Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

uykucular

selam, benim kapluşlar çok uyuyo arkadaşlar.haftasonu dikkat ettim,nerdeyse bütün gün uyudular.yem vermek için gidip uyandırıyorum öyle yemek yiyolar.neden olabilir bu durum?su sıcaklığı 28 derecede,bi problem görünmüyo ama çok hareketsizler.yemek vakti hareketleniyolar biraz işte,büyük olan(edi) daha hareketli yemek yerken,küçük(büdü) o zaman bile sakin ve çekingen.edi gidip büdünün önündeki yemini kapıp gidiyo.büdü sürekli ısıtıcının altında,uyumuyo olsa bile ordan çıkmıyo,ya da filtrenin üstüne çıkıp orda duruyo.büdünün haline çok üzülüyorum,çünkü resmen edi tarafından eziliyo,yem verirken edi,büdüyü ite kaka,üstüne basıp falan yemleri kapıyo.ayrı kapta vermeyi denedim,bu sefer ikisi de bişi yemedi.akvaryumdan çıkarınca çok ürküyolar zaten.ne yapmam lazım?

img

dulcinea

19 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir kaplumbağanın çok hareketsiz -letarjik- olması iyi bişey değildir. hastalık belirtisi olabilir, hasta değilse bile yine iyi bişey değildir. hareketsizlikten kaynaklı hastalıklara davet çıkarar. bulunduğun ortamda su sıcaklığı 28 ancak o sıcaklığı ne kadar mesela, gerçi yaz geldi artık çok soğuk olmaması lazım. ısıtıcı lamba kullanıyor musun?? akşamları 2-3 saat açık tut bakalım, kayalarına tırmanacaklar mı... bir de yem verirken elinle vermeyi dene, onlara oyun olur biraz. ben yemlerin bir kısmını akvaryumun bir ucuna, bir kısmını da akvaryumun diğer ucuna atıyorum ki, ayrılsınlar diye. ama önce 3-4 tane elimle veriyorum her ikisine de. benimkilerden biri de biraz fazla büyüdü öbürüne nazaran ki ilk başta kücük olan oydu. pek itiş kakış olmuyor. çok iyi anlaşıyorlar. cinsiyetlerine göre değişiyor ama. iki erkek veya bir dişi bir erkek sorunlara yol açabilir. www.tanvet.com sitesinden hastalık tablosunu incelesene, orada hareketsizliği incele.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

akvaryumun yaninda masa lambasi var,geceleri acik birakiyorum,tam tasin ustune gelcek sekilde ayarliyorum.edi cikiyor tasa,orda uyuyor ama budu hiic cikmiyor,nezman baksam suyun icinde,sadece bi kez gordum onu tasin ustunde.yemlerini hep elimle veriyorum,hatta biraz da oynatiyorum vermeden once,elimi gezdiriyorum,takip ediyolar,pesimden geliyolar ordan oraya,tasin ustune cikartip tekrar indiriyorum falan.ama bunlari edi yapiyor iste,cok obur,hic doymuyor.yemek gorunce gozu donuyor,agzi doluyken otekini kapmaya calisiyor.budu pek yapmiyor,sadece biraz takip edip yavasca yiyor.doyunca da tekrar isiticinin altina gidiyor.dun aksam hareketliydiler ama,ben de sasirdim,oynadim onlarla biraz.su plastik palmiye agacini tasin ustune diktim,hoslarina gitti galiba.akvaryumun tabani bos,oraya kum ya da cakil almayi dusunuyorum.degisiklik istiyolardir belki de.dedigin siteye bakicam momo.

img

dulcinea

ÖZEL MESAJ

lambayı bütün gece açık bırakmana gerek yok. 2-3-4 saat yeterli. onlara doğadaki gece ve gündüzü sağlamalısın. düzen gerektiriyor yani. akvaryum tabanına çakıl koyarsan onları da eşelemeye bayılacaklardır. benimkiler de ısıtıcının yanında uyumaya bayılıyorlar, ta ki filtre alana kadar, şimdi filtreyi söküyorlar üstüne binip sal yapıyorlar

img

momo

ÖZEL MESAJ

filtreyi nasil söküyolar yahu, seninkiler aşmışlar valla :)) çakıl satılıyo mu petshoplarda acaba?

img

dulcinea

ÖZEL MESAJ

petshoplarda ne üdüğü belirsiz boyalı çakıl satılıyor. bahçe malzemeleri satılan dükkanlar var, orda güzel bembeyaz çakıl bulabilirsin. akvaryuma koymadan kaynar suyla dezenfekte edersen valla şık bir akvaryumun olur. biraz da plastik bitki, estetik olsun diye. işte sana şahane mekan. akvaryumlar ile ilgili bir başlık vardı, oradan da fikir edinebilirsin. kolay gelsin.

bu arada evet aşmışlar artık napacam bilmiyorum. filtrenin oraya bir ızgara ayarlamam gerekebilir. bir de eşeleyip altına yatıyorlar filtrenin o ise ayrı bir konu. dün gece kitap okuyordum, her yer sessiz bir tangır tungur bir ses geldi akvaryumdan, bizimki (lEo) eşele eşele altına gir, sonra da vantuzlardan biri çık, tangır diye cama çarp, bir de filtrenin bir bölümü su üstünde kaldığı için hoooork diye sesler çıktı. gecenin bir vakti noluyor diye azarladım kapluşları ama melül melül baktılar. laftan da anlamaz ki, sıkışık kalacak bi yere diye korkuyorum.

img

momo

ÖZEL MESAJ

kaplussewer cakıl satılıo hatta adres weriyim sana ankaradasın galiba bende yeni aldım ordan.. tunalıda tunalı pasajı war yapı kredinin yanından giriosun oranın alt katında bi akwaryumcu war hemde super bi yer (ama sadece balık uzerine) orda war cakıl kilosu 4 milyon ama pazarlık yap guzel buyuk taslarda war orda ama 10 milyon dio tanesine ki alcak olursan ordan alma karumdakinde 5 mi,lyon we daha guzeller ..ole yanii

img

2na

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ha buarada benim dediim çakıllar boyasız dogal ama aldıktan sonra cok ii yıka ben 3.5 kilo almıstım 2 saat ugrastım akwaryuma koymadan once ;)

img

2na

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

saol 2na, iyi oldu soyledigin,ben bi bilkentte ve migrostaki petshoplara da bakicam,gerci ikisi de pahali yerler ama fikrim olsun,daha uygunsa tunalidan alirim tabi.ben migrostan bi tas aldim 5 milyona,akvaryumum da kucuk oldugu icin kucuk bi tas,lav tasi dedi ordaki gorevli,puruzlu,delikli bi tas.gerci pek ustune de cikmiyolar ama.karumdaki taslar ne tasi? bu arada 3,5 kilo cok degil mi,senin akvaryumun ebati ne?

img

dulcinea

ÖZEL MESAJ

çakıl ağır çekiyor, ben de inanamamıştım. ayrıca o lav taşları biraz fazla keskin kenarlara sahip olduğu için kapluşların kabuklarını çizebilir ve bacaklarını kesebilir. üstelik pis! bu arada 5 ytl yine de biraz pahalı. hafta sonu biraz dağ tarafına gezmeye gidin ve kapluşların tırmanmasına uygun güzel bir taş arayın bence... hem eğlenceli oluyor hem de özel bir taş oluyor. taşı kaynar su ile yıkayınca tertemiz olur. beyaz kayayı (nedenini bilmiyorum) koyu renk kayadan daha çok sevdiler... ben 5 kişiyi 2 hafta önce organize ettim kaplumbağa taşı arıyoz diye, millet bir kaptırdı... sonra kendilerine geldiler, yahu biz naaapıyoruz diye...

img

momo

ÖZEL MESAJ