Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağa kaplumbağayı yer mi? - 4.sayfa

Herkese merhaba, Dün başımdan geçen olay ile ilgili tecrübe ve yardımlarınızı rica ediyorum. Ben de 5 adet kaplumbağa (1 erkek 4 dişi) var bunlara 500 litrelik akvaryumda bakıyorum. Geçen gün dayıma gittiğimde 4 yaşındaki oğluna HEDİYE olarak bir kaplumbağa alındığını gördüm, tabii bakamayacağını bildiğimden hemen aldım ve nasılsa bizim akvaryum kocaman 5 yerine 6 olsa farketmez zaten bu ufaklık taş çatlasa 50 kuruş büyüklüğünde diye düşündüm. Neyse eve geldim bizim büyük kapluşların akvaryumunu boşalttım temizledim biraz taşların yerini değiştirdim vs (ufaklık gelince yadırgamasınlar diye) En son hepsini koydum sonra ufaklığı da koydum. (Bu arada boyut farkını açıklamak için şöyle bir kıyaslama yapabilirim, ufak kaplumbağa bizim kaplumbağaların kafası büyüklüğünde...)Bir 10 dk bir sorun olmadı ufaklık biraz açıldı ve yüzmeye başladı yaklaşık 20 dk sonra kaplumbağalardan biri buna yaklaşıp hart diye ağzına aldı ve yemeğe çalıştı tabii kabuğundan dolayı sadece ağzına almakla kaldı, bunun üstüne tam müdahale ederken ufaklığın arka ayağını yakaladı ama tam ısıramadan müdahale edip ufaklığı çıkarttım... Şimdi bana gelen o ölüm fanusunda duruyor ve maalesef ayrıca bir akvaryum yapacak durumum yok. Sorum şu: Bu ufaklığı yeniden akvaryuma koysam hayatı tehlikeye girer mi yoksa kabuğu sayesinde yırtar mı? Bu arada ufaklığa talip olanlar var ise İstanbul Anadolu yakasına verebilirim ama tek şartım akvaryumda bakılacak olması...

img

melev

20 yıl 8 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hmm Benim dış filtre katlarım sizinkine göre baya bir fakirmiş gördüğüm kadaryıla. Belki de bu yüzdendir ki ayda bir açıp elyafını değiştiriyorum. Ama elyaf neredeyse berbat durumda oluyor. Bende iki kat var. En altta büyükçe bir boşluk sonra makarna gibi olan katı ekliyip üzerine elyaf kaplıyorum. Onun üstündeki katta ise kömürümsü bir toz katman var. O toz katmanın üzerinde filtrenin kendi süngeri var. Çok kalın gözenekli değil. Ben ayda bir filtreyi çıkarıp küvette bir güzel yıkıyorum. Elyaf berbat durumda oluyor onu değiştiriyorum kesin. Makarna ve toz kömür malzemeyi iyice duşun altında süzüyorum, Filtrenin içini ve üstteki süngeri iyi ce temizledikten sonra tekrar su doldurup kapatıp akvaryuma geri bağlıyorum. Bu işi ayda bir yaptığımdan genel su değişimine denk geliyor. Suyun %70 civarını da bu işi yaparken değiştiriyorum. Boruları temizlemek biraz zahmetli olduğundan uzun süredir yapmadım. Akvaryumumun durduğu yer iyibariyle borular kolay ulaşılacak bir yerde değil. Büyükçe bir konsolun arkasından dolaşıyorlar. Görünüşte borular dışarıdan temiz intibası veriyor ama debi ile ilgili önerilerinizi deniyeceğim. Boruları bir temizleyeyim bakalım ne kadar kar edeceğiz. Özlellikle zeoliti ve Sustratı yem almaya gittiğimde alayım. Bakarsınız benim filtre temizlikleri de 4 ayı bulur. Bu arada ben iç filtre kullanmıyorum. Dipte belirgin bir pislik olmuyor. Dış filtrem dip köşede duruyor ve yere temas ediyor. Bu yüzden sanırım fazla di pisliği olmuyor. Ayrıca dipten çekim yapmıyorum. Bilgiler için teşekkürler.

img

yasdal

18 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet konuşulanları gördükçe şok oldum :) Bende kendimi bilio zannediyodum. Sormak istediğim soru şu arkadaşlar : Bu elyaflar bilmem neler bunların hepsi satın aldığınız motorun içinden çıkmıyodur her halde ya da öyle mi?? Keşke bu konu için ayrı bi forum açılsaymış... Pınar112, Kaplumbağanın kuyruğunu koparmış ve o da ölmüş demişsin ilk denememde benim küçüğün kuyruğunu kırmışlardı büyükler. Kuyruk kopmadı ama kuyruğun son 1-2 mmsi kırıldı ve öyle yaşamaya devam etti. Demek ki şanslıymışım :)

img

abiskap

15 yıl 6 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Halen olayın şokundayım. Geçen hafta abimler taşınacağı için geçici olarak onun kaplumbağalarını benimkilerin yanına koydum (2 tane erkek). 2 gün izledim bir sorun olmadığı kanaatine varınca izlemeyi bıraktım. Dün akşam kontrol ettiğimde herşey normaldi. Bu sabah yem vermek için gittiğimde abimin kaplumbağalarından bir tanesinin hareketsiz olduğunu farkettim, yaklaşıp bakınca o korkunç görüntü ile karşılaştım... Sanırım bizimkiler, kafasını koparıp yemişler, kaplumbağanın kafası yerinde yoktu... Eşim zaten sıcak bakmıyordu kaplumbağalara şimdi artık hiç bakmıyor, yakın zamanda yer aramak durumunda kalabilirim :(

img

melev

ÖZEL MESAJ

Trajedi...

img

yasdal

18 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Üzüldüm , kötü olmuş , okumak bile beni rahatsız etti.
Yeni kaplumbağa almak isteyen ve soranlara sürekli yeni kaplumbağa almayın der dururuz. Pek çok yaşanmış kanlı olay biliyorum ama bellide olmuyor ki. İnsan çok kesin konuşamıyor çünkü negatif birşey söyleyince biri çıkıyor ben yaptım oldu diyor. Ama bundan sonra kesin konuşuruz artık. Vaka sayısı raslantı yada kötü sanş olamayacak kadar yüksek..
Kaplumbağalar arasında boy farkı ne kadardı. Aslında boy farkı kadar yabancı kaplumbağa ayrımcılığıda var gibi. Beraber büyüdükleri kaplumbağaları ailenin parçası , sonradan gelenleri ise yabancı ve bir çeşit tehdit olarak kabul ediyor olmalılar. İlk günlerden beri forumlarda kaplumbağaların sosyal canlılar olmadıkları tek yaşayabildikleri söylenir yazılır çizilirdi ne kadar bilimsel ne kadar düşünsel mantıksaldır bilemiyorum ama doğru gibi.
Melev , Sizin aile kaplumbağasever bir aile galiba , baksana her evden birkaç tane kaplumbağa çıkıyor...Kaplumbağalarını vermeni hiç istemem , sakın verme , Doğal yaşamda olur bunlar kötülük olsun diye yapılmış hareketler değil. Ayrıca kaplumbağalar piranhalar gibi doğal vahşi yaratıklar değiller  İnsanların öldürdükleri hayvanları bir düşünürsek esas insanları atmamız lazım.

img

frozen

18 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yaklaşık yarı yarıya boy oranları, hiç tahmin etmedim açıkçası yani ne bileyim izlediğim zamanlarda ne bir saldırı ne bir saldırgan hareket olmuştu... Açıkçası eşim sırf ben o kadar zamandır emek verdiğim için sesini çıkartmıyor ama son olayda o da baya kötü oldu, bilemiyorum ne olacak... Haklısın Frozen, açıkçası hayvanları insanlardan daha çok seviyorum, sözüm meclisten dışarı tabii...

img

melev

ÖZEL MESAJ

Valla benimki meclisten içeri.
Bu kadar kene , zararlı böcek tartışması yapıldı , doğal yabanıl kuşlar ve yararları denildi , korumalıyız denildi hepsi boşa.
Adam 800 bıldırcın vurmuş , sosyeteye parti vermiş , elinde vurduğu bıldırcınlar poz veriyor.
Boğazlarında kalsın ne diyim. Kuş avlarken kene , dana burnu ve hatta kurt ayı filan ısırır inşallah.

img

frozen

18 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu tür kerizlerde para var ama akıl yok maalesef...

img

melev

ÖZEL MESAJ

Üzüldüm çok Melev, diycek birşey bulamıyorum, çok acı...:(((

img

pinar1112

17 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bikaç gündür akvaryumlarımda değişiklik yapmayı ve benim minikleri herşeyi göze alıp Obama ve Ursulanın yanına koymayı düşünüyordum. Bu yazıdan sonra asla ve asla... Geçmiş olsun melev çok üzüldüm ... Kaplumbağalar ilk başta nası ve kaç kişi başladılarsa öyle devam etmek istiyorlar galiba hayatlarına??

img

abiskap

15 yıl 6 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ