Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

=( Yardımlarınızı Bekliyorum...

Ya dün bizim eve temizlikçi geldi.Bu yüzden evden erken çıktık.2 tane tavşanım var.1 tanesi süpürgeden korkuyor diye balkona koydum. akşam geldigimizde korkan tavşan ölmüştü ama dierinde hiç birşey yoktu.Yazdıklarınızı okudum,Sıcak Çarpmasından oldu galiba ama niye diğerine bisey olmadı? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler... =( yanıtlarınızı bekliyorum çünkü benim için çok değerliydi. :S

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanımda hastalık olduğu şüphesine katıldım.Diğer tavşanım için ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin =( birinin ölümü bile beni ağır yaraladı :S

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz gibi ölen tavşanınızın sağdece sıcak çarpmasından ölmesi çok olası değil. Ancak tavşanınızda genetik yada doğuştan bir hastalık varsa onun etkisini arttırmış olabilir. Bu tür ani ölümler (dediklerinizden yola çıkarak) genelda kalp krizi yüzünden olur. hatta yaptığım araştırmalarda tavşanlardaki en ölümcül kronik hastalıklardan biride kalp yetmezliği. genelde bu durum aile içi eşleştirmelerden kaynaklı olduğu söyleniyor. Eğer belirli bir hastalık yüzünden olmuşssada (ki hiç zannetmiyorum, hiç bir belirti göstermeden hastalık bu şekilde öldürmez) diğer tavşanınızdada belirtileri gözükücektir. Eğer bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, çıkan belirtilere göre daha doğru bir yol gösterimi yapabiliriz. Birde merak ettiğim yaşıyan tavşanınızda herhangibir kapuklaşma, lokal tüy dökülümleri yada ufakta olsa yara varmı?

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tüyleri çok nadir dökülüyor.Oda biraz.baktım pek bi yara göremedim ama kulaginda bi yırtık gibi birşey vardı bide sürekli aslan gibi yatiyor.

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yemesinde, içmesinde ve dışkılamasında problem yoksa, herhangibir yerinden bır akıntı gelmiyorsa, dişlerinde çürük yada dişetlerinde belirgin kızarıklık yoksa, tırnnaklarının diplerinde ve ayaklarında kızarıklık yoksa, bu durumu büyük ihtimalle sıcağa karşı verilen bir tepki, yada içerde başka bir rahatsızlık, yada kulağındaki yaradan kaynaklı enfeksiyon olabilir. Enfeksiyon için satılan multi vitamin yada bağışıklık için destek kürlerden alıp suyuna gereken miktarlarda ilave edin, biraz meyve yemesini sağlayın (elma vs gibi meyveler, ama çok değil), birde elinizi ıslatıp kulaklarına masaj yaparak kulaklarını hafif nemlendirin(yara kısma dokunmamaya çalışın). Eğer hala bu şekilde davranmaya devam ederse özellikle geceleri (3-4 gün sonrasında) bir veterinere götürün.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

Simdi dikkat ettim dediginiz rahatsızlıklardan hicbirine rastlamadım.O yara değilmiş.Sadece uyurken yatiyor.birde sitede yazılanları okudum.Sıcak Çarpmasında tavşan kendini yeri atip sogutmaya çalışır yazıyordu.Birde benim ölen tavşanım biraz tırsaktı.Süpergeden korkuyor diye dısarı koydum.evde olmadıgımız icin bakamadık.Temizlikciye söledik iceri alabilir misin diye.Oda iceri aldı.en az 1-2 saat güneste kaldı.Benim ilk aklıma korkudan ölmüstür diye gecti.Ama biraz arastirdim sıcak carpması daha uygun geldi. Sizce Korkudan ölmüs olabilir mi?

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Simdi dikkat ettim dediginiz rahatsızlıklardan hicbirine rastlamadım.O yara değilmiş.Sadece uyurken yatiyor.birde sitede yazılanları okudum.Sıcak Çarpmasında tavşan kendini yeri atip sogutmaya çalışır yazıyordu.Birde benim ölen tavşanım biraz tırsaktı.Süpergeden korkuyor diye dısarı koydum.evde olmadıgımız icin bakamadık.Temizlikciye söledik iceri alabilir misin diye.Oda iceri aldı.en az 1-2 saat güneste kaldı.Benim ilk aklıma korkudan ölmüstür diye gecti.Ama biraz arastirdim sıcak carpması daha uygun geldi. Sizce Korkudan ölmüs olabilir mi?

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sanırım sıcaklık dediğiniz odukça yüksek sıcaklıklar (30derce civarı). ama yinede diğer tavşanın bir zarar görmemesi sağdece sıcak çarpması olmadığını gösteriyor. Sanırım daha başka kronik bir sorun vardı. tavşanlar sağdece korkudan ölmezler, kalplerinde yada başka bir yerlerinde rahatsızlık varsa onla birleşince ölümcül olur. Bizlerede kalp veya vasküler başka bir hassasiyet varsa sıcaklık, heyecan vs önerilmez. Burdan pay biçebilirsiniz.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

Yardımlarınız için çok Tesekkür ederim.Size minnettarım.Keske bu olanları önceden bilseydim =(.Pazar günü balkona cıkarmıstım dediginiz gibi 30 dereceyi gecmiste olabilir. =(=(=(=( .Acaba benim dikkatimi birsey daha cekti aralarındaki farkla ilgili İlk Ölen tavsanimi aldim.Ondan 1-2 gün sonra suanki tavsanımı aldım.Ordaki adam yasıyan tavsanın bi eve gittigini,sevilip getirildigini söyledi.Ve bu tavsan dier tavsanımdan iriydi.Tavsanlarım bizde yaklasık 2 ay kadar kaldı.Acaba ölen tavsanım 1 aydan küçükken sütten kesildigi için ölmüs olabilir mi? Bu sorumuda yanıtlarsanız cok sevinirim.elimden onu geri getircek bir güç olmadıgı icin bari ölüm sebebini ögrenmek istedim.Sankı Hayatımın neşe kaynagı söndu =(

img

zipzip45

14 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Annesinin yanından 3 hafta yada daha az sürede alınan yavruların ölme riski oldukça fazladır. Genel petshop mantığında 3 haftalık yavru satışa hazırdır, ama bu kesinlikle yanlıştır. yavrular en az 4 hafta olmak üzere alabildikleri kadar anne sütü almadan annelerinden ayrılmamalıdır. Anne sütü yavrular için yeri doldurulamaz yağ ve bağışıklık arttırıcı enzimler ve bir sürü sayamadığım maddeyi barındırır. özellikle yavru tavşanları ilk 2,5-3 hafta anneleri emzirir yani annenin insafına kalır ama 3 haftadan sonra kendileri emerlerler. Yani en çok sütü 3 haftadan sonra alırlar. Erken alınan yavruların organ gelişimi tamamlanamadığı için bu tür (sıcak, heyecen vs.) dış etkenlere karşı çok daha dayanıksız olurlar ve bu duruma bağlı olarak ölümleri daha kolaydır.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ