Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

DOĞAL RENK VE MUTASYON SAKALAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİ

BUGÜN BİR ABİMLE KONUSTUM SAKA HAKKINDA COK FAZLA BİLGİYE SAHİP OLMADIGINI AYRICA SİTEDE SADECE SATIŞ YAPILDIGINI..BİLGİ ALMAK İSTEYENLERİN HİÇ KAYNAK BULAMADIGINI BELİRTTİ BENDE BU KONU HAKKINDA Bİ BAŞLIK ACMAK İSTEDİM UMARIM YARDIMCI OLUR. ARKADASLAR PAYLAŞCAĞIM BİLGİLERİN HEPSİ SEVGİLİ NİHAT AKDENİZ ABİMİZDEN ALINTIDIR .. KENDİSİNE TEKRAR TŞKR EDERİM BAKIM VE BESLENME Bakim ve besleme saka kusunda çok önemlidir, bir çogumuzun bildigi gíbí saka çok hassas bir kustur ve mutasyon sakalar dogal renk sakaya göre daha hassaslardir. Sakalarim íçín kullandigim yem karisimi. - kenevir , nijer , pirella , çim tohumu , marul tohumu , circorhei , ayçiçegi , susam , ezan çiçegi tohumu , muhabbet yemi , gri hashas , iki çesit diken tohumu , soyulmus yulaf ve yabani tohumlar. Tohumlar kadar sakalarimiza verecegimiz yumurta mamasida çok önemlidir, bilhassa üretim sezonu öncesi ,üretim sezonunda ve tüy döneminde çok gereklidir. Sakalarim için yumurta mamasini genellikle kendim yaparim ve su sekilde olur Yumurta mamasi : on dakika haslanmis bir yumurta , iki yemek kasigi hayvansal protein içeren katkili biskuvi tozu , bir ölçek comedaves , bir ölçek megabaktin , yarim ölçek winmix , bir ölçek glikoz , çeyrek ölçek spirulina , tüyde iseler dogal renk tozu , dönemine göre nekton E , bazende bir yemek kasigi hazir doga kusu mamasi , tüy döneminde tüy dökümünü kolaylastirici sivi yag , dönemine göre çimlendirilmis tohumlar. Tüm katkilari her sefer kullanmiyorum dönemine göre kullandiklarim var veya degiserek kullandiklarim oluyor. Bunlardan hariç iki üç gün ara ile verdigim canli yiyecekler unkurdu olsun bufalo kurdu veriyorum Yesillik ve meyva olarakta gene haftada iki üç defa degiserek elma , havuç , brokoli , feslegen , marul v.s veriyorum.

img

jrsaka

13 yıl 8 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ÜRETİM Mutasyon saka beleyen tüm saka severlerin en önem verdigi konu , bir nevi ektigini biçme hasat etme durumu Ilk olarak sunu söylemek isterim üretimi zor olan ve çok sabir isteyen kuslardir mutasyon sakalar. Üretim sezonuna subat sonu mart basi gibi günlük beslenmelerine yem karisimi hariç yumurta mamasi da ekleyerek basliyorum. Yumurta mamasini ilk baslarda haftada bir mayis basina dogru bunu cogaltarak haftada dört bes güne çikariyorum. Üretim sezonuna kuslarimin tam hazir olmalari için E vitwaminide kullaniyorum, mart ile haziran arasi bazen üç günde bazen de dört günde bir veriyorum. Nisan sonu mayis basi gibi kafeslere az miktarda yuva içi takiyorum cift lerin durumuna göre yuvaliklari takiyorum , her cift kusa iki adet yuvalik takiyorum, disi yuvayi ördükten sonra diger yuvaligi aliyorum. Disi yumurtlamaya baslayinca yumurtalari sahteleri ile degistirerek ici yemle dolu yumurta kutularina koyuyorum. kimi üretici sakalar için bakici kullaniyor kimi üreticide kullanmiyor. Ben bakici olarak fifefancy ler kullaniyorum. Yavrular çikinca sakalar için yaptigim yumurta mamasini bakicilarada veriyorum ve yavrular hayvansal protein olsun bitkisel protein olsun tüm protein ihtiyaclarini karsiliyorlar. Yvrular yeme dusene kadar bakicilarin yaninda duruyorlar yeme düstükten sonra daha büyük boxlara aliyorum.

img

jrsaka

ÖZEL MESAJ

HASTALIK - TEDAVİ Saglik Sorunlari Kapali alanda baktigimiz kuslarin saglik problemleri su eksikliklerden kaynaklanmaktadir. * Kaldigi ortam * Beslenme * Bakim * Es seçimleri Saydigimiz sebeblerin eksikliginden kuslarimiz kondison ve denge bakimindan zayif düserek hastaliklara karsi açik olacaktir. Iyi bir ortam , bakim ve besleme ile çogu hastaliklaradan korunulmaktadir. Ne zamanki üretici üretime yönelmisse eslerin seçimi burda çok önemlidir ,dikkat edecegimiz kan bagi olarak bir birine yakin esler kullanmamamiz ,saglikli ve dayanikli olmalari pnemli , kan bagi yakin esler olsun hastalikla mucadele edip iyilesen kuslar olsun verecegi yavrular hastaliklara karsi zayif ve dayaniksiz olacaklardir. Doga kuslarinda ilaç kullanimi hayal kirikliklarini önlemek amaçlidir fakat yan etkileride yok degildir Hasta Kusu Farkedebilmek Bilhassa kus alirken bu saydiklarim dikkat etmemiz gerekenler, damizlik diye aldigimiz kusun hasta çikmamasi için: * Gözdeki parlaklik yoktur ve genelde yarim kapaniktir. * Tüylerini kabartmis halde ve kafasini tüylerin arasina sokmus bir sekilde. * Nefes alisi duyulur sekilde / gaga acik sekilde nefes almasi. * Tünekte degilde kafes tabaninda olmasi. * Iki ayak üstünde uyumasi. * Devamli yemligin etrafinda olmasi fakat yem yiyememesi. Hasta bir kus vucut isisini ayarlayamadigi için soguk a karsi tüylerini kabartir ve kafasini tüylerin arasina sokar , bu durum kusta ciddi bir hastalik isaretidir. Saglikli kuslar genelde tek ayak yzerinde uyurlar ,hasta kuslar genelde iki ayak úzerinde ve gündyzde uyurlar, bu durumdaki bir kusa kesinlikle ilaç tedavisi uygulamak gerekir. Hasta Kuslarin Tedavisi Kusu ayri bir kafese koymaliyiz varsa hasta kafesine , kusun diskisina bakarak bir nebze hastaliginin ne oldugunu anlayabiliriz, agzi açik nefes alan kusun solunum problemi olabilir , kusu kulagimiza tuttugumuzda nefes alip verdigi duyulur ,solunum problemi her zaman akciger veya solunum yolu sebepli degildir. Bagirsak problemiolan kusun pop cevresindeki tüyler pis bir sekilde olur ,bunun sebebi diskinin civik olmasindandir , bu sekildeki kusu elimize alip karin bölgesine baktigimizda sisme ve bagirsaklarin gpzle görulur halde ve kizargin olduklarini görecegiz, çogu zaman bu durum zararli bakteri enfeksiyonundandir, antibiyotik iceren ilaclar ile tedavisi mümkündür. Bazen bagirsaklar parzit içerir ve bagirsak isleyisini zorlastirir bu durumdaki kustada karin bplgesinde sislik ve gögüs te zayiflama görülür,Cocsidose hastaligi antibiyotikle tedavi edilemeyip Esb3 veya Baycox isimli ilaçlari tedavide kullanmak gerekir. Hasta kusta karaciger kusun karin bölgesinde gözle görülür sekilde olur bu karacigerin büyüdügüne isarettir ve hastalik belirtisidir tedavisi geekir. Ben sahsen koruma amaçli olarak iki haftada bir Vior (elma sirkesine esdeger daha etkili ) bir litre suya bir yemek kasigi karistirarak veriyorum , ayriyetten dönemine göre ayda bir veya üç ayda bir Esb3 bir litre suya bir gram katarak bes gün arka arkaya tekrarlayip kür olarak veriyorum. Hastalanmis bir kusu tedavi edebilmek için kustaki hastalik belirtilerinin çok iyi gözlemlenmesi gerekmektedir.

img

jrsaka

ÖZEL MESAJ

RENKLER Dogal renk : Saka kusunun dogadaki rengi. Agat: Dogal renkten farki gögüs bölgesinin daha açik renkte olmasi ve sirt bölgesinin gri veya açik gri renkte olmasidir. EUMO: Eumo saka çok tutulan ve göze hos gelen bir renktir, gögüs bölgesi lekeler disinda komple beyaz sayilir , sirt bölgesi ise bej açik krem renktir , síyah bölgeler aynen siyah olup maske kirmizidir. EUMO: Eumo saka çok tutulan ve göze hos gelen bir renktir, gögüs bölgesi lekeler disinda komple beyaz sayilir , sirt bölgesi ise bej açik krem renktir , síyah bölgeler aynen siyah olup maske kirmizidir. ein Bild SATINET : Satinet sakada da dogal renkte siyah olan bölgelerin acik kahve krem renktedir. kanattaki sari mevcuttur maskede kirmizidir . gerisi komple beyaz olan renktir. SATINET : Satinet sakada da dogal renkte siyah olan bölgelerin acik kahve krem renktedir. kanattaki sari mevcuttur maskede kirmizidir . gerisi komple beyaz olan renktir. ein Bild IZABEL: Açik kahve olan sirt rengi ile sevilen ve tutulan bir renk PASTEL: Degisik bir renk olmayip orjinal rengin silik halidir.

img

jrsaka

ÖZEL MESAJ

------ KAN TAŞIYICI ÖZELLİKLER ---- Kan tasiyici kus (spalt - split ) gibi terimler saka kusunda kendi renginden hariç diger bir rengin de özelliklerini tasidigini ifade etmek içín kúllanilir. Örenegin satinet tasiyici dogalrenk saka veya izabel spalti kahverengi saka. Agat , kahverengi , pastel , eumo , izabel , satinet , lutino , opal , paheo bu renklerde sadece erkek yavrular tasiyici olabilir, disilerde tasiyicilik söz konusu degildir. Beyazkafa ,mavi ve albino larda ise erkek te diside tasiyicilik özelligine sahiptir. Aslinda nerdeyse her renk bir biri ile kombine olabilir tasiyicilik sadece sari sakalarda ve akgerdanlarda yoktur. Akgerdan saka kendi basina bir cesit sakadir ve akgerdan saka aslinda beyaz sakanin tasiyicisi sakadir , bir çogumuzunda bildigi gibi iki orjinal akgerdan saka eslesmesinden beyaz saka üretilebilir. Durduk yerde bir saka tasiyici olamaz ,bunun için anne ve baba farkli renklerde olmasi gerekir. Bir agat erkek ile dogal renk eslesmesinden agat tasiyici erkek yavrular çikar .Ve aynen bir dogal renk erkek ile agat disiden agat tasiyici erkekler cikar. Beyazkafa , mavi , sari gibi renkler diger renkler ile kombine olabilir ve bu renklerin tasiyicisida olabilir.Örnegin eumo spalti sari agat veyasatinet spalti beyazkafa eumo gibi. Çok açik renkli kuslarda örnegin satinet , lutino veya albino gibi renklerde iki ayni rengin üretim sezonunda es yapilmasi tavsiye edilmez , yavru alma ihtimali imkansiz gibidir. Diger renklerde ayni renkler bir biri ile es olabilir fakat güçlü yavrularin çikmasi íçin genelde üreticiler tasiyici kuslar kullanmaktadir. örnek olarak asagidaki çizelgede Satinet , dogalrenk ve satinet tasiyici dogalrenk sakalarin eslesme sonuçlari.

img

jrsaka

ÖZEL MESAJ

PAYLAŞMIŞ OLDUGUM BİLGİLER www.mutasyonsaka.tr.gg sitesinden alıntıdır ___________________ÖNEMLİ_____________________ arkadaslar yazıyı okuyup beslenme-bakım sisteminde değişiklik yapacak arkadaslara bir tavsiyem olcak.. eğer kuşlarınız bu tohumların bir çoğuna alışık değil ve siz bu tohumları bulup bir karısım yapıp kuşlarınıza sunmak isterseniz sakın ha sakın anlık bir değişim yapmayınız kuşlarınıza zarar verebileceği gibi cok üüzücü sonuçlarlada karşılasabilirsiniz DEĞİŞİMLERİ HAFTALIK PERİYODLARA YAYARAK AZ AZ UYGULAYIN Kİ KUŞLARINIZ OLUMUSZ ETKİLENMESİN VE SEVEREK YEM DEĞİŞİMİNİ BENİMSESİNLER ARKADASLAR BİLDİKLERİNİZİ . EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZİ BU KONU ALTINA İLAVE EDERSENİZ TEK PARÇA HALİNDE GÜZEL VE FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLACAKTIR UMARIM .. SAYGILAR.. LÜTFEN KONU DIŞINDA YORUMLARDA BULUNARAK KONU BÜTÜNLÜĞÜ DAĞITMAYINIZ

img

jrsaka

ÖZEL MESAJ