi daha bir parçayı yutmadan,çiğnerken ağzını her araladığında biraz daha veriyorum. Genelde benim için ilaçlarını verirken büyük kolaylık oluyor. Çünkü calsiyum ilacını başka türlü içiremiyorum. Ayrıca dereotunu genelde iguanalar sever, bir dene istersen. Kokusuna karşı koyamayabilir.

img

ysfrmz

ÖZEL MESAJ

Bilgiler için çok teşekkür ederim :)

img

stefanel

ÖZEL MESAJ

Son birsey soracagim.. Calsiyum ilacini ne araliklarla vermemiz gerekiyor ?

img

stefanel

ÖZEL MESAJ

Haftada bir defa calsium granül ve dvit-3 kullanmalısın. Eczanelerden temin edebilirsin. Calsium granülün 7-8 parçasını toz haline getirip yedirirsin. Dvit-3`ü de 5 damla kadar kullanırsın. Ben ikisini aynı gün vermeyi tercih etmiyorum. 1-2 gün aralıkla kullanıyorum.

img

ysfrmz

ÖZEL MESAJ

Tesekkurler arkadaşım.. Dün akşam eve gittiğimde hala bişeyler yememiş oldugunu gördüm.. Elimi yavasça akvaryumun içine soktum ama kuyrugu ile elime vurarak beni uzak tutmaya çalıştı.. Bi süre dokunmadım daha sonra tekrar aynı şeyi yaptı.. Tam o sırada bi sakin anında yakalayıp elime aldım.. Elime aldım ve birden sakinleşti.. Ellerini ayaklarını parmaklarıma dolayarak, kuyrugunu sallaya sallaya bi süre elimde durdu.. Tam o sırada yedirmeyi denedim ve başarılı oldum.. Güsel güsel elimden yedi.. Birsey dikkatimi cekti.. Vucudunun alt tarafi biraz soguktu, elime alinca direk orasını avucumun içine yasladı.. Acaba üşümüş olabilir mi ve bu yüzden yemek yememiş olabilir mi ? Böyle bir durum olabilir mi ? Elimin sıcaklığı iyi gelmiş olabilir diye düşündüm.. Halbuki akvaryumun ısısı 28-29 derecelerde seyrediyor.. Bu durumla ilgili yorumlarını yapabilirsen sevinirim..

img

stefanel

ÖZEL MESAJ

28-29 derece bizler için sıcak sayılabilir ama onların ihtiyaç duyduğu sıcaklık gündüz için 35-36 derece civarıdır. Ancak geceleri için 26-27 derece uygun sayılabilir. Karnı soğuksa yemek yemek istemeyeceği gibi, yese bile vücut ısısı düşük olduğu için sindirimde sorunlar yaşayacaktır. Ben iguanamı geceleri kütüğünde uzanmış görürsem orda uyumasına izin vermiyorum. Isıtıcılı bölmesine gitmesini sağlıyorum ki akşam yedirdiklerimi rahat sindirebilsin. Bu arada neler yedirdin akşam? Nelerden hoşlanıyor?

img

ysfrmz

ÖZEL MESAJ

Anladim ancak 35-36 ya cikarmak icin isiyi neler yapmam gerekiyor.. Birde yazin gerek olmayabilir die isitici almamistim.. Onuda alayim mi ? Dun aksam fazla bisey yemedi ama biraz marul biraz dereotu birazda petshopun verdigi igunana baby sticks die hazır kuru yem var ondan verdim.. Daha sonra havuc rendeleyip vermek istedim.. Hic bi sekilde yemedi..

img

stefanel

ÖZEL MESAJ