Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşan Hastalıkları - 4.sayfa

Tavşanlar yapıları gereği oldukça hassas hayvanlar ve çok özenli bir bakım gerektirirler. Bu nedenle tavşan sahiplenmeden önce tavşan bakımı ve muhtemel hastalıkları hakkında bilgi edinmek elzemdir. Maalesef tavşanlar hakkındaki kaynakların yetersiz olması nedeniyle tavşanseverler tavşan hastalıkları ve tavşan bakımı v.b. konularda kaynak bulmakta zorlanıyorlar. Tecrübeli tavşanseverler olarak bu forumda tavşanlar hakkında bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmamızın yeni tavşan edinecek olan tavşanseverlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Tavşan Hastalıkları hakkında Prof.Dr. Arif Kurtdede`nin "Tavşan Hastalıkları" adlı kitabının oldukça faydalı olacağını tahmin ediyorum.

img

sevil55

15 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba ben birşey sorcaktım, yaklaşık 4 yaşında olan bir tavşanım var, şimdiye kadar pek hastalanmadı ama şu an gördüm ki meme uçlarından biri diğerlerine göre daha büyük, dıştan bakınca beyazımsı bir rengi var sanki süt gibi bir sıvıyla dolu gibi , daha önce böyle birşeyle karşılaşan var mı, ne olabilir? veterinere götürmek istiyorum ama pek yardımcı olmuyorlar bir de tavşanım kimseyi ellettirmiyor ve seslerden korktuğu için dışarı çıkarmam ayrı bir sorun, ne yapabilirim ?

img

Lostyasmin

12 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

o hayvan şuan eziyet çekiyor okuduğumd açok üzüldüm tavşanlar çok hassas hayvanlardır,bende pazardan aldım bi veterinere götür ve büyük bir kafes alıp orda bak şuan onun vebali senin üzerine umarım yaprsın,saygılar.

pırıl yazdı :
Ben büyük bir hata yaparak pet shop tan değil pazardan tavşan aldım.Önce tavşanımda pire çıktı onu bir defalığa mashus kullanmak şartıyla pire tozu kullandım. Bir daha görmedim. Daha sonra kafese koymayın dediler. Karton buldum onun içine koydum daha sonra kartondan atladı öölmüş hamsterıma ait olan kafese koydum ama orası küçük geliyordu. büyük ama üstünden atlıyabilceği bir karton buldum panjurlu güneşe mağrus kalmayacağı ancak yine de sıcak olan balkonumuza koydum. Orada dilediği gibi dolaşabilirdi ancak yerler mermerdi.Daha sonra sürekli ağzını sanki ineklerin geviş getirmesi gibi oynatıyordu ve arada sırada ıgg , gııgg gibi sesler çıkarıyordu.Gece havanın serin olduğu aklıma geldi ve hasta olmuş olabilceği için yine evin içine aldım ve hamster kafesinin üst demirini kartonunun üstüne koydum. Ama tavşanımda garip bir şekilde ağız bölgesinden başlayarak ellerine kadar ve her gün büyüyerek sanki önce suya daha sonrada çamurun içine girmiş gibi bir şekli vardı.Annem artık tavşanı ellememi istemiyor. Yemek olarak marul veriyorum havuç yemiyor. Yulaf tarzında bişey veriyordum böceklendiği için onu attım. şu an sadece marul yiyiyor arada sırada ekmek veriyorum.Uzunca anlattım ki tanı koyabilesiniz. Ancak annem veterinere götürmeyeceğini söylüyor burda hastalığı ve çağresini iyice anlatabilirmisiniz ??...

img

zeynepb

11 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ali ahlat tavşanlarına hangi ilacı kullanıyorsun,ayakları öyle oldugunda hangı ılacı verdın,saygılr

aliahlat yazdı :
size gerçekten teşekür ederim tavşanlarımın hastalığı uyuzmuş tedavileri sürüyor mutlu olmaya başladılar tabi bende

img

tostos41

11 yıl 6 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

vicoid-oxy ilacın adı bu ama sadece bunu yaparak geçmiyor ilacı günde iki kere yaraların üzerine sıkın haftaa birde ayaklarını ellerini karbonatlı suyla ovun yaralar dökülecektir ancak sprey sıkımı biraz zor hiç sevmiyorlar haslatık geçtikten sonra tekrar edebiliyor kesin çözümünü bilmiyorum

aliahlat yazdı :
merhaba tavşanlarımın ayakların da yaralar çıktı çok kötüler bazıları öldü özellikle tırnak dipleri ve parmaak araaları süreklisallayıp acı çekiyolar mantar ilaacı kullandım faydaetmedi lütfen bana yardım edin onları kurtaralım

img

zeynepb

11 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İYİ GECELER,BENİM BİR TAVŞANIM VAR BİRKAÇ GÜNDÜR,İŞTAHSIZ,SU İÇİYOR SADECE,PEK BİRŞEY YEMİYOR,İŞTAHSIZ ÇİŞİ ÇOK YAPIYOR AMA DIŞKISI ÇOK AZ.NE YAPABİLİRİM.SORUN NEDİR Acaba

img

tuti123

11 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaşlar tavşanımda ilk olarak burnunda da beyaz kabarcıklar çıktı birden bire çene altına ayaklarına ve kulağına sıçradı bu mantar mı yoksa uyuz mu lütfen yardım edin zeytinime birşey olsun istemiyorum ne kullanabilirim ve bana ilaç konusunda yardımcı olur musunuz lütfen :( onu çok seviyorum

img

Zeytincikk34

6 yıl 2 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba 1 yaşında tavşanım var 1 hafta önce doğum yaptı dün koyduğum yemi kala duruyo ve hiç su içmemiş biraz keyifsiz gibi normalde çok hareketli hayvan sizce ne olmuş olabilir

img

Mudii

4 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavsanimla oyun oynuyordum hirlar gibi ses cikardi neden acaba

img

Hazalhira

3 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanımın burun akıntısı var neden kaynaklanıyor olabilir

img

Tavsik