Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

SELAM

Değerli Arkadaşlar; Bende bir iguana sever olarak aranıza uzun zamandan sonra tekrar döndüm.Askerden önce 3 yıl kadar iguana sahibiydim ve gayet sağlıklı bir şekilde yaşadı fakat vatani görevim için igumu petshop a vermek zorunda kaldım ama malesef bilinçsiz ve kalın kafalı insanlar yüzünden iguanam yanlış ısıtma yöntemiyle yanarak can vermiş :( şimdi yeni bir iguana sahibiyim ve bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarıma bir kaç şey danışmak istiyorum.iguanamı alalı 1 ay kadar oldu.hareketli herşey normal gözüküyor herhangi bir rahatsızlığı yok gibi gördüğüm kadarıyla.terraryum 4 tarafı açık (açık olan kısımlar sineklik)yanlız üst ve alt kısımları kapalı ve infrared ısıtıcı ampul (renk kırmızı) ve tera serranın yaklaşık 10 cm. boyunda duya takılan uv sini kullanıyorum, zeminde kedi kumu ve birkaç kütük ve taş mevcut. elimden geldiğince bol çeşit yiyecek vermeye çalışıyorum örneğin; havuç, marul, kabak, elma, roka, dere otu, tere, gibi.fakat yemek kabını bittikten sonra keldırmıyorum ki bunun sorun olacağı söylenmiş.çalışan biriyim çünkü.Birde yaz geldi artık havalar biraz daha ısınınca iguanamı çayır çimende dolaştırmak istiyorum faydalı olacağı söylendi fakat kendisi biraz agresif davranıyor kaçabilme olasılığı var :) bunun için uygun bir tasma türü birşey yapıp rahat rahat çayır çimende güneşlendirebilirim diye düşündüm bu nekadar doğrudur. Forumları takip ediyorum fakat benim içinde tafsiye etmek istediğniz şeyler olursa yazılarınızı beklerim.Takviye olarak verilebilecek kalsiyum ve benzeri ilaçlar varmıdır. Çok teşekkür ederim.Ayrıca hiç kimse yeteri kadar bilgi sahibi olmadan iguana almasın...

img

gerede85

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Takviye olarak verebileceğin eczanelerde satılan kalsiyum granül tabletler var onlardan verebilirsin.. tasma konusunu ben de merak ettım sımdı =)

img

btuzlakss

14 yıl 1 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle uv lamba hakkında bir şey sormak istiyorum .duya takılan uv lamba derken ampul şeklinde kastediyorsun galiba ama seranın öyle bir lambası yok.Ampül şeklinde lambalar "repti glo compact" "sylavania var (sadece uvb verir),bir de zoopet di galiba öyle bir marka var ama Türkiye`de çok zor bulursun.Eğer lambanın markasını yazarsan burada yardımcı olabiliriz.Yanlış lamba kullanma. Zeminde kedi kumunu kullanman iguana için riskli çünkü belli bir süreden sonra kedi kumları iguananın sindirim sisteminde sorunlara yol açıyor.Zaman zeminde kullanman için tavsiyem eğer bütçe ayırırım dersen "jugnle earth"veya "çim halı" ya da "torf" kullanabilirsin torf bildğini çiçeklerde kullanılan katkısız torflar onlarda zeminde kullanılmaya uygun. Yemek kalıntılarını akşam işten geldikten sonra temizlersen sorun yok.sonuçta bir çok kişi öyle yapıyor Çeşitlilik iyi mevsimlere göre meyve eklersin Vitamin desteği olrak kuşlar için mürekkep balığı kemiğinden yapılan gaga taşı var.Bu çok faydalı mutlaka kullan.-btuzlakss-`ın dediği gibi calsidine granül de verebilirsin.Bir de özel vitamin olarak "sera reptilin" veya "sera reptiherbivo mineral H" var.Bazıları "d`3 vit" de kullanıyor.Skın hepsini kullanma bu saydıklarımın.Mesela ben salı=gaga taşını rendeliyorum cmt=calsidine granül veriyorum. 2 günde bir de reptimineral h veriyorum.sende böyle bir sistem kurarsın kendine göre.

img

reiska

21 yıl 2 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İlginize teşekkürler. lamba konusunda bi sitede okumuştum yanlış hatırlamıyorsam tera serra ydı ve bende orda bahsedilen markayı aldım hemen, ama kesin öğrenip buraya yazarım.Gaga taşını alırım yiyeceklerinin üzerinemi ufalamam gerek yoksa ayrı bi kaptamı ufalamam gerekiyor.Yada ne şekilde veeyim çünkü ilk defa duydum. Birde tasma konusunda yardımcı olursan sevinirim çok teşekkürler...

img

gerede85

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

bahsettiğiniz lamba exo terra repti glo olmalı. ben de yakın zamanda hem ampulü, hem de exo terranın armatürünü aldım, ama lambayı terraryum dışında bir süre çalıştırdım, sanki bana biraz fazlaymış gibi geldi, 75 watt, belki 50 wattlığını alacağım.

img

hggultek

19 yıl 6 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

özür, düzeltiyorum, repti glo değil, heat glo olacaktı. repti glo sarmal floresan.

img

hggultek

ÖZEL MESAJ

evet aldığım lamba exo terra ydı :D sarmal florasan değil. Birde yazdığım gaga taşı ve tasma konusundada son bir bilgi verirsiniz memnun olurum.teşekkürler...

img

gerede85

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

gagataşını rendelemen yeterli yemeklerin üzerine çok fazla olmasın ama.Tasma konusuna gelince iguanın göğüs çevresi tahminen ne kadar.Açıkçası tasma konusu bende de muaalak.İnsanlar kafasına göre yapıyor bir şeyler.Ama benimki bayağı büyüdü.Süs köpekleri için olan göğüs tasmalarından almayı düşünüyorum.Yurtdışıda iguanalar için de tasma satılıyor.Sana fikir vermesi için google a iguana leash yaz.Eğer tasma yapan arkadaşlar varsa onlarda fikirlerini paylaşır eminim.

img

reiska

21 yıl 2 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gaga taşı mürekkep balığının kemiği, genellikle kuşların kalsiyum ihtiyacı için kafeslerinde bulunuyor. tabii onlar gagalarıyla tırtıklıyorlar. ama iguanaların gagalama şansı yok. bence en iyisi, küçük çakıltaşı büyüklüğünde kırdıktan sonra, havanda döverek toz haline getirmek. yemeğinin üstüne bir miktar serpersiniz. tasmayı yurtiçinde hiçbir yerde görmedim. imkanınız varsa, yurtdışında satılıyor, getirtebilirsiniz.

img

hggultek

ÖZEL MESAJ

Çok teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için.Sanırım tasmayı getirtebilirim. Şimdilik bunlar yeterli eğer kafama takılan şeyler olursa tekrar görüşürüz. Eyvallah...

img

gerede85

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ