Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

ACİL YARDIM

Arkadaşlar 7.5 yaşında bir tavşanım var bu gece yarısı oturduğu yerden yuvarlandı ve nefes alamıyor gibi çırpınmaya başladı sonra da baygınlık geçirdi ardından korkunç bir çarpıntıyla kendine geldi. Yüzünü gözünü soğuk suyla yıkadık falan ama öldü gibi oldu neredeyse o kadar cansızdı. Çok korkuyorum ne olmuş olabilir kızıma?

img

pnrnht

14 yıl 3 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavsanını dıskı renginde değisiklik. gözünde ve boynunda akıntı gibi belirtiler var mı?

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Dışkıda değişiklik yok akıntya da hiç rastlamadık :(

img

pnrnht

14 yıl 3 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

7,5 yaşında derken bildiğimiz (7,5 yıl) yaşımı kastediyorsunuz. Eğer bunu kastediyorsanız, büyük ihtimalle (size garip gelebilir ama) kalp krizi geçirmiştir. o yaş aralığında olası bir durumdur. ama tabi çok daha gençkende görülebilir. Tavşanlardada doğal hayat ve koşullarından uzaklaştırma nedeniyle yada genetik kusurlardan kaynaklı birçok hastalık oluşabiliyor. obezite, kolestrol yüksekliği ve bağlı olarak kalp rahatsızlıkları, bölgesel anevrizma, panik atak, kistik oluşumlar ve oluşum yerlerine göre hareket kaybı yada felç vb... insanlarda görülen bir çok hastalık tavşanlardada vardır. Anlattığınız haraket tipi kalp krizine çok benziyor, daha önce görmüştüm, bir kaç yıl önce obez bir tavşanı sahibi bakamadığı için sahiplenmiştim. çeşitli diyet ve egsersiz programlarıyla normala dönmüştü ama bir gece ortada hiçbir şey yokken bahsettiğiniz haraketlerde bulunup sonrasında hayatını kaybetmişti. Veterinerim beni bu konuda uyarmıştı kiloya bağlı olarak kandaki yağ oranının yüksekliği kalbi çok yormuş olabilir dikkatli davranın vs gibi uyarılarda bulunmuştu. Eğer tavşanınız hala yaşıyor ise iç güdüsel olarak onu korkutacak yada heycanlandıracak etkilerden yalıtıp, mümkünse loş ışıklı bir ortamda bulundurun. ve beslenmesinide kuru yonca ve su olarak kısıtlayın. 1 hafta 10 gün bu şekilde davrandıktan sonra normala dönücektir. Ama şuda bir gerçekki bunu atlatmış olması bi sonrakinide atlatıcağı anlamına gelmiyor ve çok üzülerek söylüyorumki bu durum bir kez daha yaşanıcak. Çok geçmiş olsun umarım tavşanınız sağlığına kavuşur ve daha bir çok seneler birlikte olursunuz.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavşanlar depremi hissedip kalp krizi geçirip ölür mü böyle bir ihtimal var mı? Kafesi vardı kümes gibi bir şeydi altı tahtadan yapılmaydı ama kafes bahçedeydi, geceleri kapalı oluyor gündüzleri salınık. 6 şubat deprem gecesi vefat etti tavşanım. Kas katı kesilmiş halde imiş sabah. Soğuktan olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum. ama bilmiyorum deprem gecesi olmuş Hissetmiş ve panik olup kalp krizi geçirmiş olabilir diye düşündük. Sizce ne olabilir, artık olan oldu çok üzüldüm ama nedenini öğrenmek istiyorum Teşekkürler

img

msqa

1 yıl 2 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ