Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

yardımcı olabilirmisiniz lütfen ?!

merhaba.. benim su kaplumbağam var yaklaşık 5-6 aydır benmle yaşıyor. şimdiye kadar hep çok iyiydi harektleri falan gayet normaldi yeminin poşet sesini duydu mu yernde duramazdı faln. ama son 2-3 gündür dikkatmi çeken bir şey oldu önce sol gözünün kapalı olduğunu farkettm takp ettm 1 gün boyunca izledm hç açmadı gözünü. snra ertesi gün gittim aldğm yere göstrdim bana deep fix marka metilen mavisi verdi kullndm suyuna dktükten 1-2 saat snra hafif gzünü açar gibi oluyor yemini yiyor geri kapıyor. son 1 gündür diyer gözünüde kapadı. intrnttn araştırdm akciğer iltihaplanması olablr ama bazı belrtileri de yok o hastalığın.. ne yapıcam bilemedm veterine götürsem mi emin değilm çünkü bazı veternerler mesleklrni tam beceremiyorlar boşu boşuna iğne fln yaparlarsa ? teramisin aldım bugün 1 kez sürdüm ? ne yapmalıyım sizide yardımcı olabilirmisinz ?

img

sinsin

13 yıl 8 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle bakım koşullarının bu sitede yazılanlara uygun olup olmadığını gözden geçirmelisin bence... Yem poşeti lafından anladığım kadarıyla verdiğin yem de pek kaliteli değil. Öncelikli mesajlarda bir su kaplumbağasına nasıl bakılması gerektiği ayrıntılı olarak anlatılmış. Eğer ölüm fanusu dediğimiz plastik kaplarda bakıyorsan kaplumbağanın pek sağlıklı ve mutlu yaşayabileceğini söyleyemeyeceğim. Anlattığın belirtiler akciğer veya göz enfeksiyonuna benziyor. Göz enfeksiyonu ise eğer, GENTAGUT adlı antibiyotik damla çok işe yarıyor. Sabah akşam her iki gözüne birer damla damlatmak yeterli olacaktır. Ancak akciğer enfeksiyonu ise durum daha ciddi, sitede tedavi konusunda farklı tavsiyeler var, onları iyice okuyup kendi durumuna uygun olanı seçmelisin bence. İlk aşamada bakım koşullarını ayrıntılı olarak yazarsan diğer arkadaşlar da daha fazla yardımcı olabilirler sanıyorum.( Akvaryum, ısıtıcı, lamba vs. var mı?)

img

asegul07

14 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ