Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanım Hamilemi?

Selam arkadaşlar 3-4 gündür tavşanımın hareketlerinde değişmeler oldu 1-kafesindeyken veya dışarıdayken bazen buz tutmuş gibi donup kalıyo oturma pozisyonunda 2-daha önce çişi gelince veya acıkınca yem kabını demirlere vurup isteğini anlatıyodu ama artık nedensiz yere yem kabını yerinden çıkartıp dağıtıyo(içinde yem olduğu halde)gezdirip kafesine geri koyunca yine aynı şeyi tekrarlıyo ayrıca dışarıdayken ayağımdaki terliği ve paçalarımı kemiriyo. agrasifleşti yani 3-arka ayakları ve kıçı yerde sabit bi şekildeyken kedi gibi sırtını kabartıyo 4-karnında gözle görülür bi şekilde hareketlenme var 15-20 saniye aralıklarla tekrar ediyo 5-tavşanımı alalı yaklaşık 35 gün oldu ve kafesinde tekti acaba ben almadan önce çiftleştiyse şimdiye kadar doğurması gerekmezmiydi? not:tavşanımın karnındaki hareketliliği videoya kaydettim eğer görmek isteyen arkadaşlar varsa lütfen mail adreslerinizi yazın bnde size mail olarak gönderiyim eğer bişey varsa anlamak daha kolay olur Teşekkürler..

img

lop_lover

14 yıl 9 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Genel olarak tavşanlarda hamilelik teşhisi koymak oldukça zordur. elbette davranış belirtileri var ama başka herhangibir şeydende kaynaklanıyor olabilir.Sizinkinin davranışları doğum öncesi haraketlere benziyor ama olmaya bilirde. Anlamanın en kolay yolu: ensisini yavaşça okşayın bu onu sakinleştirecektir. Sonrasın bir elinizle okşamaya devam ederken diğer elinizle karnıyla anüs kısmı arasını arasını hafce yoklayın. elinize birbirinden ayrık 3cm civarında kütleler geliyorsa hamile demektir. hamilelik süresi yavru sayısına bağlı olarak uzayıp kısalabilir. yavbru sayısı çoksa 25 günlük hamileyken bile doğurabilir, ancak azsa daha uzun 35-40 güne kadar uzayabilir. birde memeleri hamile değilken ufak et beni gibi olur hamileliğin son zamanlarında irileşir ve cevrasinde sertleşmeler olur. Bu süt salgı beslerinin aktifleştiği anlamına gelir. Size önerim uygun boyutlarda bir doğum kutusu edinmeniz ve yanına koymaktır. Eğer hamileyse en geç 1 hafta içinde doğum gerçekleşir. yanlız yanına kuru ot koynayı ihmal etmeyin, doğuma yaklaşınca genelde bunlardan yuva yapar. Umarım hamiledir ve bu muhteşem duyguyu tamanızı isterim...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evt dediğiniz gibi memelerindede bi belirginleşme ve sertleşme söz konusu,yere yatıp uzanınca karnındaki hareketlenme göze çarpıyo elimi karnına koyunca içeride yumru şeklinde bişeyin hareket ettiğini hissedebiliyorum sizin tavşanlar hakkında çok tecrübeli olduğunuz belli acaba mail adresinizi verseniz videoyu size göndersem daha kesin bi kanıya varamazmıyız?

img

lop_lover

ÖZEL MESAJ

Oldukça meraja ettim ettim doğrusu. Viideodan bakarak dana net bir şekilde anlıyabiliriz. Mail adresim: [email protected]

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim:) videoları gönderdim yalnız video boyutlarını küçültmek için mp4 formatına çevirdim yoksa göndermek imkansız olurdu.

img

lop_lover

ÖZEL MESAJ

Videoları izledim, bu haraket hamileliğin son dönemi olarak nitelendirmekten başka bişey söyliyemiyeceğim. Ama kıpırtıların yeri biraz garip geldi, rahim bölgesi biraz daha arka ayaklarına yakın olması gerekir. Belki pozisyonundan kaynaklı yanılabiliyor olabilirim. Hemen bir doğum sandığı edinmeye bakın. çünkü çok yakında doğum gerçekleşicek gibi duruyor.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

süper:)ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim bugün marangoza gittim doğum kutusu için sağolsun para almadan kutuyu yaptı(zamanında çok papağan beslediğini söyledi:))samanda temin ettim.Pazarteside bi vetetiner ziyaretimiz olucak karnındaki hareketliliğin yeri bnmde tuhafıma gidiyo çünkü uzanınca midesi bi tarafa kayıyo ve orda hareketlenme oluyo ayakta olduğu zaman ise arka ayaklarının hemen önünde oluyo belkide normaldir ama gitmekte fayda var neolur neolmaz.Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için sağolun.

img

lop_lover

ÖZEL MESAJ

Hiç öenmli değil, bildiklerimi paylaşmak zevktir, tavşan dostlarıyla. ufak bi kaç şey söyliycem, marangozdan aldığınız kutuyu (tabi malzemesi uygunsa) biraz sirke kullanarak dezenfekte etmeniz. (şirke oldukça güçlü doğal bir dezenfektendır, tavşanınıza hiç zarar vermez) sonra biraz havlandırdıktan sonra kafesine koymanız. Doğum gerçekleştikten sonra işte en mutlu ve heycanlı zamanlar başlıyacak. Muhteşembir duygu. Ama çok dikkatli olmalısınız. çünkü doğum sonrasında küçük anne oldukça asabi ve yıpranmış olucak. çok su ve mineral kaybettiği için suyunu ve yemini hiç eksik etmeyin, ve maydonoz gibi c vitamini açısından zengin besinler vermeye çalışın (miktarını abartmayın, günde 5-6 dal yeterlidir). Küçük anneyi ilk 7-10 gün fazla rahatsız etmemeye çalışın. doğum kutusuna 2 ci günden sonra bakın (bakmadan önce anneyi biraz sevin sizin zararsız olduğunuzu anlasın) ve içerde ölü doğmuş yavru varsa onu alın (bu oldukça sık görülen bir durumdur, paniklemeyin doğaldır) ve kesinlikle kutuyu çıplak elinizle açmayın elinizi bir torbaya geçirin vve öyle bakın. sizin kokunuz yavrulara bulaşırsa reddebilir. Şimdiden hayırlı olsun, umarım sağlıklı topak topak yavrularınız olur.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

tekrar mrb bizimki hamile değilmiş 10günü aşkın bekliyorum ama doğum olmayınca dün tekar veterinere gittim oda zaten hamilelği anlamanın zor olduğunu ama eğer hamileyse bir hafta 10 gün içinde doğurması gerektiğini söyledi.hamile olsaydı bu kadar hareketli olamıycanı karnında gerginlik olacağını söyledi.Agresifliğine gelince korkup kızmadığı sürece bu şekilde davranmıyacağını yüksek ihtimalle çiftleşmek istediğini söyledi anlıcanız bize boş yere küçük bi telaş yaşattı:) doğum kutusuda onun için güzel bi oyuncak oldu:).şimdide ona bi eş bulmam lazım çünk hakikaten fenalarda:)

img

lop_lover

ÖZEL MESAJ