Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

su kaplumbağaları - 5yaşındaki yeğenim hastalanır mı - dereye göle bırakılırmı?

kardeşim beş yaşındaki kızına 40 santim ÇAPında leğen şeklinde bir cam kap içinde 3 tane su kaplumbağası almış. İnternetten bakımları hakkında araştırma yaparken su kaplumbağalarının dışkılarında bir tifo bakterisi olduğunu Salmonella hastalığına neden olduğunu öğrendim ve tedirgin oldum. yiğenim merak edip parmağınıda bazen suya sokuyor, mikrop kavranımı henüz anlamadığı içinde yem verirken kurallara riayet etmeyip yemi parmağıyla suya sokuyor. 1-Şimdi merak ettiğim yiğenimin hastalık kapma riski var mı? 2-Suyunu iki üç günde bir tabiki değiştireceğiz ama bu yiğenimin hastalık kapmasına engel olur mu? 3-frozen adlı üyenin aşşağıdaki su kaplumbağası almayın yazısını okuyuncada içim bir fena oldu http://hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=66908 kız kardeşim düşünmeden araştırmadan benden habersiz hayvan sevgisi gelişsin diye gitmiş almış, o 35-40 cm caplı cam leğen içinde bu hayvanlar ölecekse eğer, şimdiden geri verelim lakin akvaryumla uğraşamayız YADA bu hayvanı bir göle dereye mi bırakalım orda yaşayabilirler mi?

img

cekmece

13 yıl 9 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hemen geri verin ya da daha iyi bakacak birini bulun. Su kaplumbağaları sevgi, özveri ve uygun bakım koşullarına ihtiyaç duyar. Eğer forumu incelediyseniz bakım koşullarını da öğrenmişsinizdir. Sakın dereye filan bırakmayın hemen ölür. Maalesef su kaplumbağaları ülkemizde doğal ortamda yaşayamaz.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim merak ettiğim sağlık bakımından(tifo, salmonella)verilecek cevaplar, bu hastalıkları su kaplumbağalarından beş yaşındaki bir çocuğun kapması kolay mıdır? ailecek hayvan sevgimiz baya bir var ileride belki akvaryumda alabiliriz... ama önemli olan çocuğun hastalanmaması

img

cekmece

ÖZEL MESAJ

Aşağıdaki yazıyı forumdaki bir başlıktan kopyaladım, sanırım yardımcı olacaktır. Herhangi bir hastalık her canlıdan her canlıya geçebilme riskini taşır. Bünyesel yapısında yaşaması için çok önemli olan bir bakteri veya başka bir olgu diğer canlılar için zararlı olabilir. İnsandan insana geçen bir çok hastalık olduğu gibi diğer canlılaradan bize veya bizlerden onlarada geçebilen hastalıklar mevcuttur. Önemli olan riskleri bilmemiz ve bunun önlemlerini alıp her iki taraf için mutlu bir birliktelik kurmaktır. Herhangibir bakteri veya hastalık riskinden dolayı sakın ama sakın beraber yaşadığımız canlılardan vazgeçmeyin. Nasıl grip olan bir insanın yanına yaklaşırken dikkatli oluyorsak veya kışın daha iyi giyinip bir çok hastalığı önlemeye çalışıyorsak dostlarımızdan bize geçebilecek hastalıkları öğrenip onlarla daha mutlu bir şekilde yaşamalıyız. Kaplumbağaların yaklaşık %85``i Salmonllosis bakterisi taşır. Bu bakteri kertenkele ve yılanlarda da görürür. Kaplumbağalar bu bakteriyi zaman zaman dışkılarıyla atarlar. Bu bakteriden kendimizi korumu yolları da oldukça basittir aslında 1-Kaplumbağanızın dışkısını elle temizlemeyin 2-Kaplumbağanızı elinize alırsanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın 3-Yemek yenilen yerlerde kaplumbağanızın dolaşmasına izin vermeyin 4-Yemek yerken kaplumbağanızı ellemeyin. 5-Kendi kullandığınız eşları kaplumbağanızla paylaşmayın yukarıdaki maddelerin temelinde hijyen kuralları gçerli bu örnekleri çoğaltmanız mümkün Tekrar söylemekte yarar var. Canlıların taşıdığı bazı bakteriler diğer canlılar için tehlikeli olabilir. Bu onlardan vaz geçmemiz anlamına gelmez aksine ne kadar bilinçlenirsek onlarla çok ama çok uzun yıllar birlikte güzel bir hayatı paylaşabiliriz.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ayrıca 5 yaşında bir çocuk, bilinçsizce davranacağı için, bilmeden kaplumbağalara zarar da verebilir. Ayrıca her dokunuşunu takip de edemeyebilirsiniz. Bana kalırsa büyük risk! Eğer devretmeği düşünüyorsanız, iki tanesini ben alabilirim. bir taneyle baş etmeniz daha kolay olacaktır. Çünkü bakımları zor!!! Önerimde, yüksek ( çocuğun erişemeyeceği kadar ) Bir yere yerleştirmeniz ve tüm ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde temin etmenizdir. Ayrıca güneşlenme vs sirasındada hem çocuğu hemde kaplumbağaları korumalısınız! Devretmeyi düşünürseniz diye sadece bu site için açmış olduğum msn adresim; [email protected] bu adrese mail atarsaniz telinizi, iki kaplusu ben devralabilirim.

img

marti

14 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

marti istanbulda mı ikamet ediyorsunuz? bir konuşayım olmazsa üçünü bile verebilirim... ama siz akvaryumda mı bakıyorsunuz? çokta şeker şerefsizler üçüde elimden yiyor...

img

cekmece

ÖZEL MESAJ

cekmece, telinizi mail adresime ulaştırırsanız ayrıntıları konuşuruz. Komşumuzun kızı benimkilere özenip tutturdu istiyorum diye. yeni bir kaplumbağa alıp bu kanlı ticarete katkıda bulunmuş olmak istemiyoruz. O nedenle seninkileri almaya gönüllü olduk. Tüm yaşam koşulları dört dörtlük sağlanacağından emin olabilirsiniz. yanlız 3 ünü birden alamayız :). ayrıntıları telde konuşuruz. vaktim çok kısıtlı, tatile gideceğim. Bana bugün ulaştırabilirseniz tel`i yarın halletmemiz gerek. Görüşmek üzere..

img

marti

14 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm çekmece ben ıstanbuldan eğer hala kaplumbağ lar elınızdeyse bi görüşelim iyi bkılcağından emin olabilirsin [email protected]

img

grammostola

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ