Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

TOSPAĞALARIM ÖLMESİİİİİNNN!!!!! :(

Arkadaşlar 1 hafta önce 2 tane su kaplumbağası aldım.bir kaç sorum olmuştu sağolun ilgilendiniz ve cvpladınız.şimdi bir başka sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.benim tospağaları elime alıp kontrol ettim kabukları sert mi yumuşak mı diye.biraz yumuşak.öyle sünger gibi değil ama bastırınca taş gibi sert olmadığını anlıyosun.kaplişler henüz yavru yani benim serçe parmağım kadarlar.acaba bu yumuşaklık yavru oldukları için normal mi?yani daha tam gelişmedikleri için mi böyle?yoksa hastalar mı?akvaryumda ısıtıcılı ve filtreli bakıyorum.25 cm kadar su var ve üzerine çıkıp kuruyabilecekleri yüksek kayalar var.haraketlerinden mutlu olduklarını anlıyorum.yüzüyorlar elimden yemek yiyorlar mutlu gibiler yani.bu yumuşaklık hakkında ne yapıcaz şimdi .ölmesin tospaaalarım? (TEK EKSİĞİM UVB FLORASAN ONUDA 1-2 HAFTA İÇİNDE EMİNÖNÜNDEN ALICAM)

img

arkhe

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam, Doğrusunu istersen kapişler ticari amaçlı yetiştirildikleri için daha gelişemeden satılıyorlar.Yavru olduklarına göre kabuklarının yumuşak olması doğaldır.Önemli olan onlara yeteri kadar vitmin vermen ve üstlerine çıkıp kabuklarını kurutabilecekleri bir kayanın olması kaya var diyosun o zaman sorun yok arkadaşım.Meraklanmana da gerek yok.Arasıra mesela haftada 1 gün kabuklarını bi fırçayla(ben de diş fırçası var)fırçalaman.yavaş yavaş ama.sularıda 27-28 derece arası sabit kalsın ki yawru oldukları için çabuk hastalanabilirler ısı değişiminde.Hiç merak etme onlar çok sağlıklı:)

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşım birde kabuk sertleştirici kullanabilirsin.Başka bir başlık altında bunu tartışmışlardı onun linkini vereyim inşallah yardımım dokunur...

http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20387 link bu yardımcı oacağını umuyorum.

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

akvaryumda ısıtıcı kullanıyorum ve ısıyı 28 dereceye sabitledim.kayların üstünede çıkıyolar kuruyorlar sonra hoop tekrar suya.bide tuzsus peynir veriyorum haftada bir.kıvırcıkda veriyorum.bugün biraz yumurta beyası verdim kalsiyum alsınlar diye valla götürdüler.o böcek kurularındanda 3 er tane veriyorum.ama daha versem yerler:) sağolun arkadaşlar.akvaryumumun ve kaplumbağalarımın resimlerini en kısa zamanda bu sitede sizlerle paylaşıcam.

img

arkhe

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Önemli değil arkadaşım ama sana tavsiyem peynir vermemeni öneririm.Tuzlu ya da tuzsuz ben vermiyorum sende verme zararlı olacağını düşünüyorum.Hem yemlermi bitti peynir verelim :))

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

slm arkhe, kabuk sertleştirici kullanma lütfen. çünkü kabuk sertleştirici kabukları sertleştirmiyor. kabuğu yağlıyor ve içinde ne olduğu belli değil ayrıca suyu berbat ediyor. konu hakkında bir kaç başlık var. kabuğu yumuşadıysa tek ama tek çaresi vitamin ve BOL BOL AMA ÇOK BOL GÜNEŞ! bir kaç gün içerisinde iyileştiğini göreceksin. eğer bulunduğun kentte bu günlerde pek güneş yoksa uv lambası alman gerekecektir. ama vitamin takviyesini de unutma. kolay gelsin.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam; Kabuk sertleştirici öyle iğrenç bişimi ya arkhe bence alma.Saol beppo bizede fikir verdiğin için

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=6055 linkinde kabuk sertleştirici konusunda biraz bişeyler yazıldı söylendi.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ