Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

arkadaşlar şu olaya bir el atın yahuu

hint bülbüllerim var yuva yapalı 20 gün oldu ancak hala yumurtlamadılar. pek bilgim yok ögrenmeye çalışıyorum neden yumurtlamıyorlar bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazsınlar

img

mayhos

13 yıl 11 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1. yerlerini hiç değişme 2. çok merak edip sıksık bakma yuvalığa vss 3. yemlerini değişme 4. cereyan yapan soğuk yerde kalmasınlar 5. ****ikiside erkek olabilir :-)****

img

mcd

14 yıl 1 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

güzel bilgiler için çok teşekkürederim.cinsiyet konusunda bir sorun yok biri tek renk digeri daha renkli boynunda falan birtakım renkler mevcut tercihleri farklıysa onu zaman gösterecek.iyi akşamlar...

img

mayhos

13 yıl 11 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bilgim var.:) Muhtemelen aldıgın Kuşlar Dışardan.Yani yabancı çekoslavak vs .suriye üzerinden geliyor Türkiyeye.ASLA ÜREMEZLER .Keşki yerli üretim olanlarından alsaydın da, Hem kendi çapında üretim yapan arkadaşlar Yem parasını çıkarsaydı,hemde Teşvik etmiş olurdun Üreticileri.sende üretirdin böylece.Ucuz etin suyu,Kara olur.( ATASÖZÜ)

img

myoktay

16 yıl 7 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu konuda arkadaşıma katılmıyorum ithal gelen kuş asla üremez diye bişey yok bizzat kendim 20 adet yani 10 çift ithal hint bülbüllerinden çift yaptım ve gayet güzel ürüyorlar salmada biraz sıkıntılı oldu ama kafeslere ayırınca süper yavru veriyorlar bu hint bülbülü ölebi kuşki daha yavruları yuvadan uçmadan tekrar yumurtluyor

img

ahmet_cinar

13 yıl 11 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

20 gündür yumurtlamaması normldir.benim iki ağız yavru aldığım kuşlarım sonra birbuçuk ay ara verdiler.sana tavsiyem bir adet mürekkep balığı kemiği al iyice döv toz haline getir boş bir yemliğe koy.bir hafta içinde yumurtlamazlarsa gel yanıma.

img

turgay00099

13 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kuşları görmeden altına bakmadan hiçbirşey bilemeyiz , Kuşun yaşlı mı içi boşal mışmı?Kümes ıskartası mı,Yoksa başka bir sıkıntı mı var ,aşırı yağlanmadan kaynaklanan bir sıkıntı mı var ,bir anormal görüntü varmı ?işte kuşla ilgli herşey görüldüğünde söylenir onun haricinde havaya konuşmuş oluruz. Kalsiyum eksikliğinde kuş yumurtlasa bile kabuksuz yada çok ince kabuklu yumurtlama eğilimi gösterir di ancak yumurtlamaması ile alakası yok fazlalığı ve eksikliği gelişim tırnak tüy ve gaga yapısı ve görüntüsü ile belli olurdu.Uzun süre yatıp yumurtlamayan kısır bilinen bir çok dişide beşeri bir ilaç olan Hanımların adet söktürücü ve akabinde Osteorogen hormonunu tetikleyici dolayısıyla doğurganlığı arttırıcı bir ilaç olan Farlutal tabletin çeyreğini bir miktar suda eritip 3-4 gün boyunca gaga ucundan! enjektör yoluyla(iğne olmayacak)oral olarak damlatın.Kesinlikle elle besleme aparatı ile Kursağa vermeye çalışmayın kuş boğulur kursak değil ciğerleri doldurursunuz.Sadece gaga ucundan 2-3 damla 1 er defa 3-4 gün süre ile ancak en erken 20 gün sonra yumurtlar ancak farklı bir sıkıntı daha yok ise. Zebra finchler en kolay üretimi olan kuşların başında gelir ancak problemli olanları da var yumurta kıran yavru bakmayan anormal yumurtlayan.Bu biraz da kuşun backroundu geçmiş bakımı ve ırsi özellikleriyle de alakalı.Jumbo tepeli mutasyon hiç farketmez. Bu tür için.Çok çiftim vardı hepsi kum gibi ürüyorlar ki tane geniş kanarya yuvalığını birbirine kapatıp yuvalık yapıyordum yuvaya sığmıyorlardı.Bana çok zevkli gelmediği için hepsini kuşçulara pet shoplara dağıttım. www.exoticispinozlar.com üye olursanız exoticlerin bir çoğunun her türlü sıkıntınıza sorununuza yanıt bulursunuz.Saygılar.

img

kuşadam

16 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir de şunu tavsiye edeyim genelde yavru bakmama sorunu irsi olmakla beraber özellikle gouldianlarda 4-5 ağız mutlak surette sabır isteyen bir durum kimi zaman 6. ağızdan sonra bakmayan çiftler kendiliğinden bakmaya başlıyorlar.Bu arada belki bir kaç ağız yavrularınızı kaybedeceksiniz ancak belli bir zaman sonra kuşlarda yavru çıktığında bu yöndeki güdüleri gelişecek ve bakmaya başlayacaklar zaten sonrası sıkıntı ortadan kalkacak.Bu bir çok kuş için geçerli.Bu arada tabiki ana babayı özellikle yumurtalar çıkmasına yakın ve yavru çıktığı zamanlar kesinlikle rahatsız etmemeli, taze mamasız bırakmamalı ve kesinlikle elle yuvadan kaldırmamalısınız .Kontrolleriniz Dişi mamaya ve suya kalktığı zamanlar olmalıdır.Yumurta kırma olayı da plastik yumurtalar yardımı ile zaten bir kaç ağız sonra çözülüyor plastik yumurtayı kırmaya çalışan dişi artık bu yöndeki çabaları sonuçsuz kalınca belli bir süre sonra bu huyu yada alışkanlığı bırakıyor.

img

kuşadam

ÖZEL MESAJ

eş öncesi bir iki hafta öncesinden kuşlarınıza belirtilen ölçüde Breedmax ve Fertivit dönüşümlü olarak takviyede bulunmanız yumurta sayısı ve dolululuk oranını 100 de 100 lere çıkarmanıza olanak verir .Kaliteli e vitamini ve d vitamini her iki cinsiyet için mükemmel sonuçlar doğuracaktır yumurta sayısında da artış görülmesine olanak verir.Ta ki ilk yumurtayı yapana dek bu ürünleri kullanmanız size başarı getirir ancak kesinlikle yumurta var iken ve Yavru var iken bunları vermeyiniz.Aksi takdirde yuva terketme ve yavru bakmama ikinci kez yumurta üzerine yumurtlama gibi bir çok problemi beraberinde getirir.Ölçüye ve zamana dikkat! google da ararsanız bu ürünleri bulabileceğiniz yerler çıkacaktır son kullanma tarihlerini dikkate alınız.Saygılar

img

kuşadam

ÖZEL MESAJ