Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

acil yardım

öncelikle herkese merhaba kaplumbağa sahibi olalı üç hafta oldu zaten uzun zamandır sahip olmak istediğim bişiydi ama talihsiz bi olay yaşadım bir hafta önce kapluşum şarap kaçtı ama bu gün buldum ben onları işyerimde besliyorum çok halsiz düşmüş ne yapabilirim bide bunlar bana hediye ama aldığımızdan beri şarabın üstünde beyaz bi leke var tedavisi mümkünmü şimdiden cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederimm aranıza hoşbuldummmm :-)

img

melekcik

18 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam, Aramıza hoşgeldin :)İlk önce kaplumbağanın mutlu huzurlu sağlıklı olması için akvaryum filtre ısıtıcı ve kaya ve ışığa ihtiyacın var.Şimdi sana bunları söyledim ama masraflı diye lütfen yanlış düşünme sadece 1 kere alacaksın rahatı bulunca emin ol çok neşeli kıpır kıpır capcanlı oluyorlar.Nasıl biryerde beslediğini söylememişsin.(Akvaryum vs..)Eğer belirtirsen akvaryum konusunda daha titiz biçimde açıklama yapabiliriz.Halsiz ise kendi haline bırakmalısın suyunun sıcaklığı 28 derece olmalıdır.Eğer varsa ışığını bütün gün açık bırakmalısın ki kayasına(varsa)üstüne çıkıp kurulanmalı.Güç depolamalı.Böylece kendine yavaş yavaş gelecektir.Ayrıca yemlerine damlatılan vitaminlerden kullanmanı öneririm.İhtiyaç duyduğu vitamin takviyesini yaparsan daha çabuk kendine gelir.Kabuğundaki beyaz leke kabuk değiştirdiğini de belirtebilir bir hastalık oluşumunuda belirtebilir.Kaplumbağalar büyüdükçe kabuklarını dökerler.Önce kabukları pul gibi beyazlar kurumaya başlar daha sonra pullar dökülürler. Deriside bu zaman içinde soyulabilir.Vucudunun çoğu yerinden incemsi bir perde gibi sallanırlar.Bence ama kabuk değiştiriyordur şu anki anlattığına göre...

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm melekcik.

aşağıda sana yardımcı olacak bir link var. Burada kaplumbağa bakımı ile ilgili ilk başta neler yapman gerektiği yazıyor. Bunun yanında başka soruların varsa her zaman yardımcı olabiliriz. Ama hemen söyleyeyim en kısa zamanda bir akvaryum ve ısıtıcı alman şart. Önümüz kış ve kaplumbağalar çok üşür. Suyun temiz kalması için de bir filtre alman lazım. Alacağın zaman sana yardımcı olabiliriz.

Kaplumbağa Bakımında Referans Linkler VOL.III

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ