Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

Kuşumun burnu şişiyor. yardım edin

Kuşun burnu mart nisan aylarında biraz şişti üşüdü heralde diye daha ılık yerlere koyduk. Sonra burnunun şişmesi durdu.Hiç bi rahatsızlık belirtisi göstermedi.Şimdi bu bir hafta içinde Burnu tekrar büyümeye başladı . Kuş herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermiyo .Ötüyo, kaşınıyo, Tünekten tüneğe atlıyo , aynasına saldırıyo:).herşey çok normal. Bu ne olabilir nasıl davranmalıyım ,neler yapmalıyım. Bide bu aynaya gagasıyla vurmasından olmuş olabilirmi.

img

oguzg

19 yıl 3 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

nu bilglerden fazla birşey söylenemez yalmnız burnunu vurabileceği her şeyi kaldırın. resim olursa daha iyi olur ve daha yardımcı olabilirim

img

kayfen2004

18 yıl 9 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kuşun burnunun tek deliğinin etrafı baya bi şişti.Kuş erkek burnuda mavi , şişen yer pempeleşti. Bügün yine baktım şişen yer biraz inmiş gibi geldi ama kahve rengiye dönmüş bi kısmı. şişkinliğin çekildiği yerlerde bazı kalıntılar kaldı. Aynasıyla oynarken bazen geagasını vuruyo ben ondan olabilir diye düşündüm yada kafasını kaşımak için kafesin tellerine sürtüyo ondanda olabilir.

img

oguzg

ÖZEL MESAJ

Kesinlikle kafes tellerine ve oyuncaklara sürtünmeden dolayı oluşan bir durum bu !!! Bepanten merhem iyi gelmekte. Bulamazsanız Terramycin de olabilir. Yalnız sürerken dilkkat edin ki, gagasıyla merhemi yemeye kalkmasın! Bir süre de, burnunu sürtebileceği kafes aksesuarlarını çekin. Ve kafes tellerine değmesine de engel olun. Kısa sürede düzelecektir. Geçmiş olsun..

img

blue1

20 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yanlız kafes tellerine sürtünmesini nasıl engelliyebilirim bi fikriniz varmı? çünkü kuşun eşide yok kafasını kafes tellerine sürterek kaşıyo hayvan. Bu kremleri kullanınca burnu eski haline gelirmi peki. Yada bu burun şişmesinin kuşa bi zararı dokunurmu acaba?

img

oguzg

ÖZEL MESAJ

başka bi sitede bunun uyuz olabileceği hakkında bi yazı okudum. Büyüteçle şişkinliğie bakınca üstünde küçük delikler gözüküyosa bu uyuzmuş.O deliklerin içinde uyuz böceği yaşıyomuş.Bi büyüteç bulup bakıcam delik varmı diye. Bunlar Uyuzsa nasıl bi ilaç önerirsiniz.Daha önce başınıza geldimi. Bide kafesi yenilemeyi düşünüyorum Eşyalarınıda yeniliycem.

img

oguzg

ÖZEL MESAJ

Tekrar merhaba.. Evet benim miniğimin de başına gelmişti bu durum. Fkat uyuz olayını aklınızdan çıkarın. Kesinlikle böyle birşey değil! Özellikle, tüy dökümü zamanında oluşan kaşıntıdan dolayı, burunlarını kafes tellerine ya da kafeste bulunan aksesuarlara sürtebiliyorlar. Engel olmak için, kafes tellerinin burunlarını sürttükleri kısımlarını, burunlarını koruyacak şekilde doldurabilirsiniz. Yazmış olduğum merhemleri düzenli olark kullanırsanız, kısa sürede bu durum geçecek ve eski haline gelecektir. Bu durumun kuşa bir zararı olmaz. Sadece bu haldeyken dahi, çok fazla sürterse, tabii ki canı acıyacaktır.. Ama tedavisi, dediğim gibi çok kolaydır. Tekrar geçmiş olsun..

img

blue1

ÖZEL MESAJ

iki gün önce Ben daha o kremi sürmeden kuşun burnundaki şey düşmüş.Ya yeni kafesine sürttü düşürdü yada kendi kendine düştü bilmiyom çünkü kurumuştu burnundaki o şişlik .Şimdi kuşun burnunda normal burun deliğinden daha büyük bi delik var.Kendi kendine iyileşip eski haline dönermi acaba? napıyım?

img

oguzg

ÖZEL MESAJ

Selam.. Kabuğun düştüğü çok iyi olmuş. Hiç merak etmeyin eski haline dönecektir. Yani o delik biraz küçülüp, normal burun deliği haline geliyor. Ancak hemen değil, biraz zamana ihtiyacı var. Ara ara, merhem sürebilirsiniz. Bir de dikkat edin, kuşunuz burnunu sürttükçe, iyileşmesi gecikir ya da bu durum tekrarlar. Kafes ve aksesuarların temizliğine de aynen devam edin. Kısacası, korkacak birşey yok..

img

blue1

ÖZEL MESAJ

Blue1 Eminmisin bu merhemlerin yararlı olduğuna

img

setrix

8 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ