Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Yardım edin!

Dün yeni su kaplumbağası aldım.Gözlerini hiç açmıyor.Yem yemiyor.Bide gözünden beyaz bişey çıkıyor zar gibi nedir o nasıl geçer hasta mı olmuş yardım eder misiniz?

img

bramblerose

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Eğer kaplumbağanızı yeni almışsanız ve bakımı hakkında bilginiz yoksa muhtemelen şu plastik kaplarda besliyorsunuz demektir. Öncelikle sabit başlıkları okuyarak kaplumbağa bakımı hakkında bilgi almanızı öneririm. Eğer plastik kaplarda değil, bir teraryumda bakıyorsanız bakım koşullarını bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Anlattıklarınıza bakılırsa kaplumbağanız üşümüş gibi görünüyor. Kapalı gözler bir akciğer enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekecektir. Siz önce sabit başlıkları bir okuyun (hani şu öncelikli mesaj diye belirtilenler) sonra sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sabit başlıklara baktım ama gözünden çıkan beyaz zarla ilgili bişey göremedim ?

img

bramblerose

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Beyaz zarı ilk defa bende sizden duyuyorum. Acaba gözlerinde şişlik var mı? Birkaç gün yem yemeden durabilir. Yeni ortama alışabilmek için. Ama eğer gözleri şiş ve kapalıysa, hareket etmiyor kuru bir yerde durmak istiyorsa büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu gibi görünüyor. Bakım şartlarınız hakkında bilgi verirseniz (akvaryum,ısıtıcı, filtre, kuru bölge var mı? vb.) yardımcı olmaya çalışabilirim.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

akciğer enfeksiyonunun belirtileri yok .göz iltihabı olabilir gibi görünüyor. sabah onun durduğu odanın camını açmışlar sanırım ordan soğuk geldi. ısıtıcı şuan yok alana kadar napabilirim? ilk alırken verilen plastik kabının içinde duruyo. kuru yeri var ama genelde suyun içinde duruyo. gözü şiş mi tam anlamıyorum.

img

bramblerose

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bakın bu plastik kaplar bir kaplumbağanın yaşaması için hiç te uygun ortamlar değil ne yazık ki. Zaten ısıtıcıyı da onun içinde kullanamazsınız. Maalesef satıcılar bu şekilde kaplumbağa satmaktan ve böyle bir ortamda yaşayabileceğini söylemekten hiç çekinmiyorlar. Yazık ki bu kapta bakmaya devam ederseniz kaplumbağanız kısa bir süre sonra hayatını kaybedecektir. Gerekli olan şeyleri okuduğunuzu varsayıyorum ama evinizde kaplumbağa bakmak için gerekli olan şeyleri yine de kısaca yazmak istiyorum. Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın kaplumbağalar EVCİL hayvanlar değildir. Ama eğer evimizde bakmak istiyorsak doğal ortamlarına en yakın şartları sağlayarak onları az da olsa mutlu edebiliriz. Bizim açımızdan en önemli olan, öncelikle su kaplumbağası almamaktır. Bir hataya düşüp aldıysak en minimumda şu şartları sağlamalıyız; *Bir akvaryum. (eğer hemen bir akvaryum edinemiyorsak büyükçe bir plastik kap ta kullanabiliriz.) *Kaplumbağanın kabuk boyunun en az birbuçuk katı su koyulmalıdır. *Isıtıcı 26-28 dereceye ayarlanmalı ve sürekli çalıştırılmalı. *Üstü su yüzeyinde kalacak şekilde kuru bölge yapacak bir yükselti (büyük bir taş olabilir Sitedeki mesajlarda örnekleri mevcut.) *Kuru bölgeyi sıcak tutmak için 40-60 watt`lık bir lamba. *Suyu temizlemek için bir filtre. İlk aşamada bunlar yeterli olur. Ancak su kaplumbağası bakımı zahmetli, pahalı ve sevgiyle yapılması gereken bir iştir. Pet shop sahiplerinin söylediği gibi bir plastik kap ve adi yemle yapılabilecek birşey değildir. Onlara kalsa onlar ısıtıcının da gerekmediğini söylerler. Çünkü sizin evinizde ölen her kaplumbağa onların pazarlarını genişletmek için bulunmaz bir fırsattır. Lütfen öncelikli mesajlardan SU KAPLUMBAĞALARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HERŞEY başlıklı yazıyı okuyunuz, şartlarınızı gözden geçirip yapabileceklerinizi belirleyiniz, ona göre yarından tezi yok harekete geçip kaplumbağanızı o ölüm fanusundan kurtarınız. Eğer yapamam diyorsanız yol yakınken vazgeçiniz. (tabii vazgeçmek te çözüm değil çünkü eğer aldığınız yere geri verirseniz en kısa sürede öleceğinden şüpheniz olmasın.) Akciğer enfeksiyonu belirtileri hemen ortaya çıkmaz ancak ağırlaştıktan sonra anlayabilirsiniz. Ama eğer üşüdüyse birkaç gün sonra akciğer enfeksiyonuna dönüşebilir maalesef. Göz iltihapları için GENTAGUT adlı göz damlasını öneriyorlar. Ecznede bulabilirsiniz. Günde iki defa her iki göze damlatmak yeterli olur. Isıtıcı için ise geçici çözüm önerim şu;kabını ılık bir kalorifer peteği üzerine koymak, ama bu sadece geçici bir çözüm. Bir masa lambasına soft ampul takıp kabın üzerine yerleştirerek de bu gece idare edebilirsiniz. Ancak kaplumbağalar kendi kendilerini ısıtamadıkları için ısıtıcı şarttır. Biraz uzun oldu ama umarım yardım edebilmişimdir. Kolay gelsin.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

ısıtıcı almadan iyileşmesi imkansız,mutlaka ve mutlaka ısıtıcı alınmalı,bir an önce! gözündeki beyazlık iltihaptan kaynaklanıyor,ısıtıcı vs alman tek başına yetmicek elbette,bilgili bir veterinere götürmen lazım. bilgili diyorum çünkü veterinerlerin %90 ı sadece göz enfeksiyonu deyip geçiyolar ve göz damlası veriyolar,ben bir kaplumbağamı o şekilde kaybettim. görmeden ahkam kesmek doğru değil ama ben o kaplumbağanın %90 akciğer hastası olduğunu düşünüyorum. sen en önce ısıtıcı al,eczaneden "terramycin göz merhemi" al,günde 2-3 kere parmağınla hafifçe masaj yaparak sür. veterinere mutlaka git,ama önce daha önce kaplumbağa tedavi edip etmediğini sor,bulabilirsen kaplumbağadan anlayan bi veterinere git en önemlisi ilgi aslında,kaplumbağandan asla vazgeçme ve sana muhtaç olduğunu unutma,kolay gelsin..

img

thedamned

14 yıl 11 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkürler yardımcı olduğunuz için :) su sıcaklığıını yüksek tutmaya çalışıyorum yakın bi zamanda ısıtıcıda alıcam şuan gözlerinin birini açıyor ama diğerini açmıyor. bide hiç yem yemedi?

img

bramblerose

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

diğer gözünüde açtı. bi tek yem yememesi kaldı.akvaryuma güzel bi ortamda hazırlıyorum . akvaryum kumu bi akvayum kumu kaldı. onuda tamamlayınca çok güzel olucak . bide yanına dişi almayı düşünüyorum :)

img

bramblerose

14 yıl 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Akvaryuma kum koymak çok ta doğru değil, hem temizliği zor oluyor, çünkü kaplumbağalar sularını çok pisleten hayvanlar,hem de bazı kaplumbağalar kumları yutabiliyor. Bir de önce ısıtıcı ve filtre işini çözmelisiniz. http://hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=55432 Bu link yeni kaplumbağa sahipleri için çok güzel bir rehber niteliğinde http://hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=78421 Bir de bu link iyi bir akvaryum (daha doğrusu teraryum yapmak için lütfen inceleyin. Sorularınız olursa biz buradayız.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ