Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

su sıcaklığı

SELAM, BENİM AKVARYUMDAKİ SU SICAKLIĞIM ISITICI TAKTAMADAN ÖLÇTÜM 30 DERECE ISITICI TAKMAMA GEREK VAR MI ISITICIM DA VAR TEŞEKKÜRLER

şu anda hava sıcak normaldir havalar serinlesin ısıtıcı gerekicektir bekle şu an bence takma birazdaha serinlesin hava

img

küçük

18 yıl 11 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yaz için su sıcaklığı 30 normaldir. kış için 28 olmalıdır. akvaryuma sürekli bir termometre koyabilirsin. 2 ytl falan olması lazım, böylece kontrol imkanı daha iyi olur.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

termometrem var su sıcaklığını onunla ölçüp size söledim

yok anladım. hani bu akvaryumun içine tüp gibi bişey yapıştırıyorsun ya, benimkilerin oyuncak ettiği, onu kastettim ama galiba seninki de o. neyse su sıcaklığı ok''dir.

img

beppomomo

ÖZEL MESAJ

Selam SuperSoccer ;

Isıtıcın hazır bulunsun su sıcaklığın 27 derecenin altına düşerse hemen ısıtıcıyı monte etmelisin. Thumbs Up 

img

deepfıshıng48

19 yıl 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

CEVAPLARINIZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

arkadaslar, eski forumlarda su sicakliginin 26 derecede sabit kalmasi gerektigi yaziliyordu, simdi neden derece artti anlayamadim.ben nisanda aldim kapluslari, 28 dereceye ayarladim sicakligi.havalar isininca da ayniydi, sonra yazin 30 derece olmali diye yazildi, 30 yaptim.sonra yazin isiticiya gerek yok, ben cikardim falan yazildi, ben de bu sefer 26ya indirdim sicakligi.su anda 26da ve bi sorun gorunmuyor.arttirmali miyim sicakligi?

img

dulcinea

19 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

konuya açıklık getirmek için: kırmızı yanak su kaplumbağalarını 27-30 derece arada tutabilirsin. 26 derece de sağlıklı kaplumbağalar için uygun olabilir. ancak 28 derecede tutulan kaplumbağaların hastalandığı görülmemiştir. kaplumbağaların kendileri ısı üretemedikleri için ortam ısısına tabidirler. bunun için kışın 28 derece, yazın da 30 derecede tutulurlar. ısıtıcının şart olmadığı konusu ise tamamen yanlış anlaşılmış. eğer bulunduğunuz kentte hava sıcaklığı 35 derece ise su da zaten kendiliğinden ısınır ve 30 derece olur geneldi. yani ısıtıcı eğer bir fonksiyon görmüyorsa o zaman gerek yok tabi. ama ısıtıcıyı çıkarıp su 26 dereceye geliyorsa demek ki gerek var. o yüzden en kötü ihtimal 28 derecede sabit tut kafa karışıklığını önlemek için ve ısıtıcıyı geri tak.değişik kaynaklarda değişik ısılardan bahsedilsede akvaryum koşulları ile doğa koşullarının farklı olması ve hastalanma riskini göze almamak için benim düşüncem kışın 28 yazın da 30 derecede SABİT tutulmasıdır. bunu ister ısıtıcı ile sağlayın ister başka şekilde.

img

beppomomo

ÖZEL MESAJ