Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapluşunuz yemek yemiyorsa!!

evet arkadaşlar ben tam 3 hafta önce 2.ky kaplumbağamı almıştım ancak o günden beri yemek yemiyor bugün bir veteriner buldum ve bana bir antibiyotik önerdi.Adı ALFASİLİN başka bir antibiyotik de olabilirmiş etken maddesi ampisilin olan herhangi bir antibiyotik kapluşun kronik bir rahatsızlığı olduğunu öğrendim umarım bu ilaç iyi gelir ve kapluşum düzelir.

img

caglayilmaz

19 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

geçmiş olsun

img

2na

18 yıl 11 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya ben çok bişiden anlamam ama genellikle ilk aldıklarında yemiolar sanırım, benimkilerde ööleydi ve bikaç kişiden de ööle olduunu duymuştum :roll:

img

black_rose

18 yıl 11 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iyi de kapluşun nesi var? ampisilin anamaddeli antibiyotikler kaplumbağalarda IM yani kas içi enjeksiyon şeklinde kullanılabilir: http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/171208.htm sitesinden Table: Antimicrobial Drugs for Use in Reptiles linkine tıklarsan, kaplumbağalar için kullanılabilecek antibiyotiklerin listesi var. bunu print edip veterine göster istersen.

img

momo

19 yıl 3 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

momo veterineri sempativet.com dan buldum anlattım olanları bana bu antibiyotiği önerdi burda malum vet bulamıyorum ya aslında ezbere iş yaptık ama hiç bişey de yapamıyorum hayvana bi umut aldık bu ilacı işte

img

caglayilmaz

19 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

umarım düzelir

img

aytugcan13

18 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tamam, antibiyotik bombası vermeyin de hayvancağıza... o tabelaya bakarsan ne kadar vermen gerektiği anlaşılıyor zaten.

img

momo

ÖZEL MESAJ

neticede şu an hasta ama...  haklısın tabi ortamları düzgün olduğu sürece zaten sorun çıkmaz. ama bi kere hastalandı mı, ortamı düzeltsen de hayvan düzelmiyor. tedavi şart. mesele antibiyotiğe gerek kalmadan en baştan hasta etmemek. .yine de en önemlisi ORTAM!

img

momo

ÖZEL MESAJ

artık ortamım da oldukça iyi dün gittim ve sonunda bi akvaryum aldım ama yeni aldığım kapluş geldiğinden beri ısıtıcısı ve filtresi vardı tek eksik leğende bakıyo olmamdı sanmıyorum benim yüzümden hasta olduğunu zaten hala ters dönünce düzelemiyo başka bi kapta bakıyorum ona kabı akvaryumun suyuna biraz daldırdım ki su sıcaklığı da bu sayede ılık oluyo suyunu da 1 parmaktan az koydum ki en azından ben evde yokken ters dönerse boğulmasın diye bu zamandan sonra napayım işte valla bekliyorum öyle

img

caglayilmaz

19 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence suyu çok sığ olduğu için dönemiyor. suyunu derin yapabilirsin. tırmanacağı ve tutanacağı kayası olsun yeterli. KY su kaplumbağaları çok iyi yüzücüdür. asıl su sığ iken dönemezler.

img

momo

ÖZEL MESAJ