Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

narbülbülü arıyorum - 2.sayfa

en az 1 2 aydır kafeste beslenmiş olmalı göğsü turuncu olan güzel bir kuştur... fiyatı çok önemli değil. elinde olan buraya yazabilir... yer istanbul şişlidir hepinize saygılar

img

kurtdövüşü

13 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim bildiğim yurtdışında kızıl gerdanı(rubin)üretim yapılıyor..120 cm uzunluk ve 60x50 ebatlardaki bazısı 60x60 yapıyorlar......aynı saka gibi üretim yapılıyor.yuvalıklara sahte sarmaşık sarıyorlar ve biraz daha fazla bitkilendiriyorlar.yemliklere un kurdu koyuyorlar kurutulmuşunu dahi yiyor bu kuşlar....yavru zamanı daha fazla canlı yem ağırlıklı besleniyorlar.et kurdunu iyi dezenfekte edersen severek tüketiyorlar,bunun harici karınca yumurtası ve diğer böcek larvalarınıda yiyorlar.benim gözlemlediğim kadarıyla ekmek içinide yiyorlar...kuş tuttuğum zamanlarda incirliğin yanında pamuk tarlasında kuş tutardım ve orada bir incir deposu vardı..kuşta aç kalmayim diye getirdiğim yemekten kalan ekmek olursa serçelere atardım..orda çok kez dikkat ettim ekmeğin içini yiyorlarbu kızıl gerdanlar..kışın karda ispinoz tutmak için ağ kurmak istemediğim zamanlarda ağaçlara kapanca asardım 8-10 tane,içini yemlerdim.ekmek içini iki parmağımın ucunda uzunlamasına ovalardım kurt gibi görünürdü....ispinoz bunu gördümü dalıyor kapancaya yem harici bunuda koyardım.ne zaman böyle yapsam muhakkak 1-2 kızıl gerdan yakalanıyor.tabi ben beslemediğimden salardım.ben düşünürdümki o ekmek kurt gibi göründüğünden dalıyor kapancaya bu kızıl gerdanlar,sonradan gözümle gördüm ekmek içinide yiyorlar.........yazın eve giren vardı böyle bir yavru...sakalara verdiğim haşlanmış un kurdunu yedi, canlısını yedi. et kurdu yaptım onu bile yedi yani istediği yemi verince yaşıyorlar sonra kurt bitti bende bunu saldım hatta gammarus bile yiyor..yani bunların mutasyonları bile avrupada üretiliyor,eğer doğru bakım yapılırsa üretmek mümkün.

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bunun haricinde kafeste yaşatığım kuşlarda var 1-tepeli toygar 2-çizgili tarla kuşu(bu iki kuşun yem kırma adeti yok ve tünekte durmuyorlar salmanın içine iki tane kaya parçası koydum orda veya yerde tünüyorlar...kuşlardan dökülen kırılmış ve ayıklanmış yemleri ve küçük yabani tohumları yiyorlar)bir ay kadar baktım ve sonra azad ettim 3-karatavuk(salamura olmamış yeni düşmüş zeytini çok severek yiyorlar ve bunun haricinde toprak solucanı yiyor) 4-sığırcık(ıslak buğday,ekmek ve yumurta maması yiyor,bendeki kek bile yiyordu) 5-arapbülbülü(teneger yeminin içine yumurta maması ve gamarus karıştırdım iştahla yiyor ama çok pis kokuyor) 6-baştankara(çekirdek hastası çekirdeği ayakları arasında tutup gagasıyla kırıp içini yiyor harictende kurt yiyor) bunun gibi kuşları eğer yemek rejimini bilirseniz bakmak zor değil ama büyük uğraş istiyorlar.. bunların harici tohum yiyen olarak bu güne kadar beslediğim kuşarda şunlar. saka,florya,iskete,fanyata,susamcık,ispinoz,munta,kocabaş,türk kanaryası(serinus pussilis)çaprazgaga,şakrak,mozambik,huş isketesi,çütre,canelya,kaya serçesi,söğüt serçesi,karabaş çinte ve himalaya sakası.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

hocam doğru.... avrupada hele hollanda ve belçikada üretiyorlar bu kızılgerdanı.benim yakın bir dostum da dört yıl önce vardı bu.o bunu dana ciğerine bile alıştırmıştı.yalnız yavruyken tutmuştu.o büyük avantaj tabii.un kurdu,bahçedeki solucanlar,özel bir yem karışımı bile vardı onda.karınca yumurtası filan vardı içinde o yemin.kuşun nağmesi de güzeldi amma.bu kuşun çok güzel dili var gerçekten.ama çok yaşamıyor kafes hayatında.2 yıl filan baktı ona o kadar.zaten normal ömrü üç beş yıl galiba.kafes üretimi olsa belki farklı olabilir.hep saka da dinlenmiyor mehmet ali kardeş.tamam saka nağmesi de benim için çok makbul amma yani bir zamandır bir tane kanarya getirdiler bana.......... aman diyorum.hitkırlar,doydoydavitler......rahat onüç ondört nağmesivar maaşallah.bu kuşu dinlemek gerçekten heyecan verici.evin salonunda ayrı koydum yani başköşeye.sakalarım kayınbabamda.o benden de meraklı sağolsun.gözüm arkada değil.zaten haftada en az dört kez görüyorum.onların yeri ayrı.

img

kurtdövüşü

ÖZEL MESAJ

Hitkır falan dediğine göre belli kanarya bülbüllü,hit kırıda her kuş yapamaz kuşun hançerli olması lazım..öyle vaciles sak sak saki,guli guli guvacılar dinlemeyeli uzun oldu:)))saka gerçekten güzel öten bir kuş, hele parlak boylu bir kuşsa daha da bir farklı oluyor.ama dedim ya ben her kuşu besledim..ama floryadan başka kuş bakmam.hemen tüm doğa kuşlarını besledim ve herzamanda agat gibi bakıri gibi melez için beslediğim ve bakıcı olarak kullandığım maltalarım oldu(kanarya)ama floryadan aldığım hazzı hiç bir kuştan almadım.bu floryaya yakın zevk veren bir kuşta ispinoz.ama onunda iyisini ve ötenini buldunmu dinlersin oda 3 ay.bende karışık kuş olduğu zamanlar her zaman florya vardı,ama salmada sadece bozuk öten ve senelenmiş olanlar olurdu..onun harici sağlam kuşlarımı asla başka kuşlarla bakmadım ve evin her odasında birer floryam vardı(ev iki oda bir salondu ve salonda dahil 3 floryam vardı hepside örtülü ve paketliydi)bunun harici evde başka kuş olmazdı hepsi üretim yaptığım yerdeydi...

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

mehmet ali bey selamlar.bana o saydığınız kuşlardan bir takım ya da tek erkek ayarlayabilir misiniz.kocabaş,türk kanaryası,çütre,canelya,sarı çinte,karabaş çinte olabilir.karatavuk ve arap bülbülü güzel ötüyorlar ama dediğiniz gibi hijyen yönünden çok sıkıntılı.zaten beslenme rejimi de farklı.

img

proxy

13 yıl 8 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Şimdi evde bir arkadaşımın hediye ettiği 1 takım zebram var(kuşlar annemin ve kendi bakıyor).....ben bu kuşlardan beslemedim daha önce.ortak kümesimizde arkadaşta 4 tane zebra 4 tane bengal ve 1 takım goldian vardı ama ilgilenmezdim.ama bunlar acayip sempatik kuşlar.belki 8-10 takım alırım bunu başlarım üretmeye..çok sevimli ve sosyal kuşlar..farklı mutasyonları ve jumboları çok iyi...tam genetik çalışma kuşu.... kısa sürede sonuç alınabilinecek kuşlar ve sesleri az olduğundan başka kuşları bozmayabilirler..ben bunlardan üretim yapabilirim güzel hayvanlar,onun harici mutasyon floryada düşünüyorum.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

proxy!!! bende artık yok!!!karma kuş bakmıyorum artık..kuşları dağıtmadan evvel geneli çiftti..(himalayanlar 2 side erkekti karabaş çinte ve çütre sadece erkekti)....şimdi artık yok.sadece florya ile ilgileniyorum hatta saka bile bakmıyorum.bizim evde sadece validenin baktığı zebra takım var onuda bir arkadaş dün hediye etti.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

teşekkürler.neyse kısmet artık.bakacağız çaresine.illaki birinde vardır.

img

proxy

13 yıl 8 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mehmet ali bey sizin orda samsunda bülbüllü çok üretici var.damarı meşhur..... çok güzel sakamelezleri de var.ben aslında sakamelezi istiyordum bülbüllü...... burda istanbulda kadıköyde esnaf bir arkadaşta vardı.o da geçtiğimiz ocak ayında hakem bir abimizden almış.kuşu gördüm.sahiden güzel de çok yüksek bir rakam isteyince olmadı.o rakamın hemen hemen yarı fiyatına maloldu bu kuş bana....... ve çok memnunum.inşallah bir gün birlikte dinleriz.

img

kurtdövüşü

ÖZEL MESAJ

hint bülbülü hakkında hiç malumatım yok hocam.petshoplarda görmüşlüğüm var.renkleri güzel sahiden de.sen kanarya sesi sitesine ilan vermiştin toptan alırım diye.üretim düşünebilirsin sahiden de olabilir.yani florun sesini bozmayacağına inanıyorsan yap tabi.başarılar.

img

kurtdövüşü

ÖZEL MESAJ