Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

Hamster Doğada Yaşar Mı

Merhaba arkadaşlar, sizlere sormak istediğim Hasmter ın doğaya salındığında yaşayıp yaşamayacağıı. Ben 1 çift hamster alıp, onların yavrularını doğaya bıakmak istiorum. Çok yavruladıkları için, bakacak yerim olmadığından, onları doğaya salmayı düşünüyorum. Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler...

img

hayvanseveerr

14 yıl 1 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

elindekiler suriye hamsterıysa ve güney doğuda yaşıyor olsan bile sakıncalı, kısaca sakın böyle bir şey yapma ama sakın. Hamter için uygun olsa bile bulunduğu ortamdaki ekolojik dengeyi bir daha düzelmemek üzere bozabilirsin. Dünya üzerinde bunun pek çok örneği var. Yavruları götürüp hayvan dükkanına sat-ver bu ekoloji için doğa için zararsız olur, ama doğaya salmak kesinlikle çok riskli bir şey hamster için olmasa da o doğaya fazlaca zararı olabilir.

img

matum

14 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle teşekkür ederim. Bense tam tersini düşünüyordum. Yani yavru değil de, gençlik adımını atmış hamster ları doğaya salarak doğaya katkıda bulunacağmı düşünüyordum. Doğada birçok fare var, master ların nasıl bir zararı olabilir ki onların arasında?

img

hayvanseveerr

ÖZEL MESAJ

işte en basit ve komplike olmayan bir yoldan gidelim: hamsterlar doğaya salındığında fareler, sincaplar, tavşanlar ve daha birçok kemirgen, birçok memeli ,böcek arasında türler arasında çekişme olacak. Bu çekişme doğada bulunan yiyecekleri paylaşmadan başlayacak, bu hayvanlarda birbirlerini gördüğü zaman zaten ölümüne dövüşüyorlar birçok sefer tanık oldum, neyse ki ölüm olmadan ayırabildim. hamsterlar bu hayvanların yiyeceklerini aldığında bu hayvanların sayıları azalacak. Dahası eğer bu türler arasındaki savaşta böcek yeyiciler yok olursa haşere böceklerin sayısı da bir hayli artacak. Brezilya`ya giden tatlı su nilüferi çok güzel bir örenek bu konuda, bu bitki gittikten sonra rakip türleri yok oldu ve birçok gölde 20 yıl sonra ekolojik sistem çöktü su nilüferleri hariç canlı kalmadı. Zaten bu tip durumlar yasalarla korunuyor, mesela deve kuşu çiftliklerinden deve kuşuları doğaya salınmak istenmiş ve salınmıştı bu yüzden yüklü bir ceza almışlar ve o deve kuşlarını tek tek toplamışlardı daha sonra.

img

matum

ÖZEL MESAJ

bence durumu benden daha iyi bilen bu konuda okumuş insanlar vardır onlara danışın. Durum benim anlattığımdan çok daha karmaşık çok daha tehlikelidir muhtemelen. Ait olmadığı doğal hayata bırakılan hayvanların yarattığı sorunlar çok uzun yıllardır avrupa ve amerika kıtalarında var ve pek çoğu sizin dediğiniz gibi `burada bundan var bu da olsa olur` diyerek bırakılan canlılar. sonuçlarınıysa pek çok hayvanın nesli tükenerek ve ekosistemi 30-40 yıldır hala düzeltememekle başka insanlara eziyet çektirdiler. Avustralyada yok olan pek çok tür bu sebeplerle yok oldu, köpek getirdiler tazmanya kaplanı yok oldu domuz getirdiler pek çok kanguru türü yok oldu.

img

matum

ÖZEL MESAJ

Aslında doğru öylüyorsunuz. Ben 20 tane saldığımda hamster ların sayısı katlanarak artacak doğada. Bugün saldığım 20 hamster, 1 sene sonra kim bilir kaç hamster olacak... Beni aydınlattığınız için teşekkür ederim...

img

hayvanseveerr

ÖZEL MESAJ

rica ederim doğru yolu bulmanıza oldukça sevindim epey korkuttunuz, hiçbir şey yapamazsanız hayvan mağazalarına satın onlar alacak kişiyi kolay bulur ya da internet ilanlarını kullanın ücretli ücretsiz alıcı bulursunuz.

img

matum

ÖZEL MESAJ