Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

İguana ve samonella!

Arkadaşlar herkesin bağışıklık sistemi tabiiki farklıdır.Biri kokoreç yer bişi olmaz biride akşamına ishal olur.Benim sormak istediğim; -iguana veya su kaplumbağası aldıktan sonra hastalanan oldumu?

img

abort

14 yıl 8 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben olmadım, üstelik kaplumbağalarımın filitresinin süngerini çıplak elle temizlerdim. Elleri yıkadıkça problem yok, kişisel hijyen çok önemliymiş öyle yazıyor heryerde :) İguana ve kaplumbağaların taşıdığı salmonella türünün 6 yaşından küçük çocukları, hamileleri, bağışıklık sistemi çok zayıf olanları ve yetmiş yaş üzeri insanları etkiledğini okudum.

img

kemal128

19 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben iguanam geldikten sonra grip olmuştum ama sebebi iguanamıdır acaba daha öncede yıllarca su kaplumbağası besledim onda bişey olmamıştı

img

kevyav

14 yıl 8 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Salmonella grip değilde besin zehirlenmesi gibi, ishal, bulantı ve kusma, ateş ve halsizlik yapar.

img

kemal128

ÖZEL MESAJ

Ben 3 yıldır su kaplumbağası bakıyorum fakat hiç hastalanmadım.

img

chef23

14 yıl 7 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben hasta oldum.geçmesini bekliyorum.oruç olduğumdan pek fazla ilaç takviyesi yada perhiz yapamıyorum :( su kaplumbağalarım daha önceden vardı hemde ellerimi sabunlamazdım.onlardan olmadığı kesin. ama iguanamı nezaman yıkasam yada kafesini temizlesem hasta oluyorum.zaten tuvalet alışkanlığı yok heryere yapıyor.çok canımı sıkıyor bu yüzden. araştırdım zaten aktif samonella direk eline bulaştıysa sabunla fln kolay kolay çıkmıyormuş (tırnak altlarımıza dikkat). bende sıcak suyla fln destekliyom.zaten havadan nem kapan biriyim.Hemen hasta olurum. Her hayvan samonella taşımaz imiş.Bizimki nerden kaptıysa mevcut bünyesinde :( of off

img

abort

ÖZEL MESAJ

sürüngenlerin çoğu taşıyıcı olmayanlar şanslı :D geçmiş olsun sana umarım hemen iyileşirsin. Ben iguanamın kafesini temizledikten sonra sabunun yanında birazda çamaşır suyuyla yıkıyorum ellerimi :D

img

kemal128

ÖZEL MESAJ

abort hastayım diyosun blirtilerini yazarısın lütfen bende hasta oldum galiba korkuyorum

img

sudekara

15 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

her kes ishal olmuştur. yalnız bunda farklı olarak kusma yapmayan mide bulantısı.halsizlik.orta dereceli ishal (bazılarında kanamalı olurmuş) Yapılan perhize bağırsakların cevap vermemesi...

img

abort

ÖZEL MESAJ

senin için üzüldüm umarım en kısa zamanda iyleşirsin. bende bir aydır hapşırma göz sulanması var alerjik bi durum galiba umarım yükselden kaynaklanmıyodur onu satmak zorunda kalırsam çok üzülürüm:(

img

sudekara

15 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ