Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

YETİŞİİNN TAVSANIM YENİ DOGURDUGU YAVRULARNI EMZİRMİYO

NE OLUR YARDIM EDİN TAVŞANIM DÜN DOGURMUŞ AMA YAVRULARIN 1 TANESİ ÖLMÜŞ YAVRULARINI EMZİRMİYOR NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIM EDİN... :(

img

yumak101

14 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bul odukça nor bir durum, tavşanlarda annelik güdüsü bir çok farklı neden bağlı olarak düşebilir. Yavrularını reddebilir, kendince zayıf görüneni gözden çıkarabilir, korku içerisindeyse yavrularından önce kendi sağlığını düşünerek yavruları terk edebilir. Bu durum için yapılacak pek bir şey yok. yapmanız gerekekn onu hiç rahatsız etmemek. Günde bir kere oda sağdece tek bir kişi tarafından yemini ve suyunu kontrol edin. olabildiğince yanlız bırakın, bulunduğu odaya bile girmeyin. Birde tavşanlar yavrularını günde sağdece bir kere emzirirler. Onuda büyük ihtimalle göremezsiniz.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yavruları emzirip emzirmediği konusunda emin olmalısın. yavruların karın bölgesini ve bi de tamamanı göstere bi foto cekip ekleyebilirsen yorum yapmaya calısalım...

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

myhollandlop, ben yavruların dogdugunu yuvayakoydugum bir sandık var onu acıp öyle baktım ve öyle ögrendim dogurdugunu ama ölen yavru ve bir yavrı daha sandıgın dısındaydı bende yasayan yavruyu diger yavruların yanına bıuraktım ve sendıgı geri kapattım bu durum nasıl sizce? tavsanım yavrularına annelik yapmıcak mı ? bu dogumdan öncede yeni doğan yavruları ömüştü bu durum neden kaynaklanıyor sizce lütfen beni aydınlatırsenız sevinirim...

img

yumak101

ÖZEL MESAJ

Yeni doğan yavruların dışarı çıkması genelde iki neden olur, ya kendi kıvrana kıvrana dışarı çıkar yada annesinin memelerine yapışıkken anneyle birlikte dışarı çıkar. Böyle durumlarda çoğunlukla anne yavruları yuvaya taşır. kendiniz yavruyu alıp sandığa koymanız riskli bir davranıştır, anne bunu görürse yada kokunuz yavruya geçerse, yavrusunu reddebilir. Yavru ölümü tavşan üretimin en çok karşılaşılan durumdur. Bunun çok fazla nedeni olabilir. Profesyone üreticiler üretim hacimlerini hesaplarken, doğanların yarısını hesaba katarlar. yani kalan yarısının ölmesi çok muhtemeldir. yavru ölümünü tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak minimize edici önlemler alınır. Bunun içinde profesyonel ekipmanlara ve ciddi gözetime gerek vardır. Ama ev bakıcısı olarak yukarda bahsettiklerim yeterli olucaktır...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

myhollandlop, bilgileriniz için teşekkür ederim. Şu durumda 3 tane yavru var ve halen yaşamaktalar anneleride sandıgın oldugu yuvanın içerisinde yemini ve suyunu hiç aksatmıyorum ve yanına hiçbir tavsanı sokmuyorum. budurum sizce annenin yavrularını büyütecegine işaretmidir? tahmin ediyorum ki doğumun 3. günündeyiz bu zaman zafı içerisinde anne yavrularını emziriyormudur? eger böyle devam ederse yavrularım yaşar mı yoksa yavrular 3 gün açlıga dayanabilir mi? inşallah emziriyordur ve yavrular büyür tek temenli bu. TEŞEKKÜR EDERİM.

img

yumak101

ÖZEL MESAJ

Tavsanim yaklasik 15 gun once dogurdu.Ben bunu yeni fark ettim.Yavrular oldukca tuyluler ve yesillik yiyebiliyorlar.Ama ne zaman annelerinin yanina gidip sut emmek isteseler anneleri onlara vuruyor.Tabii emziriyor da olabilir onlari gormem pek mumkun degil.Ama korktugum sey su ,ailecek yavru tavsanlari elimize aliyoruz seviyoruz uyutuyoruz ve kafeslerine geri koyuyoruz.Anne tavsan bizim kokumuzu fark edip yavrularini istemiyor olabilir mi?

img

rihen218

3 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ