Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanatlı Kümes Hayvanları

Mesaj Ekle

sahibinden.com

arkadaşlar sahibinden.com sitesinde bıldırcın keklik ve sülün sayfalarını ulaşamıyorum sanırım kaldırmışlar bilgisi olan varmı acaba

img

mrdmemet

13 yıl 11 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm bende şimdi baktım kaldırmışlar bu iki nedenle olabilir bana göre 1.bıldırcın,keklik ve sülün sayfaları deişilecektir yada 2,bıldırcın,keklik ve sülün orman bakanlığının çıkardığı yasaktan dolayı kaldırılmış olabilir bu türler yabani hayvan oldukları için faturasıs satışları yasak bu nedenle olabilir bildiğim kadarıyla bu kağıtları yani belgeleri almak çok zormuş belediyenin kendi veteriner kliniğine gidip baş vurulacak ordan gelenler yerleri kontrol edecek uygun mu deilmi ve aldıgınız her hayvanın faturası olacak sizinde satış yapabilmeniz için fatura kesmeniz lazım bunun içinde bazı yerlere üye olmanız gerekiyor tabi bunlarla birlikte vergi de oluyor bildiklerim bunlar (Bu konuyla bildikleri olanlar varsa ek sayfa açılsın ordan her kes takipetsin)

img

sezgin7787

14 yıl 5 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba keklik sülün ve bıldırcın ilanlarını sitelerinden kaldırmışlar yasaklı ilan diyede bana uyarı geldi yasaklı ilandan dolayı ilanınız kaldırılmıştır die

img

46km46

14 yıl 4 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şimdi benim anlamadıgım olay keklik sülün ve bıldırcın gibi yabani hayvanların satışı yasak hengi mantıklı ama avlanması serbest yani öldürebilirsin ama yakalayıp üretimi yapamassın egerki dogaya saygı varsa neden öldürtüyorlar yok ticari amacsa yetiştirmek üretmekten daha ticarisi varmı sırf spor ugruna nice hayvanları katlediyorlar zevk için eglence için avcılıgın bir acıklaması varmı şimdiki günümüzde anlam veremiyorum

img

adem_alkaner

13 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sahibinden .com mesaj attım bana verdikleri cevap aynen şöyle keklik bıldırcın sülün gibi yabani hayvanların sitemizce yayınlanması satışı ve gösterimi yasaklanmıştır

img

mrdmemet

ÖZEL MESAJ

ayrıca geçenlerde bıldırcın ve keklik çiftliği için bir müracatta bulundum bu hayvanları yetiştirmek satmak kesimini yapmak kesip satmak reklam verip teşhir etmek gibi koca bir dosya verdiler elime bu belgeleri hazırlamak dahi soutoyur insanı prosedürü çok vazla birde bende hayvan var diye bir kelime çıkarsa ağzınızdan işte o zaman yanıyosunuz basıyolar cezayı

img

mrdmemet

ÖZEL MESAJ

slm aslında bi yönden iyi hani yok kırımkongo kanamalı ateşi yani kene ve benzeri hayvanlar neden yayıldı bunu bi düşünmek gerekir çünki bizim insanımız aç karnı doysa gözü doymuyor avlıklar hariçi avlaniyorlar han gimiz dağaya bir çift bıldırcın salıyoruz 1000 kişiden 10 nu başka yok bide şunu unutmamak lazım insanlarımız fazla yer ekmek için orman yakıyor kimiside apartman dikiyor sonuçta hayvanlar yerlerinden oluyor kalanlarda avcılar tarafından yakalanıyorlar doğada hayvan yok.bi diyer yönden bakarsak kimse bıldırcın satamayacak tabi kimseda alamayacak eee sonuçta ne olacak bıldırcın fiyatları tavan 5tl satılamayan bıldırcınlar 10tl kapış kapış alınacak nasıl kuş gribi çıktı tavuklar telef edildi tavuk fiyatları düştü şimdide aynı şey bıldırcın yok dencek sonra satışa sunulcak madem böyle bir yasa çıkartılıyor vatandaşıda düşünmek gerekir her ile açtır hayvan pazarı herkez istediği hayvana rahatca adinsin satışlar faturalı olsun ayrıca bi belge tutulsun her kes ne besliyorsa yabani her sene bir kişi çift salsın tabi yasak avlananlarada ceza yazılsın böylece doğada hayvan kalır ve insanlar istediği hayvanı bakabilirler ben hayvanları severim tavuklarım hindilerim var ama bu sene yapamadıysamda yaklaşık bi 6 senedir doğaya bıldırcın salıyorum aslında herkes yapsa şuan doğada nesli tükenmek üzere hayvan olmazdı tabi doğaya hayvansalmak yetmez ormanları yakıp bahçe yaptırılmamalı ayrıca ormanlık alanlara ev bina yapmamalıyız ki butür sorunlarla karşılmasın her keze iyi akşamlar

img

sezgin7787

ÖZEL MESAJ

kekliğin her türlüsü macar sülün bıldırcın yaban ördekleri alımı satımı evde beslenmesi yasak aslında hepsi evcil forum yönetimi bu işe bir el atarsa iyi olur satışı yasak hayvanlar burda alıp satılmasın

img

kılkuyruk

14 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet arkadaşlar,bu işin nasıl yapılacağı harfiyen kanunlarda belli.Kısaca özetleyelim.Bu tür kanatlı hayvanları 3 şekilde besleyebiliriz. 1-Ota ve büyük ölçekli üretim izni 2-küçük ölçekli üretim izni 3-Hobi ve koleksiyon amaçlı izin Bunların dışında hayvanat bahçesi,sirk ve özel avlak izinleri de var tabi Şimdi burada 1. ve 2.şıkların izinlerini almak çok zor,ayrıyeten maliyeye kayıt şart,buda adam çalıştırmak,bağkur ödemek fiş fatura kesmek ,muhasebeci tutmak ve vergi vermek anlamına gelir.Bunu geçelim 3.Şıkka bakalım.Burdada çok zorluk var.belli sayıda hayvan besleyeceksiniz,hayvanları faturalı ve bilezikli alacaksınız.Bunlardan ürettiğinizi asla satmayacaksınız(çünkü burda ticaret ve kar görünüyor ve devreye maliye giriyor).Yumurtasınıda satmacaksınız.Doğayada salamazsınız,çünkü doğadaki hayvanların gen havuzunu bozuyorsunuz diyor bakanlık.Kesip yiyeceğiz desek onu bilemiyorum karışırlarmı? Ben ayrıca avcıyım.Önce kursa gideceksin,belgeni alacaksın,sonra tüfek fişek alacaksın,tezkereni yani yivsiz tüfek ruhsatnamesini alacaksın,zaten burada sabıkan temiz ve psikolojik açıdan sağlıklı olmak şartı var,maliyeye av harcını yatıracaksın,avlanma pulunu alacaksın,sonra ava açık tarihlerde ,haftada belli günlerde, ve ava açık arazilerde 2 adetle sınırlı kekliği avlayacaksın.3 cü kekliği vurursan devlet peşinde,ayrıyeten bu belgeler yada zamanlamada bi eksiklik varsa devlet gene peşinde,sülün ve çil kekliği hiç düşünmeyin. Şimdi vuruyorsun niye vuruyon,üretiyorsun niye üretiyon,satıyorsun niye satıyon,doğaya salıyorsun niye salıyon Bi yetkili çıksada bi mantıklı açıklama yapsa. Bu nebiçim iştir!..

img

pehlivanoğlu

14 yıl 6 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm sn PEHLİVANOĞLU size katılıyorum ben öğrenciyim nereye baş vurduysam askerlik istiyor tecilli deyince bizsizi ararrız ne arayan var nede soran başka iş baktım sabah 8 akşam 9 200tl maaş sigorta yok yol+yemek yok ben küçüklüğümden beri hayvan için deyim şuan üniversitede okuyorum kayıt yaptırcam param yok sattım tavuklarımdan harç paramı yatırdım şimdi benim gibi harçlığını ve okul parasını veyahutta ekmek parasını kazanan insanlar var böyle yaparak geçimini sağlayan insanların önüne taş koyuyorlar sonra bide çikip hırıszlık,gaps,tinerci arttı diyorlar insanlar ne yapsın bi iş yapmaya başlıyorlar bi engel atlatıyor sonrada kocaman bir kaya küt önüne düşüyor bu insanlar ne yapsın dış ülkede yabani hayvanları (şehir içine inen) yakalayıp sahiplendiriyorlar ve her sene bir çift hayvan saldırtıyorlar bizse beslemeyin cezası var eeee avlıklarda avlanılıyor avlıkdışı avlanılıyor kaçak felancı hayvanın türü tükenmek üzere sonra devlet başlıyor beslemeye bari bırak bunu vatandaş yapsın ekmeğini kazansın senede bir çift salsın yeterli tabi bizim insanımız bakmasın ama dış ülkeden alalım bikoli bıldırcın yumurtası 3 e esnaf satsın 5 e sonra derler bizim ülkemizde butür hayvanlar yetiştirilmiyor tek yapılması gereken şey vergiyse 20tl 5 tl alsın maaliyeye gelince oda vergi gibi alsın 20tl se 5 tl alsın insanlar hiç olmazsa satarak ihtiyacını karşılasın bizde sorun var ama cözüm asla yok her kese iyi geçeler

img

sezgin7787

ÖZEL MESAJ