Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Dekorasyon

Büyük bir teraryumu dekore etmek hem daha kolaydır, hem de daha tatminkar sonuçlar elde edersiniz. Minimal bir teraryumu düzenlemek çok daha zordur. Kişisel görsel zevklerinizle, kaplumbağalarınızın temel ihtiyaçlarını dengelemek tamamen sizin elinizde. Kendinizi onun yerine koyarsanız işleriniz kolaylaşacaktır. Elbette bunu ancak onların doğal ortamlarını (biotop) ve egsersiz ihtiyaçlarını biliyorsanız yapabilirsiniz.

Kaplumbağalar teraryumda hareket ederken olabildiğince çok sayıda farklı yüzey ve açılarla karşılaşmalıdırlar. Taşların, ağaç kök veya dallarının etrafında yürüyebilmeli veya onların üzerine tırmanabilmeliler. Yemek arayabilecekleri, dinlenebilecekleri veya saklanabilecekleri köşeler ve mağaralar olmalı.

Eğer iyi tırmanabilen bir kaplumbağanız varsa, taşlar yerine büyük mango köklerini hafif eğimli olarak teraryumunuza yerleştirerek, onların üzerinde yürümelerini sağlayabilirsiniz. Dekorasyonu kaplumbağalarınızın hayatları boyunca olabildiğince aynı tutmanız, onun kendi çevresini biliyor olmasını, dolayısıyla rahat olmasını sağlayacaktır. Elbette ölen yaprakları alabilirsiniz, kumu arada bir değiştirebilirsiniz, ancak duş aldıkları yerleri, tırmandıkları ve güneşlendikleri yerleri değiştirirseniz rahatlamalarını engellediğiniz gibi stres kaynağı yaratmış olacaksınız.

Bu yazı http://www.pet.gen.tr/2002/kaplumbaga_popup.phtml?id=10 den alınmıştır

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam ben yuvada sık sık değişiklik yapıyorum bunun onlar için daha iyi olacağını düşünüyorum.. hep aynı yerde dolaşıyomuş gibi hissetmesinin pek de hoş olduğunu düşünmüyorum..arada bir taşların yerini değiştiriyorum yada yeni şeyler ekliyorum..ne zaman bi değişiklik yapsam hemen oraya koşturuyo:) ve saatlerce orayı inceliyo:) arasıra ufak değişikliklerin iyi olacağına eminim. doğada da 50x50 yada 100x100 cm lik bi alanda dolanıp durmuyo ki bunlar

img

hülya999

19 yıl 10 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bişey söylemek istiyorum şimdi kaplumbağalar kendilerine göre kafalarında yaptıkları planlara göre yuvasında neyin nerede olduğunu oraya nasıl gidileceğini ezberlerler.Ezberleyene kadar da incelemeye koyulurlar her tarafı kolaçan ederler nerde ne varmış ne nasılmış diye.Biz şimdi üstlerine çıktıkları bir kayayı alıp karşı tarafafln koyarsak taşları aksesuarları değiştirirsek şaşırırlar noluyo acaba burda derler ve tekrar koloçan etmeye başlarlar.Onlar zaten aynı şeyler olsa akvaryumlarında sıkılmazlar ki "ya şu taştan sıkıldım yeri dekoratif durmuyo" diyede düşünmezler.Ne yaparsak öyle kalsın isterler.Doğru öylüyorsun doğalarında 50x50 veya 100 x 100 alanda durmuyolar ama gittikleri heryeri bilip öyle gidiyorlar.Neyin nerede olduğunu bilipte gidiyorlar o gezdikleri koskoca alana..Derim ki değiştir istersen ama çok sıkta yapma bu işi bu benim düşüncem yani.Onlar rahat sessiz hareketsiz ortamları severler(Her ne kadar hareketli olsalarda) 

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ