Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanım zaman zaman belden aşağısını sürüklüyor :(

Bir dişi bir erkek yavru tavşan aldım geçen hafta. Düne kadar herşey normaldi. Sevinçle koşuşuyorlardı odada. Fakat dün dişi tavşanımın belden aşağısını zaman zaman sürüklediğini farkettim. Onları elime pek almıyorum fakat niye böyle oldu çözemedim. Evde yalnız yaşıyorum dışarıda olduğumda onları kafeslerinde muhafaza ediyorum. Sanırım bel ağrısı gibi bir şey çekiyor tontişim. Sobanın yanına yatıyor ve oradan uzun süre ayrılmıyor uyuyor. Yemek yemesinde ve su içmesinde sorun yok ama hareketliliği iyice azaldı. Dört ayak üzerinde zor duruyor genellikle yatıyor. Bazen çok az kıvırcık veriyorum o zaman hiç zorlanmadan geliyor peşimden. Kemik kırığı gibi bir şey olabilir mi? Ağrı çekiyorsa ya da kaslarında bir problem varsa müdahele olmadan geçer mi? Ne yapmalıyım ?

img

iskete41

14 yıl 3 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çok üzülerek söylüyorum, büyük ihtimalle sevgili tavşanınızda ciddi bir problem var. Bağzen tavşanlarda anne karnında yada doğum sonrasında çeşitli darbelere mağruz kalmasından dolayı bel kemiği yada omuriliğinde kırılmalar yada çatlamalar meydana gelebiliyor. bu durumlar ya hemen yada çatlağa bağlı enfeksiyonun artmasıyla felçle sonuçlanabiliyor. Yada kırık vs. olmadan tümör benzeri oluşumlarla bu bahsettiğim olaylar vuku bulabiliyor. Bu tür olayları satıcıların teşhir alanlarında farketmek çok güçtür çünkü orada yavrular çok haraket etmezler korktukları için. Yavrunuzu bir veterinere götürmenizi tavsiye edebilirim, orada çeşitli aletlerle daha kesin bir tanı konulabilir. Çok üzülerek söylüyorum, bahsettiğim olaylar vuku bulduysa bunun bir tedavisi ne yazıkki yok. Ama umarımki tedavisi olan bir durumdur da yavrucaklarınızla mutlu mesut yaşarsınız...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

rahatsızlığı ciddi gibi bi veterinere götürmende fayda var. genelde biz burdan tavsan rahatsızlıkları hakkında yorumlarda bulunup iyilesmelerini sağlıyoruz ama bu uzktan yardım edilecek kdar bsit gibi durmuyo...

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ