Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapişim hasta

Merhaba, 6 aydır su kaplumbağası besliyorum. 1 ay önce 1 tanesi öldü. Ölmeden önce boyun ve ağız kısmunda beyaz yosunumsu şeyler oluşmuştu. (Ölüm sebebi bumudur bilmiyorum ) Aynı belirtiler diğer kaplumbağam da da belirmeye başladı. Acil tavsiyelerinizi bekliyoruym onunda ölmesini istemiyorum.

img

aslihan7

18 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm aslıhan,

kaplumbağanın ağzından beyazımsı köpük çıkması akciğer hastalığının veya nezle belirtisidir. başka bir hastalık da olabilir tabi ancak daha başka ayrıntıları bilmiyorum kaplumbağan hakkında. yaşadığı ortamı anlatmamışsın. yapacağın ilk şey veterinere götürüp antibiyotik almasını sağlamaktır. bunun yanında bulunduğu ortamın ısısını 30 dereceye getir ve bol bol güneşe çıkar. ama acil olarak veterinere götür. antibiyotikler konusunda aşağıdaki linkte ayrıntılı bilgiler var ayrıca akciğer enfeksiyonu hakkında da. bulunduğun kentte veterinerlerin listesini bul ve gitmeden önce kaplumbağa getireceğini söyle. sonra aşağıdaki linkte antibiyotik listesini de yanına al ki veteriner hangi antibiyotik vuracağını kestiremiyorsa ordan bakabilir. kaplumbağalara yapılacak enjeksiyonlar arka bacaktan yapılır. akciğer enfeksiyonu kaplumbağalarda tedavi edilmezse ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. ayrıca vitamin takviyesi şarttır. en kısa zamanda kaplumbağanı bir akvaryumda ve uygun ısı ve hava koşullarında beslemeni tavsiye ederim. şunu unutma ki kaplumbağalar sadece ve sadece biz onlara bakamadığımız için hastalanırlar.aşağıdaki linki de unutma. gerekirse print et ilgili kısımları.

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=5441

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Cevap yazdığın için teşekkür ederim. Yanlız yanlış ifade ettim galipa ağızıdan köpük çıkmıyor. Boyun ve çene kısmından sarkan beyaz yosunumsu şeyler var.Akciğer sorunundan çok sanki mantarımsı bir hastalık bu. Kabına içme suyu koyuyorum sık sık da suyunu değiştiriyorum. Ancak dezenfekte etmek için herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Önerebileceğin bir ilaç var mı ? Teşekkürler

img

aslihan7

ÖZEL MESAJ

Selam aslihan7 ;

İçme suyunu en az bir gece dinlendir.Deep,Vitamin ,Deep Genel Dezenfektan ,Deep Klora su değişimlerinde suya önerildiği miktarda karıştırılarak(filtreyi belli bir süre kapalı tut)kullanabilirsin. Thumbs Up:)

Sevgiler. 

img

deepfıshıng48

19 yıl 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler Deepfihing

img

aslihan7

ÖZEL MESAJ

hmm, bir an telaşlanmışım o zaman. o zaman akvaryum dezenfekte, uygun koşulların sağlanması ve günde 2-3 saat tamamen kurumasını sağlamalısın. suyuna çoooook az miktarda kaya tuzu atarak mantar oluşumunu engelleyebilirsin. ancak çooook az. mantar olduğunu şüphelendiğin bölgeye veteriner tarafından mantar spreyleri ve kremleri uygulanabilir.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ