Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşan Hastalıkları - 3.sayfa

Tavşanlar yapıları gereği oldukça hassas hayvanlar ve çok özenli bir bakım gerektirirler. Bu nedenle tavşan sahiplenmeden önce tavşan bakımı ve muhtemel hastalıkları hakkında bilgi edinmek elzemdir. Maalesef tavşanlar hakkındaki kaynakların yetersiz olması nedeniyle tavşanseverler tavşan hastalıkları ve tavşan bakımı v.b. konularda kaynak bulmakta zorlanıyorlar. Tecrübeli tavşanseverler olarak bu forumda tavşanlar hakkında bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmamızın yeni tavşan edinecek olan tavşanseverlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Tavşan Hastalıkları hakkında Prof.Dr. Arif Kurtdede`nin "Tavşan Hastalıkları" adlı kitabının oldukça faydalı olacağını tahmin ediyorum.

img

sevil55

15 yıl 2 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Petshoplarda alınan canlıların sağlıkları bile tartışılırken pazardan canlı almak, (tabi belediye denetiminde kurulan büyük hayvan pazaları hariç) gerçekten oldukça büyük bir hata. Öncelikle tavşanınızı kayabileceğiniz bir kafese koyun!. karton kutu uygun değildir. Bir süre sonra kemirip dışarı çıkacaktır. Eğer büyük kafesler pahalı geliyorsa, büyük plastık ekmek kasası yada en basitinden ahşap portakal kasasından yararlanarak biraz çekiç,çivi ve testereyle uygun bir kafes yapın. bu çok önemli. Dışkısıyla temasını olabildiğince kesmek için altlık kullanın temiz talaş, saman vs... Beslenmesi bu şekliyle devam ederse yakın bir zamanda tavşanınızı kaybediceksiniz. Eğer bulabilirseniz palet yem edinin. Bulamıyorsanız kurutulmuş normal ekmek, yada tahıllı ekmek, çavdar, buğday, gibi kolay bulunabilen tahıllardan vermeye çalışın. yeşillik, meyve ve sebzeleri ağırlıklı olarak vermeyin 2 gündebir, bir öğün olucak şekilde verin. Ağzından ellerine kadar bulunan oluşum ıslak bişeyse muhtemel kusuyordur yada ishal olmuştur. (dediğim gibiyse çiğ patates yedirin bu bir nebze ishali keser, sonrasındada bahsettiğim yiyeceklerden varin) Eğer oluşum kabuk gibiyse bu uyuzun bir türü. veterinerin tavsiye ediceği bir ilaç kullanmalısınız. (ben tavşanlarımdan birini bu yüzden kaybettim). Uyuzun birçok türü vardır. Çok az bir kısmı insana geçer. Zaten geçtiyse deli gibi kaşınmanızdan anlayabilirsiniz. Direk temastan kaçınmnız çok önemli değil bulaştıysa zaten şimdiye kadar çoktan bulaşmıştır. Eğer belediyenin veterinerine giderseniz çok ufak paralara iyi bir tedavi sağlıyabilirsiniz. Birde evcil hayvan beslemekle, bi kitap okumanın arasında fark vardır. Evcil hayvanı aldığınızda sevimliliğini, dostluğu vs aldığınız kadar sorumluklarınıda aldığınızı unutmayın, unutturmayın. Umarım tavşanın normal haline döner ve uzun zaman birlikte olursunuz...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb bn buse tavşanım hiç yürümüyo.. ve dönüp duruyo.. fellçmiş... öölür mü ne yapmam gerek çünkü veterinere götürcek kadar vaktimin olduqunu sanmıyorum yardımcı olun nolurr !!!

img

delymm

13 yıl 10 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya çok aacil yardım gerekiyor.tavşanımı 4 sene önce aldık kendisi hala da yaşıyor.ama 2 gün önce sağ ve sol arka ayaklarında bazı tırnak yerleri kıpkırmızı oldu.Ve solunum yolunda bir problem var gibi değişik sesler çıkarıyor. onu ben 9 yaşındayken almıştık.belirttiğim gibi 4 yıldır bizde ailemizin üyesi gibi.bizimle çay içiyor,leblebi yiyor,geçenlerde baklava yiyorum oda yedi :)annem ona bez takıyor (yeni doğanlar için) oda evde dolaşıyor ben uyuyorum yatağa zıplıyor çıkıyor elimi yüzümü yalıyor.Annem artık onu "oğluşum" diye seviyor ama bu ara kendisi çok bitkin!!lütfen yardım edin!! ona bir şey olursa ben bunalıma girerim herhalde :(

img

bilalsahin9

13 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba ``bilalsahin9`` Tavşanını çok sevdim.Çay içmesi vs.Çok hoşuma gitti.Bu konuda sana büyük bir yardımım olmayacak ama inşallah iyileşir!!! Myhollandop yazdıklarımı okursan sevinirim.Veterinersin.Ama diyorsun ki fazla yeşillik verme.BAK BEN TAVŞANIMI ALALI 3 AY OLDU!2 HAFTADA BİR YEMLERİ BİTİYOR.KEMİRME TASI VE OYUNCAGI BİTİYOR.ARADA TALASI BİTİYOR YETTİ.2 HAFTADA BİR 100 LİRA HARCIYORUM.BEN DAHA COCUGUM ANNEM BABAM KIZIP DURUYOR!HAZIR YEMLERE BAK FISTIK FINDIK VAR İÇİNDE.TAVŞAN DOGADA FISTIK MI YİYOR!DÜŞÜNÜN BE!O DOGADA HERGÜN MARUL HAVUC VB. YİYOR.DOGADA HAZIR YEMMİ VARDA YESİN!HERKESE DİYORUM TAVŞANINIZI MARULA HAVUCA ALIŞTIRIN! bilalsahin9 GİBİ OLUN BENİM GİBİ ÖLÜR DİYE 2 HAFTADA 100 LİRA HARCAMAYIN.ARTIK YETTİ.HERGÜN MARUL VERECEM.HAVUÇ VERECEM.İSHAL OLDUMU EKMEK VS. VERİP İYİLESTİRCEM.ONU DOGAYA ALISTIRICAM.HERKES BÖYLE YAPSIN BENCE.CÜNKÜ BU ONLARIN HAKKI VE İHTİYACI.CEVABI OLAN YAZSIN BENİM HER ZAMAN VERİCEK CEVABIM VR...İYİ GÜNLER...

img

icarly

13 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

TÜM SADIK DOSTLARIMIZA YEMELERİ GEREKENLER DIŞINDA BİR YİYECEĞE ALIŞTIRMAYALIM.BU ÇOK CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR.BİZZAT KENDİMDEN BİLİYORUM

img

teyler

13 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben tavsanımı yenı aldım ve dıskısını yeme problemı yasıyorum.acaba bu normalmıdır. birde dıskısını sureklı sıvı yapıyor cevap yazarsanız sevınırım.

teyler yazdı :
TÜM SADIK DOSTLARIMIZA YEMELERİ GEREKENLER DIŞINDA BİR YİYECEĞE .BU ÇOK CİDALIŞTIRMAYALIMDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR.BİZZAT KENDİMDEN BİLİYORUM

img

ylmaz

12 yıl 1 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar ben tavşanımı yeni aldım. eve geldiğinden beri sessiz bir şekilde yuvasının köşesinde oturuyor ve ishali var fakat sanırım kanlı değil normal ishal. beslenmesinde sadece verilen mamayı kullandım daha 1 aylık. ne yapmam gerekir bu durumda yardımcı olabilir misiniz ?

img

gevsek

12 yıl 1 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

iyi günler. tavşanım 2 buçuk aylık felan. kakasını üzüm gibi yapmaya başladı. bir tavşanım daha vardı aynen böyle başladı giderek cıvıklaşmaya başlamıştı kakası sonra öldü. bu tavşanım için ne yapabilirim. ne önerirsiniz?

img

ejder_haa

12 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanına sebze-meyve ağırlıklı yiyecek vermek yerine kuru ot, kuru yonca, tahıl ağırlıklı beslemelisin. Ayrıntı için: http://tawsim.blogspot.com/

ejder_haa yazdı :

iyi günler. tavşanım 2 buçuk aylık felan. kakasını üzüm gibi yapmaya başladı. bir tavşanım daha vardı aynen böyle başladı giderek cıvıklaşmaya başlamıştı kakası sonra öldü. bu tavşanım için ne yapabilirim. ne önerirsiniz?

img

tw3

12 yıl 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavşanımızı yeni aldık gayet sosyal bi sıkıntısı yok yalnız dili pembeden bi anda mora döndü araştırdık ama bişi bulamadık bi sıkıntısı var mıdır acaba yardımcı olursanız sevinirim

img

omar_8

12 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ