Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

ARTVİNDE NE AKGERDANLAR VAR (DOĞADAN)

http://hizliresimyukle.com/showpic-25743/dscf2800.jpg

http://hizliresimyukle.com/showpic-25744/dscf2790.jpg

ARKADAŞLAR GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ DOĞDA NE AK GERDANLAR VAR.  KUŞ ŞU AN BENDE DEĞİLDİR DEĞER VERDİĞİM Bİ ABİYE VERDİM. RESMİ PAYLAŞMA SEBEBİM AK GERDAN MARMARA KUŞU DEĞİLDİR ARTVİNDEDE NE AKGERDANLAR GEÇİYOR.

img

anke5308

14 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

http://hizliresimyukle.com/showpic-25746/dscf2800.jpg

img

anke5308

14 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

MAŞALLAH COK GUZEL BIR AKGERDAN...

img

abdullahsahin

16 yıl 6 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mustafa abi merhaba artvinden resimdeki gibi bir akgerdan edine bilirmiyim

img

orhan_34

14 yıl 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Nasıl yani?marmara bölgesinde akgerdan saka görünmezmi demek istedin?bende daha önce olan yüzü beyaz parçalı olan sakam(sinop- gerze -erkek),parçalı silme akgerdan(erkek) ve tam akgerdan(dişi)..dediğin gibi karadeniz bölgesinde(samsunda)tutulmaydı..ama çiçek akgerdanım(istanbul) ve 3 tırnağı beyaz olan yarım gerdanımı(balıkesir-akçay) marmara bölgesinde tuttum.ikiside erkekti,bu kuşlar 2 sene öncesine kadar bendeydi.kuşlar dediğin gibi bölgesel olabilir,o bölgede bu mutasyon damarı, çok fazla kuş tutan olmadığından doğada kalmış tam ayıklanmamış olabilir.marmarada daha fazla kuş tutan olduğundan bu bölgede daha seyrek rastlanıyor.ama kuş yasağı olmadan önce pazarda satılan akgerdanlar sağdan soldan gelmiyordu.tekirdağ,çorlu,silivri,alemdağ ve şiledeki meralarda tutuluyordu.ve akgerdan genelde yerli kuştan çıkar kasım sakasından(geçimden)ve mart sakasından değil.avrupada yetiştirilen bilezikli olanlarda parva sakadan gelme sonradan balcanica ve majorlerin soya katılmasıyla dahada geliştirilmiş.karadenizde daha önceden seyrek olarak rastlanan efsane yakalama beyaz sakalarda dikkat edilirse hepsi kırmızı maskedir yani albino kırmızı göz, siyah gözlü beyaz değil, siyah gözlü beyazlarda maske olmaz.siyah gözlü beyaz sakanın oluşması için parçalı silme akgerdan iki kuşun birbirini bulması ve çiftleşmesi gerekir ki bu doğada belki 10000/1 olasılık.ve onda bile düz beyaz siyah göz yavru olasılığı 8/1 ihtimal.yani bu birazda nerde ne kadar kuş tutulduğuna bağlı..eğer bir bölgede az kuş tutuluyorsa o bölgede doğal mutasyon kuşların doğada kalması daha yüksek olasılık..ben antalyadada akgerdan saka gördüm..yeni tutma ve çipil kınalanmamıştı..getiren çocuk korkutelinde tutmuştu.

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yani akgerdan geçim değil yerli kuştur.akdeniz bölgesinde raslanan sakayla karadeniz bölgesinde rastlanan kuşun arasında dağlar kadar fark var.yakın olmasına rağmen istanbuldaki kuşlarla,kuzey ege(çanakkale balıkesir kaz dağları)kuşları arasında fiziki olarak çok fark var.ama hangi bölgede tutulursa tutulsun geçim kuşu(kasım sakası) tek tiptir..kenesette genelde kasım sakasında rastlanır ve yerli kuşta çok çok seyrek olur.yerli olan kuş geçit zamanı küme gezer ve belli bölgelerde olur çok iç tarlalara sadece kasım sakaları girer ve kasım sakası kümeleşmez.maximum 3-4 kuşluk sürüler olur genelde tek geçer.kümeye ağ çektiğinde bazen tek tük kasım sakası düşer ama tek gezen kuş %90 kasım sakasıdır.kuş yasağı olmadan önce türkiyenin her bölgesinde kuş tuttum,20 seneden fazla kuş tuttum bunlar benim şahsi gözlemlerim katılıp katılmamak size kalmış..ama dediğim gibi akgerdanın geçimi olmaz...eğer bir insan yerli kuşla geçimin arasındaki tür farkını anlayabilecek kadar ustaysa,piyasada olan akgerdanları incelesin hangisi geçim kuşu bir baksın.geçim olanını bulamaz,ama üretimse o farklı onların türü zaten eleme yoluyla düzenlenmiş.ötüm bakımındanda diğer yerli türlerin önüne geçemez....hiç bir yerli saka, kasım sakası gibi(carduelis balcanica)taneli ve sert ötüm sergilemez.

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hüseyin abi beni arıyıcaktın kuş zamanı unutma...

img

eraygur_1905

14 yıl 1 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ