Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

tavsan beslemede onemlı konular - 2.sayfa

Arkadaslar genel olarak yazılan yazıları okudugumda ınsanların sorunlarının hep beslenmeye dayalı oldugunu farkettım bunun nedenı tam olarak pelet yemın ne oldugunu bılmemelerınden yada onlara verılen pelet yemlerın baska hayvanlara aıt oldugunu dusunuyorum.genelde alınan tavsanın yanında yemde alınır ve yemı satan ınsanlar arpa kırmasını satarlar bu sadece para kazanmak ıcın yapılan bır satıstır.alınan tavsanın ıyı sartlarda beslenmesı lazım bunun ıcınde spesifik tavsan yemı kullanılmalı yasanan sorunların gıderılmesı ıcın bu buyuk bır adımdır.kısacası herseyın başı ıyı ve saglıklı besleme dıyebılırız.

img

avalanche

18 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben Ankara`da yaşıyourum, bu yeşilimsi pelet yemi nerede bulabilirim?

img

boccuk1

20 yıl 2 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

angoravet sana yardımcı olabilir [email protected]

img

sevgiyuvası

19 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Başlığı okuyunca amatör bir tavşan sahibi olarak kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Tavşanların doğru beslenmesi sağlık açısından gerçekten de hayati önem taşıyor. Sindirim sistemleri çok hassas ve herhangi bir sorunda zincirleme problemler meydana gelebiliyor. 4 yıldır evde bir tavşanım var ve ne yazık ki bilinçsiz besleme sonucunda (bol arpa, buğday) şu an çok hasta. Tavşan sağlığı konusunda özellikle almanya veya diğer ülkelere ait sitelerden yaptığım uzun araştırmalarda tavşanların pelet veya diğer yemler (meyve,sebze, çeşitli bitkiler ve dallar) yanında SAMAN (kuru ot) yemeleri gerektiğini öğrendim. Saman uzun sürede çiğnenerek yenildiği için dişlerini törpüler ve sindirim sistemi için (lif vs) hayati önem arzeder. Aksi halde arka! öğütücü dişlerde uzama veya sivrileşme (Türkiye`de ne yazık ki pek bilinmiyor) yada dışkı ile problemler meydana gelebilir. Yurt Dışı Tavşan Sitelerinden Bazıları (Ne yazık ki ingilizce veya almanca): http://www.medirabbit.com/ (tavşan tıbbı konusunda çok iyi) http://homepage.mac.com/mattocks/morfz/rabrefs.html (detaylı bilgiler ve deneyimler mevcut) Tavşan (ve diğer kemirgenler) yemleri (saman, pellet, kritik durum toz besini)konusunda dünyada sayılı markalardan birisi (ne yazık ki bu da ülkemizde bulunmuyor, inşallah birgün ithal eden biri çıkar): http://www.oxbowhay.com/ Saygılar, Cemil Seyis

img

cseyis

18 yıl 1 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili cseyis evet ıyı arastırma yapmıssın dıyebılırım.anlattıklarının cogunuda hemen herkes yasıyor ama malesef bılıncsızlık yuzunden kımse bılmıyor.bu arada lıf konusunda haklısın ama onemlı olan kullanılacak yemın ıcınde lıf bakımından cok sengın olan yonca otunun olmasıdır.ve kullanılavak yemın tam bır tavsan yemı olması lazım bazı yerlerde tavsan yemı satılıyor ama dıkkatlı bakılırsa onların genelde yardımcı yemler oldugu anlasılır.onun ıcın karısık yemler yerıne pelet yem kullanılması cok onemlıdır.bu arada ilgar beyden alınan yemın ıcınde yonca bulunmaktadır.ben kullanıyorum ve cok memnunum bu yemden baska hıcbırsey vermeye gerek kalmıyor.ve bende ıstanbulda olmama ragmen gıdıp alamıyorum ama sagolsun ilgar bey yemi bana gonderıyor bu konudada herkese yardımcı olacagını dusunuyorum.

img

avalanche

18 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim bir sorum olucak, tavşanım 11 gün önce 5 tane yavrusu oldu.Şuan süt içiyorlar ancak toz pelet yem vermem gerekiyormuş sanırım nerden bulabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada angoravet`e mail attım belki yardımcı olur diye cevap gelene kadar size danışmak istedim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

img

inciberk

16 yıl 4 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben tavşanlarımı yeşillik ağırlıklı besliyorum yanında buğdayda veriyorum ve pelet yemde bulunduruyorum. bence tavşanları sadece pelet yemle beslemeyin mutlaka kafesinde bol yeşilliğide olsun. biraz tuvaleti fazla oluyo o zamna ama olsun onların mutluluğu için değer;)

Arkadaşlar, 2,5 yıldır tavşan besliyorum ama beslenme konusunda hala tereddütlerim var. Başlarda hazır kutularda satılan yemlerden alıyordum(witte molen, bonnie kanin vs) ama tavşanım yemin hepsini yemiyor, içinden hemen pellet yemleri seçip bitiriyor geri kalanını yemiyor. Bi yerde tabağındaki yemin hepsini bitirmeden yenisini koymayın yazıyordu ama öyle olunca tavşanım aç kalmış gibi hissediyorum. İstemeye istemeye onu aç bırakıp kuru mısır tanelerini yemeye zorlamak vicdansızca geliyor. Kutunun yarısı boşa gitmeye başlayınca çok pahalı olmaya başladı. Şimdi Ulus`ta kuş yemleri satılan bi halden pellet yem satın alıyorum (kutuda aldığım yemin içindeki pellet yeme çok benziyor). Bu yemi gayet güzel yiyor ama bu yeme ne kadar güvenebileceğimi bilmiyorum yani temiz mi ya da besleyici mi yoksa sadece karnını mı doyuruyor. Pellet yemin yanında dönüşümlü olarak lahana, marul, havuç, maydanoz, tere vs vs yeşillik veriyorum. Akşamları da bazen biz meyve yerken tepemize çıkıyor küçük parça elma, ayva, armut, muz verdiğim oluyor. Doğru mu yapıyorum, açık aldığım pellet yeme ne kadar güvenebilirim? KARDEŞ BENDE WİTTE MOLEN YEM KULLANIOM.3KUTU YEM YAKLASIK 1 AYDA BİTİYOR.SENİN SORUNLARININ HEPSİ AYNEN BENDE DE VAR.SEÇİP SEÇİP YİYO SONRA İÇİNE TUVALETİNİ DE YAPIO YEMİO.BENİ DELİ EDİO.KAC KİLO YEM BOSUNA GİTTİ ÖLE OLA OLA.SANA BİR TAVSİYE VERCEM.BİZ YOL ÜSTÜ APARTMANDA OTURUOZ.BAHCEDE BİZİM DEGİL VE OT YOK.BAHCENİZ VRSA CIKAR ORAYA SAL.YESİN ONLARDAN.ALISSIN.Bİ SORUN OLURSA YAZ BEN CEVAPLARIM!

img

icarly

13 yıl 11 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ