Forum Mesajları

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Alman Kurdu(Alman Çoban Köpeği) Özellikleri ve Bakımı:

Alman kurdu, diğer adıyla Alman çoban köpeği; Türkiye’de ‘kurt köpeği’ olarak sıklıkla adlandırılan, Almanya kökenli bir köpek ırkı olarak, ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde yoğun bir şekilde yetiştirilen ve beslenen,  atletik ve güçlü fiziksel özellikleri, keskin zekası ve gelişmiş koku alma duyusu ile ön plana çıkan bir köpek türüdür.

İş köpekleri ve show köpekleri olarak ikiye ayrılan Alman çoban köpekleri; adeleli vücutları ve gösterişli postları ile adeta hayranlık uyandırırlar. Hassas bir mideye sahip olan Alman çoban köpeklerinin mutlaka onlara özel kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir.

Bu yazımızda Alman çoban köpeği sahiplenmeyi düşünenler için Alman kurdu özellikleri ve bakımına yer vermek istedik. Yazımızın faydalı olması dileğiyle…

Bu köpek cinsinin isminin birebir çevirisi “Alman çoban köpeği” olsa da ülkemizde daha çok alman kurdu olarak bilinir.
 

Alman Kurdu(Çoban Köpeği) Özellikleri Nelerdir?

  • Kubbe şeklinde bir alın ve uzun bir burun yapısı
  • Güçlü bir çene yapısı
  • Orta büyüklükte, genellikle kahverengi olan göz yapısı
  • Önde birbirine paralel olan, geniş ve dik kulaklar
  • Genellikle sarımsı kahve, siyah, kahverengi-siyah renklerde olan deri ve tüy yapısı( Alman çoban köpeklerinin asıl rengi; Almanya’da gridir.)
  • Muhteşem ve yüksek bir zeka seviyesi

Alman kurdu; tüy uzunluklarına göre kendi arasında 12 farklı çeşide ayrılır. Alman çoban köpeklerinin büyük bir bölümü; günümüzde show köpeği olarak kullanılmaktadır.

Öğrenmeye oldukça hevesli olan bu köpek cinsi; cesur ve lider bir karaktere sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda neşeli ve itaatkar bir köpektir.

Sadakat duygusu oldukça gelişmiş olan bu köpekler; sahiplerine sevgi ve aşk ile bağlıdırlar.

Eğitilmeyi seven Alman kurdu, oldukça vefalı, aktif ve sevecen bir yapıya sahiptir. Ortalama yaşam ömrü 12 yıl olan bu köpekler; günümüzde çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar.

Alman Kurdu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Sindirim sistemleri oldukça hassas olan bu köpeği; ona özel kaliteli kuru mamalar ile beslemeniz gerekir. Kuru mamanın yanı sıra onu barf diyetiyle de besleyebilirsiniz.
  • Köpeğinizi en azından yılda bir kez olacak şekilde yıkamanızı öneriyoruz.
  • Köpeğinizi hava alması ve sosyalleşmesi adına sık sık dışarı çıkarmayı unutmamalısınız.
  • Alman köpekleri; geniş bahçeli bir evde kendini daha rahat ve mutlu hissederler. Mümkünse onu bahçeli bir evde beslemenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak: https://patipuf.net/kopek/alman-kurdu-ozellikleri-bakimi/