Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

pötüm hasta galiba

arkadaşlar merhaba bu siteyi keşfetmem biraz geç oldu ama umarım pötüm için bi çare bulabiliriz.benim 3 tane birbirinden sevimli su kaplubağlarım var.dün akvaryum temizliğini yaparken en küçüğünün ağızının sol kenarının yanında bi şişlik olduğunu fark ettim üstelik hafif bi kızarıklıkta var.tıpkı bizlerin dişimiz ağrıdığında yanağımızın şişip kızarması gibi...çok panikledim ve dün geceden beri çok huzursuzum ne yapabilirim?onu şimdilik diğerlerinin yanından ayırdım bulaşıcı olabilir diye çok korkuyorum ölmesini istemiyorum:((bu benim için çok büyük bi yıkım olur umarım bana yardım edebilirsiniz....

img

bom

18 yıl 10 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba bom, hastalık konusunda emin değilim ama mantara benziyor, ama tabi birbirlerinden yem kapmaya çalışırken yaralanmış da olabilir (benimkiler ayaklarını filan ısırırlardı yanlışlıkla) bi de yemi ağızlarına aldıklarında koparmak için ellerinden destek almaya kalkıştıklarında yüzlerini çizebiliyorlar. şu an hareketli ve keyfi yerindeyse çok sorun değil sanırım ama yine de bi veterinere göstersen iyi olur. ölmesini istememeni de çok iyi anlıyorum ben iki kaplumbağamdan kıpır''ımı bu gün kaybettim 1 aydır hastaydı ve şu an çok kötüyüm, ama belki de iyi oldu kurtuldu diyorum çünkü acı çekiyordu:(

img

gunseli

ÖZEL MESAJ

slm bom, bahsettiğin şişlik yaralanmadan kaynaklı olabilir. bunun yanında abses dediğimiz bir şişlik de mevcut olabilir. yaralanmalar için günde 2-3 saat kuru alanda tutup, yarasına normal teramicyn''den sürebilirsin. ancak daha fazla su dışında tutma. eğer abses ise bunu ancak veteriner ameliyatla alabilir. bir takım mantar hastalıkları da çenenin altında yaralara sebep olabiliyor. çenenin altında siyahlık şeklinde ortaya çıkabilir.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya gerçekten ikinizede çok teşekkür ederim biraz da olsa içim rahatladı... umarım mantar değildir.bu arada gunseli gerçekten çok üzüldüm inan bende üzüntünü anlayabiliyorum çünkü 2 sene önce bende ilk kaplumbağımı kaybetmiştim.şu anda 3 tane kaplişim var ama hiçbiri onun gibi değil belki inanmazsınız ama ben ağladığımda olduğum yöne doğru yüzer kafasını kaldırır bana bakardı ona derdimi anlatırdım ve beni dinlerdi sustuğumdaysa bırakıp giderdi... beni resmen teselli etmeye çalışıyodu bunu hissediyodum.Ama hasta olduğu için kurtulduğunu düşünmen çok doğru bunun için mutlu olmalıyız.acı çekmeleri bizi daha çok üzerdi,tekrar başın sağolsun.....

img

bom

ÖZEL MESAJ

teşekkürler bom, hayatta kalan zıpır''ıma yeni bi arkadaş aldım, adı shakespeare (şekspir diyeceğiz tabi:) ) zıpırın yanında çok küçük kaldı ama yine de birbirlerine alışırlar sanırım. bu arada umarım seninki de iyileşiyordur yavaş yavaş, kolay gelsin...

img

gunseli

ÖZEL MESAJ