Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

igumuz ve Salmonella Virusu

Herkesse selam. Arkadaşlar bir kaçgundur bazı dostlarımdan kulaktan dolma bazı bilgiler edindim genelde bu bilgiler su sekildeydi: iguanada bir virus varmıs hamile kadın yanına sokarsan dusuk yapıyomus, insanı olduruyormus, kansere neden oluyor kanınıdaki bir virus insana geçince halsız bırakıyor ve olduruyor.Tarzında bazı bilgiler edindim ve bunu arastırmaya başladım araştırma sonucu olarak bazı bilgiler edindiğim konuları sizlerle paylaşmak istedim: . . . 24000 hastalık yapar. . . İstilacı E.coli ise farklı bir yol izler. Bağırsaklardaki hücrelere yapışır ve salgıladığı toksin kramp ve ishale neden olur. Enfeksiyona karşı bağışıklığın tepkisi, bakterileri öldürmek için vücut sıcaklığını yükseltmek, yani ateştir. Yaygın enflamasyon tepkisinin bir işareti de dışkıda akyuvar hücrelerinin bulunmasıdır. Suların yeterince temiz olmadığı bölgelerde Ğözellikle gelişmekte olan ülkelerde- bu bakteriyel enfeksiyonlar çok yaygındır. Ne var ki ABD de bu tehlikeden muaf değildir. Salmonella familyasında tek başına (2.400 hastalık yapıcı türü bulunur) geçen yıl ABD’de 2 milyon bakteriyel gastroenterit vakasına neden oldu. Enfeksiyon, nadiren olmakla birlikte, küçük çocuk, çok yaşlı veya hastalar gibi bağışıklığı zayıf insanlarda ölümcül olabilir. . . .Suçlu Salmonella mı?. . . Modern gıda sanayi bu mikrobun gelişmesi için uygun koşulları yaratıyor. Yiyeceklerden geçen hastalık bakterilerinin pek çoğu spesifik bir yiyeceği tutar. Sözgelimi Campylobacter daha çok tavuk etlerini tercih eder; Aeromonas sütte barınır; Schigella kirli sulardan ve tuvaletlerden geçer; Yersinia enterocolitica domuzları sever; Vibrio parahaemolyticus istiridye gibi pişmemiş kabuklu deniz ürünlerinde gelişir. Oysa Salmonella, özel bir tercihinin olmamasıyla tanınır. Tavuk, ördek, hindi, köpek ve pastorize edilmemiş sütlerde barınır. Öyle ki kaplumbağa, iguana ve háttá çıngıraklı yılan bile bu mikrobun yayılmasına uygun bir zemin oluşturabilir. Bazı tahminlere göre Salmonella enfeksiyonunun yüzde 80’i çiğ veya az pişmiş yumurtadan kaynaklanır. Tavuklar bu bakteriyi yalnızca birbirlerine bulaştırmakla kalmaz, kemirgenlerin dışkılarına ve çiftlik artıklarına temas ettiklerine de enfekte olabilirler. 1994’deki 224.000 vaka, daha önce pastörize edilmemiş yumurta taşıyan kamyon depolarında dondurma yapımında kullanılan karışımın taşınması sonucu ortaya çıkmıştır. . . .Hamilelik. . . Sürüngenler:son zamanlarda bazı çevrelerde popülarite kazanan bir başka alışkanlık da iguana gibi sürüngenlerin evcil hayvan olarak beslenmesidir. Tüm sürüngenlerde olduğu gibi minyatür dinazorlara benzeyen iguanaların da barsak sistemi içinde salmonella adı verilen bir bakteri normalde bulunur.Salmonella genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren ve çoğu zaman basit önlemler ile tedavi edilebilen besin zehirlenmelerine neden olur. Yaşlılar, bağışıklık sistemi sorunu olanlar, 5 yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar ise salmonella enfeksiyonu açısından yüksek risk grubunu oluştururlar. Salmonella enfeksiyonu hamile kadınlarda ciddi enfeksiyonlara ve düşüklere neden olabilir. Hamile kadınların iguana ve benzeri sürüngenler ile temas etmemesi uygun olur. . . . sonuç. . . Salmonella virusu görup tanımıs olduk arkadaşlar sadece iguanalara ozgu bir hastalık olmadığını hamilelik sırasında zaten hiçbir hayvan yaklasılmaması gerekildiğini biliyoruz kedi kopek ve diğer canlılarda oldunu artık biliyoruz.iguanamıza elledikten sonra ellerimizi yıkamalıyız ve kendi temizliğimize dikkat edersek bu arkadaşlarımızla daha uzun sureler birlikte olabiliriz arkadaşlar sorunlarınızı cekinmeden sorun saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

3 yaşında kardeşim var ve iguana almamdaki tek nedenim salmonella virüsü..bu konuda bilgin olduğunu tahmin ediyorum ve biraz bana yardımcı olursan sevinirim ve bende bi iguana sahibi olurum..şimdiden teşekkürler..

img

berat87

18 yıl 4 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar berat87 oncelikle sunu soylemek isterim Salmonella Virusu el temizliği ile kutula biliriz ama kesin olarak virusten kurtuldun diyemeyeceğim. . . Bizim evdede babannem 80 yasında ona hiç bir sekilde birsey olmadı ama olmazda diyemiyorum. Sen ginede kardesinden birazdaha uzak tutmanı tavsiye edebilirim sonuçta nadiren olmakla birlikte, küçük çocuk, çok yaşlı veya hastalar gibi bağışıklığı zayıf insanlarda ölümcül olabilir. . . Saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya bu yazı yüzünden iguana almaktan vazgeçtim :( :( yani birine bişey olursa hem ben katlanamam hemde iguma yazık olur,,, en iyisi hiç almamak

img

fantastıcua

18 yıl 2 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaslar ya ben anlatamadım yada bilemiyorum bu virus cogu hayvanda barınmaktadar hatta insan bunyesinde bile olabilen bir virusur. Direk igulara suc atmayınız ve bu hayvanlara bu şekilde kendi bildiğinizce yorum yaparak başka arkadaslara iletmemenizi oneririm. Ben bu yazıyı derleme amacım aslında insanların daha cok iguları vevmesini bilinçlnmesi amaçlamıstım ama insanlar tam olarak anlamak istemiyolar. Tamam bu bir virus oldugunu biliyorum ve nasıl bir şekilde bunun kendime geçmiyeceğinide biliyorum sonuçta en basittinden kopek ve kedilerde bile var.Bugun gumuzde bu olayı cok değişik yorumlayan arakdaslarla karsılastığım için artık bazı konularda konuşmak istedim asla kimse ustune alınmamasını isterim. . . Saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam xcvxc sana tamamen katılıyorum, arkadaşlara bir iki bilgide ben vereyim , salmonella virüsü insanların bağırsaklarında da vardır fakat şu an için zararsızdır örnek veriyorum insanların bağırsaklarındaki virüs sayısı şuanda 5000 ise bu sayı 6500 üzerine çıkmaya başladığı zaman tehlikeli hale gelir,,snakehunter,,,

Merhabalar arkadaslar tekrarlıyıromum lutfen ciddibir biçimde okuyunuz salmonella virusu yuzunden igularımıza dokunmak istemeyen arakdaslar var siz ne biçim insanlarsınız bunu yapmayın siz onların bakıcılarısınız sizlere muhtaçlar ve salmonella yuzunden değil parazit yuzunden igularınızı kaybediceksiniz. Kendinize gelin bu salmonella kopektede var kedide anlamaktamı istemiyosunz arkadaslar bu salmonella bildiğiniz yumuratada hatta martı pisliginde bile yasam surdure bilir ama igudan size geçip sizi oldurecek kara veba gibi ewinizi saracak ondan sonra sehri elegeçirecek kadar buyuttunuz artık yeter kendinize gelin attıgınız maillere cewap yazmaktan ve sorulardan sıkılmadın hepsini gine yılmadan cevaplıcam aklınızda olan soruları yoneltin ama lutfen dusunun bu kara veba filan değil sadece igunuz ve bu sekilde aslında bir bakıma iyi oldu kim igu beslemek istiyor vede kim sekil olsun marijanlik bakımanıa igum olsun diye igulardan vaz geçiliyo sırf bu olaya sevindim sadece sorularınızı buradan sorarsanız hepimiz payalasıp sorulan sorular tekrarlanmamıs olur. . . saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

xcvxc verdiğin bilgiler için teşekkürler,benimde kaplumbağam var onlardada salmonella olduğunu,amerika da satışının yasak olduğunu felan duyunca korktum verdiğin bilgi içimi rahatlattı teşekkürler; saygılarımla...

img

westblood

16 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iguanam elime alınca veya yaklaşınca dilini uzatıyo. bunun nedeni ne olabilir? iguanam yavru ve henuz 2 gündür birlikteyiz.

img

aribeths

16 yıl 11 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba XCVXC ben Azerbeycandan Lyuza. lakabim LizardGIRL sana askim bile derim, o mesaji yazan parmaklarina, oyle dusunen beynine, o mukemmel kalbine canimi kurban ederim.Benim 2 igusum var Cindy ve Lucky asklarim onlar benim. annemden ayri yasiyorum ama anneme soylerken igularim var cildirdi igrenc yaratiklar pis hayvanlar dedi 2 hafta konusmadim kustum anneme. Aradi beni dayanamadan, bende konustum, o hayvanlar benden daha mi onemli dedi: hayir ama onlar benim cocuklarim gibi dedim neden bukadar seviyorsun onlari igrenc cirkin pis hayvanlar dedi. Anne iyi dedim bana misafir gel dedim tamam dedi, annem geldi ilk yandan igrnir gibi bakmaya basladi ses yapmadim, sonra elime aldim annem uzak dur benden bana dokunma yaklasma dedi ok dedim. actim netten onlarla ilgili siteyi okuttum anneme.... inanamazsin agladi: bi sitede yesil igularla ilgili yazi vardi: olumune kusen canlilar diye terkedilmeye gelemez olurler diyor....... annem simdi beni yaklastirtmiyor onlara kavga ediyoruz ben sevicem diye :)))))) simdi esas konuya gelicem e be ALLAHin zavallilari, salmonella ADS den daha tehlikelimi saniyorsunuz? kendinize GELIN YA!!!! sizi onlari almaya zorlayan yok! almayin kardesim! bi sey anlaticam simdi 2 arkadas varmis bi zamanlar 1ri yakisikli biri cirkin bi kiz yakisikliya asik tipinden dolayi diyerine de kalbinden dolayi. secim yapmakta zorlanirken bi dede cikar karsisina ve der: neden mutsuzsun? Kiz olayi anlatir birinin kalbine diyerinin tipine asigim. dede der simdi beni iyi dinle sonra secimini yap. yakisikli cirkin olanin kalbini kendi yuzunde yansitir cirkin olanda yakisiklin kalbini yuzunde yansitir. umarim mesaj alinmistir.... o igular bazi insanlarin kalplerini suratlarinda yansitir ama kalpleri DUNYAya bedel!!!!!!!!! LIZARDGIRL

img

lizardgirl

16 yıl 1 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ