Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

arkadaşlar acil bakın lutfen özellikle myhollandalop

iki tanet tavsanım var bi dişi bi erkek erken ciftlestıgızaman dişi ölebiliomuş ben budurumda ne yapacam 2tane bi dişi bi erkek tavşanım var bir arada yasıyorlar ne yapabılırım sizce

img

prensprenses

14 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok bi bilgim yok ama yaşlarına bağlı kaç yaşındalar.? bnm erkek 1 yaşında dişide 1 buçuk 2 yaşnda.

img

karamelimm

14 yıl 8 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ikiside 3 aylık

img

prensprenses

14 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

erkek tavsanlar 5-6 aylıkken disi tavsanlar 4-5 aylıkken ciflesmek icin uygun aralıkta bulunurlar. bundan daha önceki dönemlerde yetiskin bir erkek ile aynı ortamda bulunan ve erkek tarafından ciftlesmeye zorlanan örneğin 2 aylık bi disi tabiki ciddi zararalar görecektir. bunun gibi extra durumlar dısında ciftlesme iletavsan ölümü arasında bir bağ yoktur...

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

erken dönemlerde yani çiftleşme olgunluğuna gelmeden bazen çifleşme gerçekleşir. bu gibi durumlardada genelde ölü ve sakat doğumlar , rahim ağzının tam gelişmemesi yüzünden rahim ağzında citti yırtılmalar gerçekleşir. Bahsettiğim kistleşme durumuda nadir görülen bir durumdadır.Tavşanlarda bu gibi durumlar direkt erken çiftleşme den değil bağlı olduğu durumlardan enfeksiyon kapma yüzünden olur. birede kavga durumu var. bilindiği gibi dişi tavşanlar ayda bir kere, (10-15 gün süreyle) erkek ise 2-3 günde bir çiftleşme isiteği duyar. budurumda dişi erkeği istemiyecek ama erkek sürekli ısırarak tırmalıyarak vb. dişiyi çiftleşmeye zorlıyacaktır. iste bu gübü durumlarda oldukça citti yaralanmalar olur ve bu yaraların enfekte olmasıyla ölümler gerçekleşir. yapmanız gereken kafes içinde erkeğin dişiyi kovalamaya başladığında ikisini ayırmak. yeterli yaşa geldiklerinde dişiyi 2-3 gündebir erkeğin yanına koyup çiftleşmeye karşı tutumunu takip etmek gerekir. kabul etmezse alınmalı kabul ederse çiftleşme gerçekleştirten sonra geri alınmalıdır.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben tavşanlarımın ikisinide kısırlaştırdım kökden çözüm(malum çok hızlı ürüyorlar va okadar yavruya bakamam)tavsiye ederim...

img

zeynepgöktaş

15 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ