Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanımın dışkısı

Merhabalar, 3 gün önce bi tavşan aldım. küçük ama kaç aylık bilmiyorum... Yanında 1 paket yem verdiler ama içinde buğday gibi tahıllar, renkli balık yemi gibi yemler ve kurutulmuş meyveler var. Tavşanım geldiği günden beri sadece balık yemi gibi olanları ve meyveleri yedi. tahıllara dokunmuyor bile. bu sabah da dışkısında değişme oldu. Daha dün gece küçük siyah boncuklar gibiyken şimdi poposuna yapışacak kadar yumuşak kötü kokulu ve kahverengi. ne yapıcam?? lütfen bi yol gösterin :(

img

periii

14 yıl 5 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

peri tavsanına bu yem hricinde yesillik veriyomusun? suyunu ne sıklıkla değistiriyosun? suyunu icebildiğine eminmisin? ayaklarını bastığı yerde ıslaklık mevcut mu?

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tahmin ettiğim yemi kullanıyorsan, o yediği şeyler vitamin premiks leri. Ağırlıklı olarak meyva parçaları ve premiksleri yiyorsa dışkısında sıvılaşma olabilir. Beslenmesine bi süre kullandığın yemi bırakıp kurutulmuş ekmek (küflenmemiş ama oldukça sertleşmiş)ve kuru ot yedirirsen düzelecektir, su içebildiğinede emin olman lazım. tavşanlar genellikle tanını beğendikleri besin maddelerine tüketirken öncelik verirler ve tabi bunlar kendine zarar verebilcek şeylerdir. o yüzden özellikle bu yaş aralığında kontrollü olmak gerekir. Sana tavsiyem edine biliyorsan kuzu yemi olarak bilinen palet yemlerden edinmen. petshoplardan edinebilirsin, ama dikkat et 50 kg si 35-40 lira olan yemin 100 gr mını 10 liraya satıyorlar. ben çözümü toptancısından 50 kg lık çuval alarak çözdüm oldukça ekonomik oldu. Bahsettiğim ekmek ve ot kürünü 3-4 gün uygularsan tavşanının beslenmeye bağlı ishal problemi çözülecektir. hala devam ederse bir veterinere götürmende fayda var.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ