Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguanam sudan korkuyo

iyi gunler ben dun bir iguana aldim daha ufak benden cok korkuyo anca ben ustume koydugum zaman ustumde duruyo onun haricinde hic gelmiyo ve kafesine su koymama ragmen hic suyla alakasi bile yok icinede girmiyo diskisinida oraya yapmiyo ne yapabilirim simdiden tesekkurler 

img

aygunseko

12 yıl 1 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İguanalar ile ilgili birkaç bilgi veriyim;

1. iguanalar dışkılarını (özellikle) suyun içine yapmazlar. (denk gelebilir)
  2. Sizden korkması çok doğal siz yaklaşık 70 kg sınız o ise 15-20 gr
  3. Muhabbet kuşunun bile sahibine alışması için bir süre geçmesi gerekir hele iguana gibi evcil olmayan egzotik bir hayvan'ın koşa koşa üstünüze atlayacagını düşünmemelisiniz

Sevgili arkadaşım,

Iguana egzotik bir hayvandır bakımı oldukça zahmetlidir. Akvaryum gibi birşeyin içinde beslememen gerekir kafes daha uygundur. iguananın derisinin devamlı nemli olması gerekir bebek (cocuk) odalarını nemli tutmaya yarayan nem üfleyen makineler var bunlardan alıp bulundugu kafesini içine nem püskürtmesini saglayabilirsin. Tabii odanın sıçaklıgı çok önemli 20 derecenin altına düşmemeli. Devamlı güneş alan pencere kenarı bir yerde durmalı. Güneş yoksa güneş yerine geçebilecek UV güçlü bir ampul olmalı ve iguana burada güneşlenebilmeli. 

aygunseko yazdı :

iyi gunler ben dun bir iguana aldim daha ufak benden cok korkuyo anca ben ustume koydugum zaman ustumde duruyo onun haricinde hic gelmiyo ve kafesine su koymama ragmen hic suyla alakasi bile yok icinede girmiyo diskisinida oraya yapmiyo ne yapabilirim simdiden tesekkurler 

img

murathan

20 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cevap için teşekkürler şuan büyük bi akvaryumda hafta sonu kendim özel kafes yapıcam uv ışığı aldım ama gece içinde uv ışığı şartmıdır acaba? ve kafesinden sürekli kaçmak istiyo durmak istemiyo hiç nem püskürten sprey aldım ben kendim spreyledim iki kere onu ne sıklıkta yapmam gerekiyo? bide bepanthen plus sürün yazıyodu o ne kadar doğrudur?

murathan yazdı :

1. Sizden korkması çok doğal siz yaklaşık 70 kg sınız o ise 15-20 gr

1. Muhabbet kuşunun bile sahibine alışması için bir süre geçmesi gerekir hele iguana gibi evcil olmayan egzotik bir hayvan'ın koşa koşa üstünüze atlayacagını düşünmemelisiniz

Sevgili arkadaşım,

Iguana egzotik bir hayvandır bakımı oldukça zahmetlidir. Akvaryum gibi birşeyin içinde beslememen gerekir kafes daha uygundur. iguananın derisinin devamlı nemli olması gerekir bebek (cocuk) odalarını nemli tutmaya yarayan nem üfleyen makineler var bunlardan alıp bulundugu kafesini içine nem püskürtmesini saglayabilirsin. Tabii odanın sıçaklıgı çok önemli 20 derecenin altına düşmemeli. Devamlı güneş alan pencere kenarı bir yerde durmalı. Güneş yoksa güneş yerine geçebilecek UV güçlü bir ampul olmalı ve iguana burada güneşlenebilmeli. 

aygunseko yazdı :

img

aygunseko

ÖZEL MESAJ

Kafese geçmeniz çok faydalı olacak. Ozel yaptıracagım demissiniz zaten muhabbet kusu kafesi olmayacak anlasılanTongue Out

Bepanten kremi ilk defa duydum ! Ben olsam böyle bişey kesinlikle yapmazdım

iguananızı saglıklı tutmak için :

1. Spray ile ıslatmaya devam edin (Bence onceki mesajda yazdıgım gibi nem ufleyen bir cihaz almalısınız mutlaka)
  2. Sıcak tutun
  3. Güneş sağlayın
  4. Diyetini aksatmayın sebze ve meyveler çeşitli ve taze olmalı kesinlikle et türü şeyler vermeyin ! Iguana otculdur.
  5. Kafesini mumkun mertebe büyük yaptırın unutmayın beslediginiz hayvan 2 metreye kadar buyuyor ve 15-20 yıl yasıyor (hevesinizi alınca petshopa veririm diye dusunmediginizi varsayıyorum)
  6. Kafesin içine lambanın yakınına (tabii lamba kafes dısında olsun hayvanı yakmayın) tahtadan platform benzeri bişey yaptırın ki üzerine yatıp ışıgına yakın şekilde güneşlenebilsin.
  7. Iguanalar yüzer suya çok ihtiyacları vardır kafes içine yüzmesede girebilecegi ıslanabilecegi derinlikte bir kab koyun. Kabı sabitletin mutlaka dökülmesin

Son olarak http://www.greenigsociety.org/ adresindeki siteyi çok ciddi şekilde okuyun iguanalar ile ilgili detaylı bilgi bulacaksınız.

igoş'un fotolarını bekliyorum :)

aygunseko yazdı :

cevap için teşekkürler şuan büyük bi akvaryumda hafta sonu kendim özel kafes yapıcam uv ışığı aldım ama gece içinde uv ışığı şartmıdır acaba? ve kafesinden sürekli kaçmak istiyo durmak istemiyo hiç nem püskürten sprey aldım ben kendim spreyledim iki kere onu ne sıklıkta yapmam gerekiyo? bide bepanthen plus sürün yazıyodu o ne kadar doğrudur?

murathan yazdı :

1. Sizden korkması çok doğal siz yaklaşık 70 kg sınız o ise 15-20 gr
  1. Muhabbet kuşunun bile sahibine alışması için bir süre geçmesi gerekir hele iguana gibi evcil olmayan egzotik bir hayvan'ın koşa koşa üstünüze atlayacagını düşünmemelisiniz
Sevgili arkadaşım,

aygunseko yazdı :

img

murathan

20 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bilgilerin için çok teşekkürler çok yararlandım =) şerif aygün @maviameriika msn:[email protected]

img

aygunseko

ÖZEL MESAJ

bide  son olarak osmanın üstünde siyah bölgeler var onlar ne oluyo :S

img

aygunseko

ÖZEL MESAJ