Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

doğru mu.......

arkadaşlar değişik forumlarda çeşitli ilanlar görüyorum. satılık flurya iskete ve sakalar vb..... tabii fiyatlar epey bir para. mesela 185 liraya da var 30 liraya da.saka için birşey demem zor. 3 yıllık sakasını 50 liraya satan arkadaşım da var benim... yakaladığı günün akşamı 700 lira teklif edilmesine karşın gülüp geçen de.... yani sakakuşunun fiyatı çok değişkenlik gösterebilir.bu çok normaldir.iyi bir ötümlü sakanın fiyatı 200 liradan başlar kostümüne göre 1500 liraya varır.... böyledir.floryaya gelirsek.... nadir nağmeli kuşu herkes satmaz.bazen parayı bassan da alamazsın.... ama bu kuş yılda üç dört ay öter.diğer aylarda cozurdar veya en fazla iki üç saniye papikler.fluryacılar saka besleyenlerden daha fanatiktirler yani daha bir farklı hevestir onlarınki... bu benim görüşüm.herkesin kuşu kendine güzeldir.ben bu mevsimde bir flurya veya isketeye 20 liradan fazla verenin aklından şüphe ederim.tabii satılan kuşu daha önce görmemişse.yani mayısta haziranda ötümünü dinlememiş ise.flurya için.isketeye zaten pek girmeme gerek yok. bu kuş yani karabaşlı iskete yakalandıktan üç beş gün sonra şakımaya başlar.muhabbet kuşu kadar kafese uyum sağlar.ben şahsen bu kuşun ötümünü sevmem.melodisi hoşuma gitmez.beş lira bile vermem.ama meraklısına saygı duyarım.zevktir.yani arkadaşlar bu kasım ayına girerken kimsenin ıskartaya çıkmış fluryasına isketesine daha evvelden tanımıyorsanız eşşek yükü kadar para vermeyin.kimse kolay para kazanmıyor.herkese saygılar.

img

kurtdövüşü

13 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

tamamen haklisin kardes.yanliz soyle soyleyeyim sakanin en iyi oteni(bozuksuz)200 den fazla etmez..saka artik uretim ve yakalama olarak kostume dondu..bu akgerdanlar uretim olmadigi zaman bu kadar pahali degildi.ben birde sana ek olarak sunu soylemek istiyorum`eger uretim amaci yoksa veya sadece cesit olsun diye besleniliyorsa florya beslenmesin.ben floryanin diger kuslarla birlikte beslenmesine ve burdaki bazilari gibi ticaret amaci ile tutulup satilmasina karsiyim.kendine 2-3 kus tutup besleyene lafim yok ama floryayi,uretim yapilmiyorsa oyle salmada serce gibi beslenmesine karsiyim.bilmeyen adam bunu beslemeyecek bu is hastalik isi bunu besliyorsan baska kus sokmayacaksin kumese!!!!!!

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iyi öten sakayı bulmak zor değil.almak da.zaten sakacılık eski ustalar haricinde artık tamamen kostüme döndü dediğiniz gibi.ama iyi bir flurya.... işte bu biraz zor derim ben.bulmak da zor hadi buldun diyelim alması başka bir dert.ben doğada iyi flurya olduğuna inanmıyorum.o artık tamamen kafes üretimi işi.zaten yavaş yavaş o noktaya doğru gidiyor.tabii bu arada geleneksel kuşçuluk da bitecek o ayrı.bu da üzücü tarafı.belki de böyle olması gerekli.hayırlısı artık.

img

proxy

13 yıl 8 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

doğada iyi florya görünmemesinin sebebi artık eski kuşlar yok.başka sebeblerden biri genelde biz bunları eş zamanı duyduğumuz için kuşlar birbirini bastırma adına çırlı ötüyorlar ve gerçek uzun ötüşleri duyamıyoruz.duyduğumuz zamanda ya merada başka öten kuş olmamasından yada bazı kuşların akşam üstü bazılarının ise sabah erken keyfine vaya dikine uzun ötümünü dinliyoruz.aynı merada başka kuşların geçme veya bozuk yapması,iyi öten kuşun öbürünü bastırma içgüdüsünden dolayı uzun ötende çırlıyor.öbür faktörde abuk subuk adamların elinde belkide ne uzun kıymetli kuşlar var ama adam anlamadığından elindekinin değerinide bilmiyor ve o kuşu öbür mandıra köpeği gibi kuşların yanında tutmak sureti ile kuşun ağızında düzelmesi mümkün olmayan çırı yerleştiriyor kendi elleri ile......ben o yüzden burda floryanın işi bilmeyen adamlar tarafından beslenmesine ve tutulup satılmasına karşı çıkıyorum.tabiiki florya beslemek kimsenin tekelinde değildir ama bu kuşa saygı duyulmasını ve gerektiği biçimde beslenilmesini tavsiye ediyorum.floryacılık sabır bilgi ve tecrübe işidir,bu kuşun karakterini bilmeyen mümkünse bu kuşa dokunmasın,tutmasın ve satmasın.zaten florya besleyen bunlara prim vermez.ve mümkünse kimse burdan sağdan soldan okuduğunu satmaya çalışmasın.hayatında kuş öttürmemiş,örtülememiş,gezdirmemiş adamlar abuk subuk yazılarla florya satmaya çalışıyorlar..bundan dolayı kurtdövüşü kardeşin sözlerini aynen onaylıyorum........bir bilene dinletmeden florya almayında satsınlar bakalım o güzelim kuşları nasıl satıyorlar.......

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

şimdi proxy.... sana göre iyi saka seçmek kolaydır...ama burda kaçtane sakadan gerçekten anlayan var?bak şimdi mutasyon kuş üretimi biraz imkan işi birazda mutasyon bilgisi ile alakalı.renk kanaryası üretmiş ve azbiraz genetikten anlayan adam için eğer parası varsa mutasyon doğa kuşu üretmek zor bir iş değil.basarsın parayı alırsın damızlığı ve üretici sıfatı taşırsın..ama ötümcülük genel kuş bilgisi haricinde(bakım üretim vs)kulak işidir..kaçtane kuşcu zilili veç veçli saka dinlemiş?kaba şakşakın veya eklemenin ne olduğunu dinlese anlamaz.torlu öteni cak cak vuranı tövbede bilmez adım kadar eminim...bu sitede o derece anlamayan ama anlıyormuş gibi yapan bir sürü adam var....(bir kaç bildiğim ötümcüleri bu katogoride toplamıyorum onlar zaten kuş sevdalısı)canelyayla kurbağa makarasını ayırd edemeyen nasıl canelyanın veya kurbağa makarasının kendi arasındaki farkını bilir?zaten dediğin gibi bitti geleneksel kuşculuk artık parayı basan,derneğe üye olan ve iyibir kuşcunun bilmesi gerekenin yarısını bilen adamlar kuşcu...ama sorarsan üreticiler işte yani eski tarz kuşcular artık yok......hal böyle oluncada yeni rantlar doğuyor.....umarım şu floryalara dokunmaz bu rantcılar.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

birde şu var,yasak olan bir şey yapıp kuş tutuyorsun(kendine 2-3 kuş ayırıp gerisini salana lafım yok)bunu ticarete dökmüşsün,o işi bile yarım yamalak yapan var ya......ağ kurmanın kuş tutmanın bile bir raconu vardır.süpürge sapından ağ tokmağı yapan kenevir ipi yerine naylon çamaşır ipi kullanan.....ve gömlek bağlamayı bilmeyip pataryanın ayağından bağlayıp kuşa eziyet çektiren,kaza ile ağa dalan atmacaya çakşir yerine ayağına çamaşır ipi bağlayan hatta bel bağının ne olduğunu bilmeden o tuttuğu atmacayı satmaya çalışanlar var.yani herkesin bu tip şarlatanlıklara müdahale etmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

mehmet ali kardeş iyi ötümlü saka yani bir ötüm sakası bulmak ben ve benim gibi ötümcüler için sorun değil diye düşünüyorum.senle yaşımız aynı ben de 1975 doğumluyum.sen benden daha tecrübeli gibisin o ayrı.onu da karşı karşıya gelmeden bilemeyiz.floryacılık kuşçuluğun en zor dalıdır.sahiden sabır ve emek işidir.saygı duyuyorum.kuş tutmanın da bir şerefi var doğru.zincir keneset,altıbadem,yarımgerdan kelimelerini ezberleyip eline ağ alan ben kuşçuyum diye ortalığa çıkıyor.bunu engelleyemeyiz.ben hayatında kuş tutmuş adam değilim.ama çok kuş tutmuş adamı cebimden çıkartırım.senin gibi 20 yıldır emek vermiyorum ama kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum.iyi floryanın kimde olduğu az çok bilinir de iyi sakanın kimde olduğu meçhul.... herkesin kuşu kendine güzeldir.kim ne besliyorsa hayrını görsün.senin gibi üstadlardan daha çok paylaşım bekliyoruz.bunu samimiyetle söylüyorum.saygılar.

img

proxy

13 yıl 8 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili proxy kardeşim!!!ismini bilsem sana ona göre hitap ederdim.sende belliki benim gibi ötümcüsün,ben çok sevmeme rağmen saka besleyemiyorum bende sadece florya var.bildiğin gibi floryalar bozulmasın diye başka kuş beslemiyorum ve kümese sokmuyorum.bazı kuşcular floryada saka papiklerini bozuk bazıları ise normal sayarlar.ben saka papiklerini florya ağzında sevmediğim için başka kuşları kümese sokmuyorum.dediğin gibi kuş tutmak başka şey kuşu tanımak ve kuştan anlamak başka bir şey.benim babamda dedemde annemin babasıda kuşcudur.babam sakacıdır ama floryada besler.ben 6-7 yaşından beri saka beslerim ama 14-15 yaşındayken floryacılar kahvesinde bazı kuşcu abilerle tanışıncaya kadar floryayı acemice beslemiştim.sonradan bu kuşa bağlandım ve ona büyük bir aşkla bağlandım.eski bir kuşcu abimin dediği gibi florya makaraya başladımmı ezanı muhammed gibi bir huşu ile dinlersin.hakikatten arkadaşım bu kuşu beslemeye başlayan başka kuş falan görmez.sanada çalışmalarında başarılar dilerim inşallah birlikte bir gün dinleriz.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ