Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

bukalemunum yemiyo? acil yardım...

slm 2 gün önce bulduğum bukalemunu beslemeye karar verdim. daha önceki bukalemunumdan kalan terraryum okuduğum ilde ve ben bi hafta sonra gideceğim oraya bu yüzden evin bir odasında dolaşıyor bukalemun. fakat beslenme sorununu çözemedik iki gündür. daha önce elimde tutup sineklere yaklaştırarak besliyordum bukalemunu ve bu işten ikimiz de keyif alıyorduk. çekirge yakalayıp önüne koyduğum halde yeni olan ilgilenmiyor. ne yapmalıyım? sizce bir iki gün sonra acıktığını farkedip yemeye başlar mı? bir an önce bi çözüm önerirseniz sevinirim. saygılarımla...

img

coon

18 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Büyük ihtimalle şu an çok gergindir.Eğer siz de bunu farkettiyseniz yapılacak şeyin beklemek olduğunu söyleyebilirim.birkaç gün köşeye kıstırılmış olduğunu düşünmemesi açısından hayvana fazla dokunmayın...

img

reptile

20 yıl 1 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

en çok karşılaşılan durum ne kadarda çok var bukalemunum bişey yemiyolar. hala anlaşılamadı olay o kadar kolay değil doğadan alıkoyduğunuz bu hayvana. ne arkadaşlar geldi buraya süper imkanlar veren ama benim bildiğim en fazla 4 ay yaşadı. bence biraz bak hevesin gitsin kış gelmeden uygun bi yere sal o hayvanı.

img

vipera

19 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Aslında Türkiye''deki bu bukalemun türünün hızla soyu tehlikede hayvanlar katagorisine yaklaştığı bir gerçek.Hatta bazı küçük yerlerde belediyelerce sanki zararlı bir haşereymişçesine toplatılıp yokedildiklerini dahi duymuştum...Bu bakımdan beslememek daha doğru bir tercih olur.Fakat kesinlikle beslenemeyeceği konusunda açıkçası şüphelerim var.Vipera, bu konuda daha da bilgilenmek adına görüşlerini bekliyorum.

img

reptile

ÖZEL MESAJ

tabilki reptile . şöyle ki . bu hayvan sürüngenlere ilgisi olan ve tanıyan arkadaşlarımızca doğada görüldüğü yerde bir yakalama bir evde bakarım dürtüsüyle derhan alınıyo . ki yakalaması çok kolay görülsün işi biter. neysem olacakları aynen yazıyırum birinci ihtimalle bu hayvanı besleyen arkadaşta bilgi pek yoktur. önce karton kuytuya konulşur bu eğer terraryum varsa klasiktir bir taş biraz kum biraz daha akıllıysa adam bir miktar talaş koyar. sonra yem yedirmesi gerektiğini düşünerek ki böcekçil olduğunu biliyor ise hemen böcek yakalar ve izler. ona göre belgesellerdeki gibi hemen yemelidir ama hayvan bunu pek yapmaz . o tutsaktır ve kaçmalıdır ve stres yapar kendşine. sonra adam geler bu foruma buklaemn 3 gündür bişiy yemiyo yahu der. bizde bıark deriz ama dinlemez dener olayı. sonra hayvan beslemedeki ağzına yem koyma taktiğiyle iyicene hırpalar onu. ve arkadaş çöevresinde maskot olur bu hayvan a kız arkadaşıma de göstereyim ahmeti mehmeti korkutayımlarla büyür stres . bu arada şanslıysa ( ? ) hayvan bir ay geçer oratamı değişmiştir bitki konulması gerektiği söylenir oına. neyse gelişmeler klasiktir zorla yem vermeler kıyma yedirme gayretlerini takiben hayvan iyice zayıflar hareketsiz kalmalar artar ren pek değiştirmez ve uyku halindeki o sarı renk kalıcı olur ve bir sabah sessizce ölür . sonra yenisi yakalanana kadar terraryumö kaldırılır. 2. ihtimnalle bu hayvanının bakımı daha önce denenmiş ve ders alınmamıştır. 2. kez deneme dürtüsü hakimdir. ytakalanır . oratam dahada iyidi,r ama bu kez. direk sunu beslemeye gidilir. tamam herşey normalken bu neden öldü? arkadaşlar bu bir şaibedir. doğada böcekle beslenen bu hayvanın bazı meyavalardan yararlandığı ve gerekli vitaminlari buradan sağladığı bilinir. bu meyvalar denense dahi öldüğü görülmüştür. o halde bu hayvanın bazı faktörlere toleransının düşük olduğu akla gelr. bu teraryum ortamında pek sağlanamayan birsey olmalı. ne olabi,lir. öncelkikler teraryum ortamını düşünün. nem neredeyse sabit ve bakım yapılmazsa gittikçe artan seviyede. 2. si ışık loştur genelde çünkü terarryumlar olaması gerektiğinin aksine sadece üzsttan ahavalanır ve güneşe koyarsanız ısı camnın etkisiyle hızla artar. buda 40 dereceni,n üzerişnde hayvanı öldürür. ısı oda ısısıdır ona değil size göre ayarlıdır. gece gündüz onun gerektiği dışında sişze ayarlı . besin çeşidi o seçemez ve zengin bitr menü sağlamak zor. doğa böyle değil bou şartaların alternetifleri, mevcut. ve hayvan kendisi için en iyi olan yöne gider. bence tüm bu ihtimaşllerle bukalemunlar gerekli toleransı gösteremez ve olması gerektiği gibi ölür. saygılarımla vipera

img

vipera

ÖZEL MESAJ

VİPERA/ teşekkürler''vipera''.Sana bir soru daha sormak istiyorum:Mademki beslemesi olanaksız,o zaman yutdışından getirtilen değişik bukalemun çeşitleri kaçak yollarla geliyor...Sence bu mantık doğru mudur?Bunun yanında iguanaların ülkemize yine benzer şekilde sokulduğu yönünde bir tahminim var.Madem duyarlıyız bunları bilmemiz gerekir...Senin fikrin nedir?

img

reptile

ÖZEL MESAJ

yurtdışından birçok şeyde olduğu gibi kaçak hayvan ticareti,ndede bilinen bir gerçeğimiz var. ancak benim ilgilendiğim konu şu. bu ticaret ekonomik olarak ülkemize zarar verirmi değil. bu gelen hayvanlar doğadanmı yakalanmış yoksa çiflik olayıylamı üretilmiş ülkemizde yok ama bir çok ülkede bu tür çiftlikler var. . bundan ziyada asıl konuda ülkemizden kaçırılanlar. ülkemizde üretim olmadığından bu hayvnaların ticaretininde yasak olduğu malum. yaptırımlar yoksada bu böyle. eh bir çok örneğimiz var. yakalananlar ve duyulanlar. hani duyulanın yakalanandan çok oluşu üzücü bir durum oluyo tabi. yurt dışından getirilen bukalemunlar terraryum ortamına iyi uyum sağlıyo diyorlar ben şahsen sadece yurdumuzda bulunan türler ile çalışıyorum. ancak gelen bukalemunların muhtemelen üretim olduğu ve b u hayata modifiye edildiği akla geliyor. ancak söylediğim gibi bizim bukalemun yani adi bukalemunun uzun süre yaşatılabildiğine dair ne bir duyumum oldu nede bir gözlemim. bende denedim sağlığı bozulunca bıraktım. olmuyo bi şekilde. herşeyin sağlıklı olamsı için alacağınız hayvan için satıcıdsan bunun yasal olduğuna dair bir belge isteyin. bildiğiniz yerli bir tür isede bana buradan söyleyebilirsiniz ben gerekli başvuruları yaparım. saygılarımla vipera

img

vipera

ÖZEL MESAJ

teşekkürler ''vipera''..

img

reptile

ÖZEL MESAJ

önemli değil adamım. kendine iyi bak

img

vipera