Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Deprem ve Tavşan

Oncelikle herkese merhaba: Araniza yeni katildim.. Boyle bir sitenin varligindan tavsanim dusus yasadigimda haberim oldu; hem sevindim hem de sasirdim. Yaklasik 12 yil once tavsan beslemege baslamistim. Ne var ki belli bir aydan sonra onlari doga ortamindan ali koymamak adina ciftlige ya da ureten birilerine veriyordum. Senelerce ev ortaminda kalabilecegini buradan ogrendim. Yanisira ogrendigim baska bilgiler icin de hepinize tessekkur ederim. Tavsanla hic deprem yasayaniniz oldu mu? Bunca sene birlikte yasadiginiz bu yabani hayvanin nasil tepki gosterdigini deneyimlediniz mi? Ben İzmir de yasiyorum ve malumunuz İzmir, yikici bir deprem yasamadiysa da sallatisi eksik olmaz. Bundan on sene evvel ki tavsanimla sabahin erken saatlerinde deprem yasamak hayli ilgimi cekmisti. Diger ev canlilarininin aksine tavsanlar cok duyarlilar bir cok hususta oldugu gibi. Dakikalar oncesinden inanilmaz hircinliklarla bir anlamda haber veriyorlar gelecek sallantiyi. Ama yine de cok kesin konusmayayim; oyle ki deprem tedirginligi olan herkesin tavsan beslemesini gerektircek kadar net bir uyarici kabul edilemez. Ne de olsa bir tavsanla denk geldim bunca zamandir (digerleri depreme rastgelmemisti) Once yere ses duyduklari zaman yaptiklari uyari isareti vuruslarini yapiyorlar, sonra kazma ve de en son olarakta birseyin altina kafasini sokmaya calisiyor. Bu o kadar hizli oluyor ki bu esnada sallanmaya basliyoruz. Bu konudaki bilgiliriniz paylasmanizi rica ediyorum. Hepinize iyi gunler...

img

gülçin3

18 yıl 1 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

SLM GULCIN ONCELIKLE ARAMIZA HOSGELDIN TAVSANINLA YASADIGIN OLAY GERCEKTEN COK ETKILEYICI. INSAN BOYLE DURUMLARDA O SIRIN CANLILARI HAYATTAKI BIRCOK VARLIKTAN DAHA YAKIN HISSEDIYOR KENDINE. BEN DE 8 YASIMDAN BERI TAVSAN BESLIYORUM VE BUNU COK IYI BILIYORUM. BOL EVCILLI GUNLER

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tesekkur ediyorum Gokhan; dun aksam cogunlukla eski formlari okudum. Yanisira yabanci sitelere girdim; her ne kadar ingilizcem yetersiz olsa da... Yazilanlar beni bir hayli aydinlatti. Sizler kendinizi gelistiriyor ve bu ise gonul veriyorsunuz; deneyimlediklerinize gibta ettim dogrusu. Aranizda olamaktan memnuniyet duydum. Sizlerden ogrenecegim nice mevzular olacagindan eminim. Birsey sormak istiyorum: Benim tavsanim (su anki) kafeste yasamiyor.. Henuz 4 aylik, ben de uzun zamandan beri bu ugrsima ara verdigim icin bir takim seyleri unuttum. Sormak istedigim, bu sekilde devam etmem mumkun olur mu? Yani kafesiz yillarca devam edebilir miyim?

img

gülçin3

ÖZEL MESAJ

hosgeldin gülçin:) bence tavsanın yasar dısarda kendıne belırlı yerler belırler yattıgı yer tuvaletı gıbı ama senın ıcın zor olur hemde kendi için riskli cunku kabloları gazete kıtap mobılya gıbı seylerı kemırmek ıster.Mesela benımki 3 gunde mousumun kablosunu sarjın kablosunu televizyon kablosunu telefon kablosunu dedemın kitabını ve benim ders notlarımı yedi:) afiyet olsun da elektrik çarpar yada yediği seylerdeki maddeler onu hasta eder diye korktugum için en azından aksam uyurken evine koyuyorum.Bide ben kafes almadım ev yaptık.hem daha buyuk hemde daha ucuza mal oldu.1.50 ye 60 santim ve her marongoz yapar sen bile yapabilirsin.istersen bu konuda bilgi verbilirm daha sonra.Birde bence bi evi olması güzel bir sey onlar için bence cunku sookie ortalarda kostururken alıp evine koydugumda hemen yattıgı yere gıddıp uzanıp temizlenmeye baslıyo ve bıraz sonrada uyuyo.tabi bunlar sadece deneyimlerime baglı fikirlerim.

img

sookie

18 yıl 2 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, Ben de gectigimiz Ekim ayinda Izmir`deki siddetli depreme,o donemde henuz iki aylik olan tavsanimla birlikte tanik olmustum,bunu aktarmak istiyorum. Gulcin arkadasimizin da dikkat ettigi gibi,deprem meydana gelmeden once tavsanimin cok huzursuz tavirlar sergiledigini gozlemledim.Kafesin icinde donup durdu,yemek kabini devirdi,arka ayaklarini yere vurdu...vs.Gercekten cok hassas oldugunu o zaman anladik.Yalniz,gece olan depremde panikten onu almayi unutup disari attik kendimizi.Kimbilir o anda neler yasadi?..Fakat daha sonra gidip aldim onu kafesiyle.Geceyi bizimle birlikte disarida gecirdi.Baktim da,herkes kopegini-kedisini almis kucagina disari cikarken,benim elimde kafes,icinde de bir tavsan...Garip bir durumdu hakikaten:) Hatirlarsaniz bahsettigim bu son depremin artcilari cok uzun -haftalar- surmustu ve tavsanim bu sure icinde YATARAK UYUYAMADI BILE!Hep tetikteydi,hic rahat olamadi zavalli bizim gibi!..

img

rosmonth

18 yıl 8 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

SLM GÜLCİN TAVSANINI KAFESTE BESLEMEDİGİNİ YAZMISSIN AMA NERDE BESLEDİGİNİ YAZMAMISSIN YAZARSAN YARDIMCI OLMAYA CALISIRIM. BOL EVCİLLİ GÜNLER

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Paylasimin icin tesekkurler rosmonth. O deprem bugune dek olanlardan cok farkli bir seyir izlemisti; bu yuzden, "tavsanin tepkisi ne olurdu?" diye merak ediyordum. Ekim de son tavsanimi henuz almadigimdan, yasadigin deneyim beni aydinlatti. Umarim bu deneyim yalnizca anilarda kalir.

img

gülçin3

ÖZEL MESAJ

SLM ARKADASLAR BU KONUYU COK DIKKATLI OKUDUM.UZUN ZANADIR BENDE ISTANBULDA TAVSANLARIMLA YASIYORUM.BU KONUDA BIR ARA BIR MAKELE OKUMUSTUM EVDE UZUN ZAMAN BESLENEN CANLILARIN BASI ONSEZİLERİNİ KAYBETTİKLERİNİ YAZIYORDU AMA NE KADAR DOĞRU BİLEMİYORUM.DOGADA YASAYAN CANLILARIN BU KONUDA DAHA DUYARLI OLDUGU YAZIYORDU. HERKESE İYİ GÜNLER

img

avalanche

18 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

SEVGİLİ SOOKİE BU KONUDA COK HAKLISIN TAVSANLAR KEMIRGEN CANLILARDIR.AMA BU KONU OLE BUYUTULECEK BIRSEY DEGILDIR.TAVSANLAR KEDI KOPEK GIBI EGITILEBILIR.TUVALET EGITIMI DAHIL OLMAK UZERE BIRCOK EGITIM UYGULANABILIR.BUNLARI OGRENMEK VE ZAMANINDA UYGAYARAK BUNLARDAN KURTULABILIRSINIZ.BENIM TAVSANLARIM HIC BIR YERI KEMIRMIYORLAR MESELA.CUNKU BEN KUCUKLUGUNDEN BERI EGITIM ICIN BILGI ALDIM VE UYGULADIM BUNLARI.BUNDAN DOLAYI COK RAHATIM HEM SAGLIGI ACISINDAN HEMDE EVDEKI ESYALAR ACISINDAN.

img

avalanche

18 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ev olayini biraz daha detayli anlatirsan iyi olur sookie. Belki boyle birsey ilerde yaptirabilirim. Hem baska arkadaslarda faydalanabilirler bu fikirden. Tuvaleti, yattigi yer ve yemek yeri olmak uzere uc farkli bolumu var odamda. Suyuda bir kabin icersinde odamin bir kosesinde bulunuyor. Hicbirini karstirmadan davranmayi bir sekilde ogrendi. Bu uc farkli alan icin paspas tarzi bir hali kullaniyorum. Ayni yerde kokusu oldugu icin tuvaletini oraya kosup yapiyor. Kablolarimi olabildigince kutuphanenin uzerine yerlestirdigim icin su anda kemirme olayi yok. Ama biliyorum kemirdiklerini; daha oncekilerden biri butun evin kablolarini kirpmisti. Hem teller disari firlayacak bicimde. Carpilmalarindan korkmuyorum acikcasi. Kendini korumayi biliyorlar; titrerse birakir, yandaki bolumu kemirmeye baslar. Plastik merakini ben bir legen vererek cozumlemistim birinin;legen cay tabagi kalana kadar rendelemis ve de disleri pek muntazam olmustu:)))

img

gülçin3

ÖZEL MESAJ