Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kuyrukları şişti, yemek yemiyorlar ve hiç kaka yapmıyorlar.

Merhaba herkese

2 erkek kapluşum var ve yaklaşık 5 gündür beni çok üzüyorlar çünkü muhtemelen hastalar ve ben bu duruma dayanamıyorum. Sizlerden fikir-bilgi-yardım ne varsa rica ediyorum. -2 erkek kapluşum Mike ve Leo, 2 yıldır benimleler. Bu süreçte cinsiyetlerini anlamaya çalışırken beklenmedik anlarda ikisi de , pek çok arkadaşımızın başına gelen ve şoklara sokan "kuyruktan cinsel organını çıkartma" hareketini yapınca emin olduk. İkisi de erkek.

-5 gündür her ikisi de normal zamanlardaki hareketliliklerini ve iştahlarını kaybettiler. Biri sürekli kayasının üzerinde, diğeri de suyun içinde uyku halinde. Veya uyumasalar bile hareketsiz sakince duruyorlar. Pek yaptıkları bir şey değildir bu bizimkilerin

- Birkaç gün önce yine cinsel organını Leo`nun çıkardığını gördüm. Ertesi sabah kalktığımda yem vermek için yanlarına gittim ,Leo normalde bu hareketi yaptıktan kısa süre sonra kloak`ının içine geri çekerdi penisini, fakat bu kez yapmadığını gördüm. Tüm gece suda o şekilde kalmış ve organın rengi de farklılaşmıştı. Akşam tekrar eski haline dönmüş gibi görünse de kloak ucundan halen bir kısmı görünüyordu.

-İkisinin de kuyruklarında bir şişkinlik var. Ama erkek kapluş kuyruğuna has olan o büyüklük tarzında değil bu. Sanki o kuyruk içinde bir şey tıkanmış, dolmuş gibi. Kabız olabilirler mi diye düşündüm çünkü bu süreçte neredeyse hiç kaka yapmadı ikisi de. Sadece dün, sıvımsı şekilde ishal gibi yaptılar kakalarını. Ancak bu kez de Mike , başını bağasına çekip, sanki zorlanır gibi acı çeker gibi yaptı bu süreci. Zaten yemek de neredeyse hiç yemediler kaç gündür

. -Hiç birinde göz şişmesi veya mantarımsı iltihab benzeri bir durum yok. Kontrol ettim hem kabuklarını hem de ağızlarını, kuyruklarını. Ancak sanırım cinsel organlarında bir sıkıntı var ve tüm bu kaka yapamama-kuyrukta şişme- yemek yememe belirtileri çıkıyor. Veterinerlerin bir kısmı malesef ki kabuklu sürüngenler konusunda çok yardımcı olamayacaklarını açıkca söylüyor. Başka bir yerler mutlaka bulacağım ama en azından o zamana kadar bana ufacık da olsa bir fikir verecek olan çıkarsa inanılmaz mutlu olurum. O kadar özeller ki benim için, ve o kadar alıştım ki onlarla olmaya, böyle canları yanınca , tatları olmayınca, içim gidiyor :(

2 tane filtreleri- ısıtıcıları ( suları genelde 28-30 derecede oluyor )- kuru alanları- yem ve vitaminleri hep tam. Yani yaşadıkları koşullar gayet düzgün eğer yanılmıyorsam. Taban malzemeleri de yutabilecekleri gibi küçük değil.

img

shansu

13 yıl 3 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence sen suyunun 28 derecede olduk una emin ol cunku havalar sogudu ve kış uykusuna yatabılırler yanı ısıtıcın bozuk olabılır 1 tane ısı gosterıcı yanı manometre koyarsan akyaryum a herşey tam olur cam ayapışan manometrelerden

img

53gfb

14 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

o aparatın adı termometre :) msjı göndereli 5 gün olmuş,son durum ne acaba merak ettim..o taşları vs yutamıcaklarından emin misin? verdiğin yem de olabilir bilmiyorum ama bir şekilde bağırsaklarında tıkanıklık olabilir..umarım ciddi bişey değildir..kabız olduğunu düşünerek marul vs vermeni öneriyorum.. geçmiş olsun

img

thedamned

14 yıl 9 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

marul dışında aşırıya kaçmadan yapay fesleğen de deneyebilirsin,çok seviyolar..

img

thedamned

14 yıl 9 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pardonn evet termomotre gece yazdık ım için karıstı ve ayrıca thedamned tşkler cunku benden baska bır tek sen yardım edıyon galıba ve sıze 1 soru sızde benım gıbı sıteye gırmekte güçluk cekıyormusunuz acaba

img

53gfb

14 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Son durumlarını merak ettim doğrusu. Bir de bakım koşullarını çok beğendim tebrik ederim. İnsanın değer verdiği canlılara hak ettiğini vermesi çok güzei...

img

asegul07

14 yıl 6 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ