Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağa kaplumbağayı yer mi? - 5.sayfa

Herkese merhaba, Dün başımdan geçen olay ile ilgili tecrübe ve yardımlarınızı rica ediyorum. Ben de 5 adet kaplumbağa (1 erkek 4 dişi) var bunlara 500 litrelik akvaryumda bakıyorum. Geçen gün dayıma gittiğimde 4 yaşındaki oğluna HEDİYE olarak bir kaplumbağa alındığını gördüm, tabii bakamayacağını bildiğimden hemen aldım ve nasılsa bizim akvaryum kocaman 5 yerine 6 olsa farketmez zaten bu ufaklık taş çatlasa 50 kuruş büyüklüğünde diye düşündüm. Neyse eve geldim bizim büyük kapluşların akvaryumunu boşalttım temizledim biraz taşların yerini değiştirdim vs (ufaklık gelince yadırgamasınlar diye) En son hepsini koydum sonra ufaklığı da koydum. (Bu arada boyut farkını açıklamak için şöyle bir kıyaslama yapabilirim, ufak kaplumbağa bizim kaplumbağaların kafası büyüklüğünde...)Bir 10 dk bir sorun olmadı ufaklık biraz açıldı ve yüzmeye başladı yaklaşık 20 dk sonra kaplumbağalardan biri buna yaklaşıp hart diye ağzına aldı ve yemeğe çalıştı tabii kabuğundan dolayı sadece ağzına almakla kaldı, bunun üstüne tam müdahale ederken ufaklığın arka ayağını yakaladı ama tam ısıramadan müdahale edip ufaklığı çıkarttım... Şimdi bana gelen o ölüm fanusunda duruyor ve maalesef ayrıca bir akvaryum yapacak durumum yok. Sorum şu: Bu ufaklığı yeniden akvaryuma koysam hayatı tehlikeye girer mi yoksa kabuğu sayesinde yırtar mı? Bu arada ufaklığa talip olanlar var ise İstanbul Anadolu yakasına verebilirim ama tek şartım akvaryumda bakılacak olması...

img

melev

20 yıl 8 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

2 hafta önce benim kapluşlar arasındada benzer bir olay yaşandı büyük kız(23cm)yarısı kadar olan erkek kapluşumun penisini parçaladı eve geldiğimde akvaryum kan içindeydi ve hala bırakmamıştı zor ayırdım gecenin bi yarısı veterinere gittim yanlız kaplumbağalar uzmanlık alanı değilmiş ama yaşamaz enfeksiyon kapar ölür dedi uyutalım dedi izin vermedim ertesi sabah erkenden veteriner fakültesine gittim ameliyat ettiler içeri diktiler kontrollere gidiyorum antibiyotik ve vitamin tedavisi uyguluyorum iyi gibi yanlız yemek seçiyor çok eskisi gibi değil ama hiç yemediğinde şırıngayla ağzına veriyorum.2 büyüğü olaydan sonra ayırdım bebek küvetine koydum birdahada birleştiriceğimi sanmıyorum:((

img

celestial

16 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Geçmiş olsun celestial. Kaplumbağanın canı çok yanmış olmalı. Yaptıklarını çok takdir ettiğimi bilmeni isterim , keşke herkes onlara senin kadar değer verse. Genelde iş ah canım vah canımda kalıyor. Kerataya sağlıklı bir yaşam dilerim. Bebek küvetini hatırlattığın iyi oldu. İkeada geçiçi olarak kullanılabilecek çok uygun büyük plastik kaplar ve bebek küvetleri var. Isıtıcının kenara değmesi bir şekilde önlenerek bir süre sorun halloluncaya kadar kullanılabilir.

img

frozen

18 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Oo yazık olmuş Melev.Umarım kaplumbağalarınızı vermek zorunda kalmazsınız.Onlara sizden başka kimse daha iyi bakamaz... Celestial size de geçmiş olsun.Ne güzel bıdığınız hala yaşıyor.

img

phus

15 yıl 8 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim frozen ve phus yanlız 2 gün önce kontrole gittim tekrar, dikişleri aldılar ama 1 cm uzunluğunda bi yarık var kuyruğunda sanırım büyük kaplumbağa çekiştirirken orayı yırtmış:( veteriner hnm onun için yapıcak bişeyimiz yok dedi.(açıkçası çok ilgili olduklarını sanmıyorum ama başlarına daha önce bu tarz bir olay geldiğini söyledi) tekrar penisi dışarı çıkarabilir dedi ozaman infilak etmek zorunda kalıcaz dedi:( ama şuan durumu pek iç açıcı değil suya çok az iniyor ve yemek yemiyor!belki yer die dana eti balık falan denedim biraz yedi şimdi onuda bıraktı gıdıklıyor bırakıyor oyüzden enjektörle mamasını sıvı hale getirerek veriyorum:( ayrıca 2 gün öncede kustu çok enteresan geçen sene akvaryuma konulan plastik çiçeklerden koymuştum yemeye çalışıyorlar diye çıkartmıştım.tırnağın yarısı büyüklüğünde 6 tane o çiçeklerden çıkarttı:S:S

img

celestial

ÖZEL MESAJ

ayrıca melev kapluşa çok üzüldüm:(

img

celestial

ÖZEL MESAJ

Çok enteresan demek o kadar zaman plastik çiçekleri içinde tutmuş.
Bakın hiç aklımıza gelmeyen bir sorun. Bu yuttuğu şeyler barsağını tıkasa , hayvan acı çekse , yemese ve ölse ne olduğunu nerden bilebiliriz ki. Esasında forumlarda bizim uzaktan yazdıklarımızı bir kenara bırakın veterinerlerde bile sadece gözle yapılan ve tahmine dayalı tedavi yapılıyor.
Tabi onlarda haklı şimdi genel olarak soruyorum. Deseler ki rontgen çekeceğiz , dışkı ve kan tahlili yapacağız nesi var ancak sonra söyleriz şu kadar ytl maliyet tutar , kaç kişi kabul eder ?
Her zaman almayın , bu işe başlamayın dememiz hep işte bu sebeplerden. Sonuçta 5 ytl veriyoruz ama bir can alıyoruz.

img

frozen

18 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler celestial, umarım seninki de toparlar. Kusma olayı bana da oldu, eski akvaryumdaki halı saha çimini yemişlerdi, halen daha çıkartıyorlar (1 seneyi geçti o akvaryumu bırakalı...)

img

melev

20 yıl 8 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Celestial, neyseki çıkarıyor.Asıl çıkarmasa problem olurdu.Acil şifalar diliyorum.Umarım iyileşir.

img

phus

15 yıl 8 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

büyükler küçükleri yemezler anlaşılan kaplumbağalar birbirini sevmemiş benim kaplumbağanın yanına yeni kaplumbağa koyduk kendinden büyük onu ısırmaya tırmalamaya başladı ama sonra alıştılar birbirlerine ama bu küçük kaplumbağa için tehlikeli kaplumbağaların çeneleri çok güçlüdür üstelik bu büyüklükte bir kaplumbağa küçük kaplumbağanın kafasını el ve ayaklarını parçalayabilir yada boğabilir plastik kare yada dikdörtgen şeklindeki kap alıp büyüyene kadar orda bkmanızı öneririm ama kuru alan yapmayı ve gerekli ekipmanları unutmayın 

melev yazdı :
Herkese merhaba, Dün başımdan geçen olay ile ilgili tecrübe ve yardımlarınızı rica ediyorum. Ben de 5 adet kaplumbağa (1 erkek 4 dişi) var bunlara 500 litrelik akvaryumda bakıyorum. Geçen gün dayıma gittiğimde 4 yaşındaki oğluna HEDİYE olarak bir kaplumbağa alındığını gördüm, tabii bakamayacağını bildiğimden hemen aldım ve nasılsa bizim akvaryum kocaman 5 yerine 6 olsa farketmez zaten bu ufaklık taş çatlasa 50 kuruş büyüklüğünde diye düşündüm. Neyse eve geldim bizim büyük kapluşların akvaryumunu boşalttım temizledim biraz taşların yerini değiştirdim vs (ufaklık gelince yadırgamasınlar diye) En son hepsini koydum sonra ufaklığı da koydum. (Bu arada boyut farkını açıklamak için şöyle bir kıyaslama yapabilirim, ufak kaplumbağa bizim kaplumbağaların kafası büyüklüğünde...)Bir 10 dk bir sorun olmadı ufaklık biraz açıldı ve yüzmeye başladı yaklaşık 20 dk sonra kaplumbağalardan biri buna yaklaşıp hart diye ağzına aldı ve yemeğe çalıştı tabii kabuğundan dolayı sadece ağzına almakla kaldı, bunun üstüne tam müdahale ederken ufaklığın arka ayağını yakaladı ama tam ısıramadan müdahale edip ufaklığı çıkarttım... Şimdi bana gelen o ölüm fanusunda duruyor ve maalesef ayrıca bir akvaryum yapacak durumum yok. Sorum şu: Bu ufaklığı yeniden akvaryuma koysam hayatı tehlikeye girer mi yoksa kabuğu sayesinde yırtar mı? Bu arada ufaklığa talip olanlar var ise İstanbul Anadolu yakasına verebilirim ama tek şartım akvaryumda bakılacak olması...

img

awdawd

10 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ