Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kabuk

İki kaplumbağam var benim tüm envanteriye sahipler...normalde kaplumbağa kabukları etek kısımlarımı desem ne desem uç kısımları aşağıya bakar ya benim kaplumbapamın o kısmı (bir tanesinin)hafif yukarı doğru kıvrık duruyor bir şey olmaz bir şey olmaz diyorum ama içim rahat etmedi sorayım dedim en son diş fırçası ile fırçalamıştım bu arada benim yüksek zekaya sahip ev arkadaşım 3 adet erik çekirdeğini akvaryuma atmış bizimkilerde nasiplensin diye okuldan gelince farkettim sorun olur mu

img

sevimliit

14 yıl 1 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevimliit merhaba. O dediğin kabuklar marjinaller. sabit başlıklarda Kabuk değişimiyle ilgili bilimsel bir yazı başlığı olacak. Orayı incele derim. Y akabuk değiştiriyordur( yaşını bilmiyorum kapluşunun ) değiştirmiyorsa bile sorun yoktur. Marjinallerde yumuşama dışında acil durum sinyali verecek bir durum olmaz. için rahat olsun. Arkadaşının yaptığı ciddi sorun oluşturmaz şimdilik. Ama bu demektirki arkadaşını yeteri kadar bilgilendirmemişsin. Burayı iyi incelemeli, edindiğin bilgileride mutlaka ev arkadaşlarına iletmelisin. Yanlız yaşamıyorsan ya öğrenecekler yada çok büyük riskler seni bekliyor demektir. iyi geceler. Not: Bilgi edinmen ve Ev arkadaşlarına anlatman o kadar önemli ki, bu haldeyken, bu mesajı sırf bu konu çok önemli diye yazdım. Umarım dikkate alırsın.

img

marti

14 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağalarımın yaşını bende bilmiyorum ama küçükler sanırım en azından boyları küçük ve yaklaşık 1 aydır bendeler marjinal dediğimiz kısımlardan arka kabukta olanlar çok hafif yukarı bakıo değişiklik insanı korkutuyo açıkçası fırça dabesi ile mi yaptım diyorum arkadaş pamuğa sirke damlat sür dedi mantara iyi gelirmiş yapmadım ama doğru mu sizce ve bu arada tüm hayvan severlerin gençlik ve spor bayramını kutluyorum...

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

İste bu nedenle bu siteyi iyi öğren dedim. İstedigin tüm bilgiler öncelikli okunacaklar diye belirtilen sabit basliklarda var!

img

marti

14 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arka kısım yukarıya kalkık gözüküyorsa bu piramitleşme başlangıcı demektir. aşırı protein vermeyip sağlıklı bir diyet uygularsan hızlı büyümek yerine sağlıklı büyüyüp bu tarz sorunlar göstermeyecektir.

img

huleyn

16 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

peki hangi yiyecekler protein içerir ben sadece sera raffy p ve sera raffy ı veriorum bir kez haşlanmış yumurta verdim. ama yemleme saatim ve yemleme sürem yok bazen günde 3 kez bazen günde 2 kez 5 tane 7 tane yani saymıyorum açıkcası verdiğim yemleri

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağaların beslenme programları başlıklı yazıyı okumalısın. Öncelikli mesajlar arasında.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

inceledim orada herkes ne verdiğini yazmış neler protein içerir ne vermem gerekir anlayamdım sorun bende mi acaba :s

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

sera raffy p %39, sera raffy I %53, yumurta beyazı &80 oranında protein içerir. beslenme programınızı günde 2 ye çekmelisiniz. genel kural kafası buyuklugundedir. sera raffy p yi bu olcude verin. yani günlük kafası büyüklüğünde. raffy I dan ise günde 3-4 tane vermeniz yeterlidir. yumurta beyazı vermenize ise hiç gerek yok. yemleme saatinin olup olmaması fark etmez. hatta doğada yemi sürekli aynı saatte bulmadıkları için farklı zamanlarda yemlemeniz daha doğru gibi tabii gece uyurken yemlemekten bahsetmiyorum :)

img

huleyn

16 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Küçük kaplumbağalar sebzeye pek rağbet etmeseler de alıştırmakta yarar var. Sebze (kıvırcık, karahindiba, su mercimeği vb.) beslenmeye biraz eklenebilirse protein yüklenmesi de azalacaktır. Sürekli kutu yemlerle beslemek tekdüze bir beslenmeye yol açıyor. Sen de bir beslenme programı oluşturup kaplumbağanın sevip sevmediği yiyecekleri belirleyerek onu çok yönlü bir şekilde besleyebilirsin.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ