Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

sümüklü böcek/salyangoz

arakdaslar merhaba benim 8 tane sümüklüböceğim var aslında sürüngen diiil böcek kategorisine giriyolar ama ole bi yer bulamadım ve ben onları şu an dışarda besliyorum ama beslemek denirse tabiii sadece kafalarından aşşağı su döküyorum nemli bi ortam olsun die onlarda herhalde açlıktan olacak 6 sı firar etti ... :)ben de aranızda bir bileni vardır die soruyorum bunlar ne yer ne içer evde beslemek istersem her yeri sümük yapmadan nasıl durdurabilirim bi de kış uykusuna yatarlar mı?nasıl çiftleşiyolar? dişisi erkeği nasıl ayırt ediliyo araştırdım ama bulamadım anlayacağınız hakkında hiç bir şey de bilmiyorum bana yardımcı olurmusunus??

img

minik_melek

18 yıl 7 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eahuaehueau harbi garip bir fantezi evde sümüklü böcek:)herhangi bir bilgim yok ama hoşuma gitti ve cvp yazayım dedim:)))kolay gelsin arkadaş!

img

nymphetamine

18 yıl 7 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

garip bir uğraş. ama güzel ya. bu arada sümüklü böcekler böcek değiller ismi öle ama böcek değil onlar. mollusca dır. böcekler ise insekta. yani senin hayvan yumuşakça böcekler ise eklembacaklıdır. sümüklü böcekler bitkilele beslenir zira bu nedenle zararlı sayılmaları söz kousudur. nemli ortamlarda yaşarlar. salgıladıkları bir maddenin sümük görüntüsünde olduğundan bu isim verilmiştir. bazı yerlerde yenilirler. ortam kapalı olmalı kaçmamaları için sonra bitki yaprakları ve meyveler olmalı ve nem oranı biraz yüksek olmalıdır. zaten doğadada bunlar nemin yüksek olduğu sabah saatlerinde çıkarlar ortaya. bu hayvanlarda yaz ve kış uykusu vardır. metabolizmalarını yavaşlatırlar. ama ortam koşıulları iyi olursa buna gerek duymazlar. ben hiç beslemedim ama derslerden gördüğüm ve doğadaki gözlemlerin sonucu yazdım bunları. ken ii bak. saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Küçük bir akvaryumun üzerini tülle ya da pencerelere takılan sineklikle kapatarak bakabilirsin sümüklü böceklerine. Tabanına bahçe toprağı koy. Nemli olsun ama çamur olmasın. Su içmeleri için küçük bir kaba su koy. Meyve ve sebzeyle besleyebilirsin. Salatalık ve havucu çok severler. Kışın kış uykusuna yatarlar, yazın da sıcak ve kurak havada yine uykuya yatarlar. Üremelerine gelince, salyangozlar hermafrodittir. Yani bireyde hem erkeklik hem de dişilik organları bulunur. Çiftleşme sırasında iki birey birbirini dölleyebilir. Beslemesi ve seyretmesi çok keyifli hayvanlardır. Üstelik bakımları ve üremeleri çok kolaydır.

img

coral

20 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

verdiğiniz bilgiler için saolun :) gerçekten ilgi göstereceğinizi pek sanmıyordum nymphetamine nin dediği gibi ilginç bi şey her kes de garip buluyor ama görünüşleri benim çok hoşuma gidiyor benim bi tane fanusum var sanırım 3. tanesi onun içine yaşayabilir ilgi gösterdiğiniz ve cevap yazdığını için tekrar teşekkür ederim

img

minik_melek

ÖZEL MESAJ

Bir zamanlar beslemiştim. Marul ve yeşillikle besleniyorlar ve tabiki nemli bir ortam. Bunuda düzenli olarak spreyle su püskürterek sağlayabilirsin. Ama işin kötü tarafı akvaryumun camında dolaştıkları için, bir süre sonra akvaryumun içini sümük lekesinden görünmez hale geliyo.

img

buko

18 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

:) şu an besliyorum ilk baslarda inanasım gelmemişti salatalık ve özellikle de çok sert olduğu için havuç yediklerine ... ama gerçketen çok seviyorlar benimki kaçmayı çok seviyor bi kaç kez evde kaybettim Allahtan annemde de hayvan sevgisi var ki pek bisey demior :) yanlız şimdi sorun şu tuvaletlerini nasıl yapıyolar eğer benimkinin ağzından çıkardıkları tuvaleti mi yoksa kusuyo mu ?? CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM ...Bu arada sümüklü böcek besleyen ilk insan oldumu düşündüm çünkü herkes çok garip karşılıyo besleyen olduunu görünce çok şaşırdım! :))

img

minik_melek

ÖZEL MESAJ

:) şu an besliyorum ilk baslarda inanasım gelmemişti salatalık ve özellikle de çok sert olduğu için havuç yediklerine ... ama gerçketen çok seviyorlar benimki kaçmayı çok seviyor bi kaç kez evde kaybettim Allahtan annemde de hayvan sevgisi var ki pek bisey demior :) yanlız şimdi sorun şu tuvaletlerini nasıl yapıyolar eğer benimkinin ağzından çıkardıkları tuvaleti mi yoksa kusuyo mu ?? CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM ...Bu arada sümüklü böcek besleyen ilk insan oldumu düşündüm çünkü herkes çok garip karşılıyo besleyen olduunu görünce çok şaşırdım! :))

img

minik_melek

ÖZEL MESAJ

Aranızın iyi olduğuna sevindim. Tuvaletleri için sana şu örneği verebilirim. Eğer balık besliyorsan bilirsin dip yemi vardır. Onun biraz daha küçüğü ve rengide aynı dip yemininki gibi. Böle silindir şeklinde ve kavrengigrimsi gibi birenk. Umarım yardımcı olmuşumdur. Ha bu arada evin içine kaçmasına izin verme, çünkü bulamazsan en sonun da bir yerde kurur ve ölür. Akvaryumun içine spreyle su sıkmayıda unutma...

img

buko

18 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tekrar merhaba .. salyangozumla ilgili bir sorum olacaktı da .. bu beslediğim minik saolyangoz başlangıçta çok iyiydi her ortamı sağladım ama sonra kabuguna çekilip haftalaca çıkmamaya çıkınca da fazla hareket etmemeye basladı...bende yanına iki tane arkadaş buldum :D ama hala iyi değil kabuğunda büyüdüğüne dair hiç bir değişiklik yok ayrıca rengiden koyulaştı hiç yürümüyor masanın üzerine bırakıyorum kaçmaya bile teşebbüs etmiyo saatlerce orda ole duruyor ? hasta belli ki :( ama neden annem sadece salatalık la bezlediğim için tek yönlü beslendiğini doğaya bırakmam geretiğini falan söylüyor ama ?? haklı olabilir mi :`( yada fanıs ona dar gelmiş olabilir mi ? bilmiyorum n yapmam gerekli ???

img

minik_melek

ÖZEL MESAJ