Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

çokkkkk acil!!!!!!!!!!!!!!!

benim bir kaplumbağam var su kapluşu on abir akvaruyum olcam sizce plastikmi aliyim cammı hangi boyutlarda kapluşum 6 aylık ama biraz tombiş

neden aynı mesajdan iki tane yazıyorsun ve sana daha önce yazılmış olan cevabı okumuyorsun???

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar beni yanlış anlamayın ben sizin yazdığınız herşeyw bakıyorum ve okuyorum en sonunda akvaryum almaya karar verdim ama boyutunu ve cinsini bilmiyorum boppemo cammı alıyım plastikmi

selam arkadaşım ; Ben sana bir adres verdim orada plastik akvaryumların zararlı olduğu yazıyor cam alman gerekli o adresten alıntı yapğıp sana yolluyorum bari bunlara bir göz at lütfen...

İstanbul''da bazı akvaryumcularda hazır teraryumlar (1-2 L''lik yuvarlak plastik kaplardan bahsetmiyoruz, onlar bir kaplumbağa için maalesef hücre hapsinden farklı bir yaşam değil) satılsa da kitabına uygun bir teraryumu özel olarak yapmanız / yaptırmanız da büyük yarar var.

Su kaplumbağaları 3. boyut olarak suyun derinliğini de kullandıkları için geçici olarak bu tür birkaç litrelik uyduruk kaplarda yaşayabilirler, ancak 2 boyutlu bir düzlemde yaşayan kara kaplumbağaları kesinlikle bu tür kaplarda bakılmamalıdır. Örneğin 4-5 cm''lik su kaplumbağaları ilk bir iki yıl bu tür kaplarda bakılabilirler, ancak boyutları büyüdükçe kapları da mutlaka büyütülmelidir.

12-15 cm boya ulaşmış su kaplumbağalarınızın yaşamlarını mutlu ve sağlıklı sürdürebilmeleri (size verecekleri keyif de inanılmaz artacaktır) için aşağıdaki aksesuarları olan bir teraryum düşünülmelidir:

Yarısı 30-40 L su tutabilecek ve diğer yarısı boş kalacak büyüklükte cam akvaryum

Zemini 2-3 cm kalınlığında kaplayacak şekilde tatlı su akvaryum kumu

Su sıcaklığını 26 °C''da sabit tutacak şekilde ısıtıcı-termostat

Suyun üzerinde yüzen mango ağacı kökleri (üzerine çıkıp dinlenmeleri ve güneşlenmeleri için)

Infrared lamba (günde 4 saat - tercihen 10:00-14:00 arası - güneş ısısı / ışınları yerine geçecek) ve 24 saatlik otomat

Aydınlatıcı lamba (günde 10-12 saat açık kalacak)

Dış filtre

Kara kaplumbağaları sadece düzlemsel hareket edebildikleri için en başından beri büyük bir teraryuma sahip olmalıdır. Kara kaplumbağaları için minimum teraryum ölçüsü 100x100x15 cm olmalıdır. Kara kaplumbağalarının teraryumlarında da yıkanabilmeleri için 3-5 cm derinliğinde sulu bir alan olmalıdır.

Yazının linki ise http://www.pet.gen.tr/2002/kaplumbaga_popup.phtml?id=6 dir..

Yararlı Teknik Aksesuarlar

Teraryuma 1 m uzaklıkta duracak 300W'lık bir ultraviole lamba 50 cm mesafeden 30x30 cm'lik bir alanın ortasını 50 °C'a kenarlarını

33 °C'ye kadar ısıtabilecek güneşi taklit edecek 250W'lık bir infrared lamba

Genel aydınlatma ve bitkiler için bir florasan lamba

Kara kaplumbağaları için zemin ısıtıcı kablolar

Su kaplumbağaları için termostatlı (maksimum 40 °C'ye kadar göstergeli) ısıtıcı - kablo çıkışına dikkat, çiğnemelerine engel olacak bir açıda yerleştirilmeli

Su kaplumbağaları için dış filtre

Su kaplumbağaları için havadaki nemi arttırmak için suyun içine hava verebilmek için hava pompası

Nem ölçer - hygrometre (Bence bu hemen alınması gerekli birşey değildir ama bilin ki çok nem kabuk yumuşaması yapıyor bunun içinde kaya veya mango şart)

Suyun üstünde durabilmeleri için Mango kökleri yada büyük bir kaya

Suda çözülmeyen taşlar

Bu yazı http://www.pet.gen.tr/2002/kaplumbaga_popup.phtml?id=7 den alınmıştır..

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cam akvaryum. 1 metre uzunluk, 30 cm genişlik ve 40 cm civarı yükseklik ilerisini de düşünerek gayet uygundur. bütçene bağlı biraz da. benimki şu an 80 cm x 20 cm x 30 cm. ama yetmiyor.

img

beppomomo

ÖZEL MESAJ

çokk teşşekürler arkadaşlar yanlışımı şimdi anladım mesajlar geç gitiiği için ben 2. yi yadığğmda gitti tekrar özür dilerim annem izin verirse kaplumbağama en kısa zamanda bir cam akvaryum alcam keşke büyük olabilsem 10 yaşında olunca istediğini yapamıyosunus neyse çokkkk teşşekürlerrrrrrrrrrrrrrr

ok, sorun değil, forum sapıttı zaten. bilgisayarımın ayarlarını düzeltmekten helak oldum. bir tek bu sayfada sorun çıkarıyor ya neyse.

img

beppomomo

ÖZEL MESAJ