; Yorkshire
Hepsievcil.com
 

Yorkshire

Sevecen, Akıllı, Cesur, Karakterli

Küçük bir köpektir. Teacup olarak adlandırılanları aşırı küçüktür. Oldukça az tüy döken bir ırktır. Tüyleri bakıma ihtiyaç duyar. Aşırı uzatılmaması iyidir.

Bu küçük köpek daire hayatına mükemmel derecede uygundur. Sahibine sadık ve korumacıdır. Boyuna oranla çok cesurdur. Bekçi köpegi özelligi vardır. Çocuklarla iyi geçinir ama küçük boyutları nedeni ile oyun sırasında zarar görebilir. Sahibi tarafından yeterince ilgi görmez ise inatçı ve sinirli olabilir. Bunun tam tersi olarak, aşırı ilgi görür ise şımarık ve kıskanç bir köpek haline gelebilir. Tüm köpekler gibi tutarlı bir sahibe ihtiyaç duyar.

Göz problemleri yaşaması muhtemeldir. Yaşlandıkça katarakt sorunu yaşayabilir. Genel anlamda saglık sorunu fazla olmayan bir ırktır.

Grubu Minyatür
Kökeni Yorkshire Terrier (yada Yorkie) Kuzey İngiltere, Yorkshire'da fareler ve diğer haşaratları yakalamak için üretilmiştir. Bir kısmı fabrika işçisi olarak İngiltere'ye gelen İskoç göçmenlerle birlikte gelen terrierlerden üretilmiştir. Uzun ve mavi tüylerini büyük ihtimalle Clydesdale ve Skye Terrierlerinden; onların imzaları olan tüy şekillerini de İngiliz Siyah ve Ten Terrierlerinin melezlenmeleri ile almışlardır. İlk Yorkshire Terrierleri Broken-Haired Scotch Terrier yada Toy Terrier olarak bilinirler. 1865'de Yorkshire'da doğan Huddersfield başarılı bir avıcısıydı ve bir çok Yorkshire Terrier yetiştirmiştir. Günümüzde de bu türün atası olarak bilinir.1872'de Amerika'ya getirilmiş ve 1878'de Amerikan Kennel Kulübü tarafından itibar görmüştür.48.000 kayıtla 2006'da Kennel Kulübünün en çok kayıt alan ikinci türü olmuştur. Bu türün ünlülerine ise Audrey Hepburn'un Yorkshire'ı 'Mr. Famous', Tricia Nixon'un Pasha'sı,'Wizard of Oz' dan 'Toto' örnek olarak gösterilebilir. 2002'de Gines Rekorlar Kitabına adını yazdıran ve 12 cm ile dünyanın en küçük köpeği olan Big Boss: 7 cm boyu ve sadece 4 onsluk ağırlığı ile İngiltere'den Sylvia da vardır.
Yaşama Süresi 12-15 Yıl
Yüksekligi 14 - 17 cm
Ağırlıgı 3 kg (teacup denilen küçük boy için 1.8 kg)
Görünüm Kısa boylu, geniş göğüslü ve kaslı.
Renk Gümüş, kaysı rengi, açık kahve yada siyah, surat kısmı ise siyahtır.
Tüy Kafa, göğüs ve bacaklarda altın rengi olan düz, ipeksi, uzun tüyleri vardır. Tüylerinin renk ve yapısı gösteri köpeği olmasının özelliğidir. Siyah ve ten rengi doğarlar ve sonradan doğal renklerine ulaşırlar. Gösteri köpekleri tüyleri çok uzun olacak şekilde tımar edilirler hatta bazen tüyler yerlere kadar uzanır ve bunun yanı sıra sırttan ikiye ayrılır.
Çocuklarla İletişimi Kişisel alanına müdahele edilmediği sürece; çocuklar ile iyi geçinirler. Küçük boyutu yüzünden iyi denetlenmezse küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Büyük köpeklere karşı fazla cesur davranabilirler ancak diğer ev hayvanları ve kedilerle iyi geçinirler. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve soğuk havalara uygun değildirler.
Başka Köpeklerle Geçimi Diğer hayvan ve köpeklerle anlaşabilme seviyesi orta düzeydedir.
Yabancılara Tepkisi Bu cinsler, sosyal olmayan köpek sınıfındandır. Aile bireylerine düşkün olsalar da, yabancı kişi ve hayvanlara karşı mesafeli dururlar. Ayrıca yabancılara karşı saldırgan tavırlar da gösterebilirler.
Öğrenme Kapasitesi İnatçı yapıları yüzünden biraz zorlaşsa da öğrenmeye açık, akıllı köpek türleridir.
Huyu Sevilmeyi ve devamlı ilgi görmeyi çok seven Yorkshire Terrier’ler, sahiplerine sadakati ve düşkünlüğü ile de bilinir
Bakım Günlük bakım ve fırçalama ister. Eğer bu çok zaman alırsa profesyonel kişiler tarafından tüyler kısaltılabilir. Bir bant ile tüylerin göz önüne gelmesi engellenmelidir. Kulak çevresinden sarkık tüyler de düzenli bir şekilde temizlenmelidir. 12 ile 15 yıl aralığında ömürleri vardır.
Yaşama Ortamı Evin içerisinde bir odada rahatlıkla yaşayabilir.
;