Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Hangi Evcil Hayvanı Almalıyım ?

Merhaba. Not:Soru genel ama en yüksek olasılık köpek olduğundan bu foruma açtım.Kusura bakmayın. Kardeşim uzun bir zamandır ısrarla hayvan istiyordu. Doğum günü yaklaşıyor ben de bir sürpriz yapıp ona bi evcil hayvan almak istedim. Evcil hayvan derken, hepsi değil tabi. Balık ve kuş istemiyoruz, daha önce baktık...Kuş olarak yalnızca papağan düşünmüştüm ama konuşanları pahalı oluyormuş, 500-1000 TL filan lafı geçiyor çok gelir.Hemster, kedi vs de istemiyoruz. Bütçem en fazla 250-300 TL dir.Kafesle diğer malzemeleriyle vs azami 400 TL olmalı.Ama ne kadar az olursa o kadar iyi, şöyle 100-150 olursa çok sevinirim. İlginç bir hayvan olsun da isterim aslında ama kardeşim de her türlü hayvanı sever ama bence iguanadır, bukalemundur pek hoşuna gitmez..Bence o yeri gelince tutup sıka sıka seveceği birşey ister O bakımdan tavşan, köpek, vs herhangi bir hayvan önerebilir misiniz.Yalnız çok önemli birkaç detay var. Hayvanın bakımı çok zor olmayacak.Biliyorum hepsi zor ama bazısı çok özen istiyor.Onlardan olmasın.H.içi günde en fazla 6-7 saat ilgilenebiliriz hayvanla...Hafta sonu rahat ama.. Seyahat etmemiz gerekirse 5-6 saatlik yolculuk yapılabilecek. Bakım, aşı ve besleme masrafı az olacak.Hangi hayvanın bakımı ne kadara mal olur hiç bilmiyorum.Ama çok zengin değiliz o yüzden çok büyük meblağlar harcayamayız hayvana... Ve en önemlisi...Yer: Köpek olursa evimizin 15 20 metre aşağısındaki yeşillik alana klübesi yapılıp orda kalabilecek bir hayvan olsun.En fazla büyüyene kadar evde barındırabiliriz, ondan sonra dışarda bakmak zorundayız çünkü evimiz küçük. Evde beslenebilecek bir hayvan olursa 1 2 metrekarelik bir kafese kadar alabiliriz. Hayvan ne olursa olsun eğitilebilir olmalı, özellikle köpek olursa. İlginç hayvan tavsiyeleriniz varsa yazabilirsiniz, sincap, kirpi gibi hayvanlara baktım mesela oldukça farklı ama bakımı nasıldır eğitilirmi belli değil onlar... Ben şöyle eğitilsin, söz dinlesin istiyorum. Son olarak bazı sitelerde test yaptım; Avustralya Çoban Köpeği, Canaan Köpeği, Golden Retriever, Labrador Retriever, Flat Coated Retriever gibi türler uygun çıktı...Aslında Dalmaçyalı da ilgimi çekiyor ama olur mu bilmiyorum.. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.Bir de cevap yazarsanız çok makbule geçer.Acelesi yok bir buçuk ayım var...

img

catocu

13 yıl 11 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, bence köpek almanız dogru bir seçim olacaktır fakat Golden Retriever Alman kurdu gibi ünlü ırklardan alacaksanız bunun maaliyeti epey fazla hele hele PetShop`taki köpeklerin fiyatları 300TL - 1500TL arası, bence hayvan barınağına gidin, burada anlattığınız gibi aynı şekilde oradaki görevlilere anlatın onlar size yardımcı olacaktır, ve hatta bazı hayvan barınaklarında yavru golden retriever gibi köpek ırklarına rastlamak mümkün ve barınaktan alırsanız size en fazla 200TL`ye gelir. Hayvan barınaklarındaki köpekler orada çalışan özel veterinerler tarafından aşılaniyor yani aşı sorunuda ortadan kalkmış olur. Zaten hayvan barınaklarına gittiğinizde önünüze binbir çeşit köpek ırkı çıkacak ve orada çalışan arkadaşlar mutlaka size yardım edecektir. Eğitim konusuna gelince, eğitim köpek ırkına göre deiğişiyor fakat eğitimi en kolay köpek ırkı GOLDEN RETRIEVER. İnsanların Golden Retriever`i tercih etmelerinin nedenleride bu yani kolay eğitilebilir olması. Golden Retriever eve`de bahceye`de uyum sağlayabilir bu konuda onun bir sıkıntı yok fakat her köpek günde 6-8 saat ilgi istiyor, yine seyehatler Golden Retriever için sorun olmuyor yani rahat rahat seyahat edilebilir ama tabii köpeğin nasıl yolculuk yapicağına balı.

img

tayfun1993

15 yıl 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben de hayvan barınağı veya sahibi olan başka bir kişinin yavrularından almak istiyorum açıkçası.Önce Kocaeli`deki barınaklara bakacağım.300 lira kadar verebilirim, barınaktan da olursa dediğiniz gibi daha ucuza gelir.. Seyahat konusunda köpek için böyle taşıma kafesi filan mı daha rahat olur, yoksa bizimle birlikte oturması mı bilemiyorum ama nasıl rahat edecekse öyle olur :)Zaten sık seyahat etmiyoruz senede 5 6 kez.. Diğer cinsler nasıldır peki ? Border Collie de çok zekiymiş diye duydum ama ondan pek bulunmuyor sanırım, baya da pahalı.. Tavşan filan beslemesi köpekten zor mudur ? Bir de hayvanın cinsiyetinin önemi nedir ? Dişi veya erkek olması köpekte zeka, yapı vs yönünden fark yaratır mı..

img

catocu

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Tavşan hiç beslemediğimden birşey pek fazla diyemicem. Arkadşımda tavşan var onunda yemleri nerdeyse bir köpeğinki kadar var. Cinsiyet konusuna gelince dişi daha şımarık olur erkekden, bence en uygunu erkek. Border Collie`ler sizinde dediğiniz gibi çok zeki köpeklerdir fakat profesyonel bir eğitim gerekiyor bu köpek ırkı için. Border Collie profesyonel bir eğitim almassa sizin komutlarınızı hiç dinlemez. Çok hareketli hiç yerinde durmayan ve hep ilgi isteyen bir köpek ırkıdır Border Collie. Size bir diğer tavsiyem BEAGLE ırkı köpek, bu köpek ırkıda Golden Retriever kadar mükemmel ve boylarıda kücük yani seyehat sırasında hiç sıkıntı çekmezsiniz. BEAGLE HAKIINDA: ~Çocuklara karşı çok hoşgörülü bir köpektir. ~İyi bir ev arkadaşıdır. ~Diğer köpek türleriyle iyi geçinir. ~Saldırgan değildir. ~Çok meraklı, kararlı, gözlemci bir köpektir. ~Çok iyi iz sürer. ~Beagle herkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. ~Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. ~Sakin ve sevecendir. ~çocuklarla mükemmel anlaşır. ~Bu cins yalnız bırakılmayı pek sevmez(her cins gibi). Neler Yapar? Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmıştır. Ancak balık avında da kullanılır. İnsana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir. ~Ortalama Ömür: 12-15 yıl ~Kilo Erkek/Kilo Dişi: 8-14/8-14 kg ~Boy Erkek/Boy Dişi: 30-36/30-36 cm

img

tayfun1993

15 yıl 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Param sınırlı diyorsunuz,aklınızda köpek var.Balıktan sonra en masraflı evcil hayvan köpektir.Köpeği almakta sıkıntı çekiyorsanız köpeğe bakmaya hiç paranız yetmez.Ondan sonra yılda 5-6 kez köpeği seyehate çıkarmaktan bahsediyorsunuz.Yolculuk ta hayvan için eziyettir ya,neyse hadi yolculuğu hallettiniz bir şekilde diyelim;gideceğiniz yerler ya da şahıslar köpeğinizi kabul edecek mi.Bırakın köpeğinizi birine götürmeyi 10 dakika koşması için tasmasını çözseniz 10 kişiyle kavga edersiniz. Paranız kısıtlı ise kuş ya da kedi alın.Eğitim istediğinize göre kediden de vazgeçin.Evde allerjik insan yoksa pahalı kuşlardan bir tane alınız ve keyfinize bakınız.Gerek zekası gerek eğitilebilirliği ile sizi şaşırtacaktır.Sadece alırken masraf yapacaksınız.Ondan sonra ayda 2 lira masrafı olur o kadar. Not:Evimde:Labrador köpek,kedi,dev chiklet akvaryumu,canlı doğuran akvaryumu,kaplumbağa ve Jako papağan bulunmakta. Tüm bu hayvanlarla haşır neşir olan biri olarak size Papağan öneriyorum.Muhabbet,pakistan,senegal,sultan,timneh jako,ve şu anda sahip olduğum kongo jako türlerinden size timneh Jako öneriyorum.Bulabilirseniz gri gözlü. Görsel olarak çok daha yakışıklı olan kongo türü hoşunuza giderse onu da alabilirsiniz fakat %90 sağır edici çığlıklar ve %20 tüy yolma sorununa katlanmak durumunda kalırsınız.

img

mayko333

15 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ayrıca köpek seçimleriniz de karmakarışık.Alman çobana da bakmışsınız,coli`ye de golden`e de.Bu ırklar birbirine yakın değil ki.Hele alman çoban tamamen zıt ve dev gurubuna giren bir ırk.Aylık masrafı acayip fazla.Sadece kaliteli yem yer ve kendine has acayip bir kokusu vardır.İlla köpek diyorsanız.Evin içine girsin istiyorsanız Alman çoban olmaz.Coli sürekli koşmak ve meşgul olmak ister.Sabahtan akşama koyun kovalamalı ki enerjisi boşalsın.Koyunlarınız yoksa olmaz. Koruma yapmasın eğitimi tam olsun derseniz:Birinci tercih Labrador.İkinci tercih Golden olmalı. Koruma+eğitim+çocuklarla iyi olsun diyorsanız:Boxer Koruma+eğitim+adam yesin diyorsanız:Doberman,Alman çoban,Rot Karakterli olsun diyorsan:Alman çoban,Labrador. Bence bu ırklar arasından kendine uygun olanı seçmelisin.Diğerlerine yapdğın masraf boşuna.Hele kar ve kızak köpekleri tamamen yabani ve aptaldır uzak dur.Küçük köpeklerin de tamamının bakımı zordur.Bazısı saldırgandır,bazısı aptaldır,bazısını sürekli traş etmek lazım,bazısını da yaşatmak için sokak köpeklerinin önüne atlamak lazım.

img

mayko333

ÖZEL MESAJ

@Tayfun1993 Tavsiyeler için teşekkürler..Bahsettiğiniz cinse biraz göz gezdirdim internette, genelde golden için daha iyi eğitilebilir deniyor, ama sizin dediğiniz gibi biraz daha ufak köpek daha kolay olabilir..Alacağım zaman barınak veya sahipten olmak üzere bunu da araştıracağım..Sağolun. @ Mayko333 Öncelikle size de yorumlarınız için teşekkürler.Üslubunuz biraz sert olmuş, ben konuyu açarken birşey bilmediğimi birkaç kez belirttim, doğal olarak sizlere soruyorum.Herkes uzman olamaz ki. Birincisi param sınırlı dedim evet, ama köpeği alırken de bir anda 500+ para veremem, siz eğer besleyen biri olarak aylık ne kadar masraf gittiğini söylerseniz ben de ona göre bir fikir sahibi olurum.Hem param yok deyip hem neden köpek istiyorsunuz masraflıdır diye agresif bir cevap vermenin manası yok.Alırken 300-500 peki aylık masrafı nedir 50-100-250-500-1000 ? Bilen bakan biri yazacak ki ben de bileyim.Öte yandan bu konuda beni eleştirdikten sonra pahalı bir kuş alın rahat edin demişsiniz, aylık bakım masrafı düşük olabilir ama "pahalı" derken ne kadardan bahsediyoruz, ben biraz internetten baktım 500 liradan aşağıya hemen hiç yoktu.1000 liraya bir hayvan alacak durumum yok. İkincisi seyahat konusunda yine sert bir üslubunuz olmuş.Merak etmeyin hem gittiğimiz hem kaldığımızda bırakacak yerimiz var, yazlığa gidince de mevcut evimizde de bahçede yerimiz var. Baktığınız hayvanlardan birini önermeniz çok güzel, ama dediğiniz Jako türü internetten baktığım kadarıyla dediğim gibi pahalı.Benim de dikkatimi çekti, ama bir defaya mahsus da olsa 1000 tl ye yakın miktarlar ödeyemem.500 liraya var birkaç tane ama onlar da yavru değil, hangi hayvan olursa olsun yavru alacağım..Öbür türlü zaten tecrübesizim hangisinde ne sorun vardır bilemem.Kaldı ki ilk alışta kafes vs masrafı da olacak, o yüzden eğer bulabilsem isterim Jakoyu ama 500 TL bir bütçeyle sanırım mümkün değil.Sizin elinizdeki gibi bir Jakonun yavrusunun değeri nedir ? Bu kuşun aylık bakım masrafı nedir, kafes ne kadara mal olur... Bir de köpek seçeneklerimi eleştirmişsiniz. Ben ; Son olarak bazı sitelerde test yaptım; Avustralya Çoban Köpeği, Canaan Köpeği, Golden Retriever, Labrador Retriever, Flat Coated Retriever gibi türler uygun çıktı...Aslında Dalmaçyalı da ilgimi çekiyor ama olur mu bilmiyorum.. Demişim.Siz de tercihleriniz alakasız demişsiniz.İyi güzel ama bakın yazmışım, sitede test vardı kalacağı yer, tüy uzunluğu, eğitilebilirlik, başkalarıyla geçinme vs herneyse soruları cevapladım site upuzun bir sıralama yaptı bunları çıkardı.Daha bir sürü çeşit de vardı ama en uyumlu çıkanlarını yazdım...Bir de özellikle belirtmek istiyorum ben Alman Çoban istiyorum diye birşey yazmadığım halde onu bile eleştirmişsiniz! Alman Çoban`ın A`sından bahsetmedim bile ? Ondan bahsedip bir de kızan sizsiniz. Ben başta da dedim şimdi de diyorum bilmediğim için soruyorum zaten.Hayatımda sadece sokakta bulduğumuz bir köpeği baktık, onun da cinsi huyu suyu nedir bilmem.Bu cinslerin hiçbirini bilmem.Benimkisi sadece sitenin verdiği cevapları koyalayıp yapıştırmak.Hatta sitenin ismi juen mi neydi. Köpeğin evde olması şart değil, hatta bahçede daha rahat olur.Son olarak verdiğiniz kısa açıklamalar çok yardımcı olmuş, onları en başta verseydiniz ve yazdıklarımı o kadar eleştirmeseydiniz daha iyi olurdu ama yine de sağolun.Ben de buradan öğreneceğim. Son olarak hepsi bütçemi aşarsa, altından kalkamazsam artık uygun bir fiyata hamster ne bileyim belki tavşan alırım.Köpekten sonra en yakın seçenek tavşan gibi, ama bir başkası da çıkıp bir bu kadar daha eleştirirse hayvanı almadan daha yorulacağım anlaşılan...

img

catocu

ÖZEL MESAJ

Tavşan,kirpi sincap gibi hayvanlar evcil hayvan değildir.Bahçede dahi baksanız evinizi kemirirler.Hamster belki olabilir. KÖpeğin aylık masrafını sormuşsunuz.Bu köpeğinize verdiğiniz değere ve sizin çevre durumunuzla yakından alakalı. Kilosu 1,5 liraya mama da var kilosu 20 liraya mama da var.Ayrıca lokantacı ya da yemekhaneci tanıdığınız varsa yemek masrafı sıfır olabilir. İki karma ve iki kuduz aşısı yaptırmanız köpeğiniz için yeterli.Kendiniz yapabiliyorsanız bu aşıların bunlar toplamda 40 lira civarı tutar.Bunların 3 yaşına kadar her yıl tekrarlanması lazım ama sadece kuduz aşısını tekrarlatmanız yeterli. Baştan itibaren fiyatı 3 ile 10 lira arasında değişen sadece kuduz aşısı yapmanız da yeterli.%20 köpeği 1 yaşında kaybetme ihtimaliniz var(Kanlı ishal,gençlik hastalığı gibi hastalıklar yüzünden).Tavsiyem karma aşıları ihmal etmemeniz. Köpeğinizi evin içine sokacak ya da yarışmalara sokacaksanız,asıl masraf o zaman başlıyor.Köpeğin kendi sağlığını ilgilendiren aşıları ucuzdur.Ama buna karşın köpeğin insan sağlığını ilgilendiren aşıların adet fiyatı 80-150 lira arası değişir ve rapelleri ile birlikte toplamda 500 lirayı bulur.Üstelik bazılarının yıllık tekrarı gereklidir. Ayrıca oral olarak(ağızdan) parazit hapları da yutturmanız lazım.Bunlar da tane ile satılır ve oldukça pahalıdır.İnsan için olanları alırsanız daha ucuza maledersiniz.İşe yarıyor. Gene bebeklik döneminde hayvanın ırk boyutlarına ulaşması için kaliteli yavru mamaları vermeniz,vitamin(Devit3) ve et takviyesi yapmanız lazım.Ayrıca boxer,Rot,doberman gibi ırkları tercih ederseniz yasak olmasına ramen estetik ameliyat yaptırmanız gerekecektir.Bu da 500 lira gibi ekstra bir rakkam çıkaracaktır karşınıza.

img

mayko333

ÖZEL MESAJ

Sayin mayko333 size katilmiyorum cünkü evimde 2 köpek besliyorum ikiside Bernese Dağ Köpeği ve masraflari bakamicağim kadarda değil siz biraz abartmisiniz. Sokaktada rahat rahat gezdiriyorum hic kimse birsey diyemez sonucta devletin arazisinde gezdiriyorum örnegin parklarda gezdirirken hic kimse bana bu köpekleri burada gezdirme diyemez. Tamam köpek bakmak sorumluluk ister tipki 5 yasinda bir cocuga bakmak gibi fakat biraz bilgi ve egitim aldiktan sonra köpek bakmak hic de zor degil.

img

tayfun1993

15 yıl 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bir çuval köpek maması 150 lira,asgari ücret 600 lira bile yok. Köpek alayım mı diyen arkadaşın ise köpeği alacak parası bile çıkışmıyıor.Muhtemelen henüz geliri yok,harçlık ile geçiniyor. Hesap ortada.Herkes istediği yorumu yapsın.

img

mayko333

ÖZEL MESAJ