Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Bir gözü kapalı!..

Merhaba, Tatlı su kaplumbağamı alalı 2 hafta oluyor. Önceleri çok hareketliydi. Şimdi taşının üstünde hareketsiz olarak saatlerce duruyor. Suyun içine girmediği zamanlarda sağ gözü kapalı duruyor. Neden olabilir? Sabahtan beri böyle.

img

saynur

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam. Bir isitici yardimiyla su sicakligini 26-27 derecede sabit tutarsan farki acikca gorebilirsin. Sorun devam ederse burada yazmaya devam ok? Hoscakal

img

seamansoul

19 yıl 8 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm saynur, hoşgeldin öncelikle sana nasıl bir ortam sağlaman gerektiğini yazacağım. daha önce benzer bir cevabı bir arkadaşa yazmıştım. içinden sana uygun olanları seç istersen. gözünün kapalı olması vitamin eksikliğinden veya üşütmeden kaynaklı olabilir. vitamin takviyesi yapman gerekecektir. 1. kapluşları kapta sakın besleme. yaşlarını ve cinslerini bilmiyorum ancak yavru ve kırmızı yanak olduklarını tahmin ediyorum. onlara bir akvaryum alman gerekecek. almazsan eğer ölmeden büyüyebilirlerse o kaptan kaçıp evde kaybolacak veya düşecek ve öleceklerdir. hadi kaptan kurtulamadılar diyelim su soğuk olduğu için üşümekten hasta olacaklar ve yine öleceklerdir. yani bir akvaryum almak şart. 2. suyun sıcaklığının kırmızı yanak su kaplumbağası için 28 derecede sabit olması lazım. yani arada bir ılık su koymak işe yaramaz. suyu sabit tutabilmek için ısıtıcı alman gerekir. bu ısıtıcılar yaklaşık 10 ytl. akvaryum için ise bilemiyorum 50-70 arası olabilir. 3. suyun temiz kalması için filtre alman gerekecek. resun marka küçük filtreler (şelaleli olanlar ) 12 ytl. böylece su hem görüntü hem de koku olarak temiz kalacaktır. ancak haftada bir yine suyunu değiştirmen gerekir. değiştirme tam değil suyun %75''''i şeklinde olur ki bir takım yararlı bakteriler suda kalsın. 4. kırmızı yanak su kaplumbağaların ortalama ömrü 20-25 yıldır. dolayısıyla bundan önce ölmeleri bizlerin onlara iyi bakamadığımız için olur ki, petshopta duyduğun hiçbirşeye inanma. sadece burada yazılanlara inan:) (yanılıyor muyum arkadaşlar) 5. beslenme şekilleri ile ilgili olarak yukarıda eski forumlar arşiv bölümünde bir çok başlık var. tarih sırasına göre tararsan beslenme ile ilgili yazılar bulacaksın. 6. bunun yanında akvaryuma bir de üzerine rahatça çıkıp kuruyabilecekleri ve yorulduklarında tutunabilecekleri bir kaya koyman lazım. suyun derinliğini de kabuklarının genişliği kadar yapsan yeterli şimdilik. yukarıda yazdıklarım gözünü korkutmasın. ilk başta biraz masraf yapacaksın ama artık bu kapluşları aldığına göre sorumluluğunu da taşıman gerek. sen bunları bir yap, devam bilgileri sağlarız. kim demiş bunların bakımı kolay diye... ama sana yine de kolay gelsin.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Cevaplara teşekkür ederim. Isıtıcısı var, Filtre var, kaplumbağa çok küçük. Misafir olarak gelen çocuklar suyun içine ellerini sokmuşlar. Tabii ki ben bunu yeni öğrendim. Gözüne de dokunmuş olabilirler. O günden sonra suyu değiştirdim. Biraz da vitamin verdim. Şimdi gözünü açtı ve oldukça hareketli. O kourt şeklindeki yemlerden günde 1 tane yiyor. Onu da ağzının ucuna kadar götürüyorum. 2-3 gün hiçbir şey yemediği oluyor. Attığım yemi alıyorum yemezse. Marul vermiştim, onu güzel yedi. Balık verdim, tetlı su balığı, yemedi. Bu yediği yeter mi acaba bilmiyorum. Boyu yaklaşık 3x2 cm. Alyanaklı su kaplumbağası. Bir de suyu çok kirleniyor. Filtreyi değiştireceğim. Yeni filtre alana kadar kaç günde bir su değiştirilmeli? Forumlarda bulamadım.

img

saynur

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir şey dehe sorayım. Yeğenimi yem almaya gönderdim. Yemin üstünde ''goldfish'' yazıyor. Sanırım balık yemi. Ondan dolayı yememiş olabilir mi?

img

saynur

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eh haliyle... kaplumbağalar için özel kaplumbağa yemi alınmalı. verdiğin yem biraz az gibi geldi bana.

img

momo

ÖZEL MESAJ

suyu 2 günde bir değiştirmen lazım. kapluşların o suda yaşadıkları, yemek yedikleri ve o suyu içtiklerini hesaba kat. zaten kokusuna dayanamazsın. su değiştirmeyi yukarıda ayrıca yazmıştım:)haftada bir kez de akvaryum temizlenmeli.

img

momo

ÖZEL MESAJ

Arşive girdim zaten ama her aradığımı bulabilmem çok zor. Bu siteden yardım almak istiyorum sadece.hem bulamadıklarımı soruyorum. Kusura bakma fener 48, rahatsız ettim herhalde. Şimdi temizlikle ilgili bir şey daha sorsam yine arşive bak diyeceksin. Bulamıyorum ki. Tam aradığım cevap yok. EN İYİSİ BİRŞEY SORMAYALIM, SORANLARA DA ARŞİVE BAK DİYELİM, ÇOK FAYDALI OLURUZ BİRBİRİMİZE...

img

saynur

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sen sor sor...

img

momo

ÖZEL MESAJ

Isıtıcı(28-29 derecece) + Vitamin takviyesi + teramisin göz kremi + MOMO nun tavsiyeleri = Sağlıklı KAPLUMBAĞA(sadece 2 gün içinde) NOT: benim kapluşunda gözü şişti bu formul sayesinde iyleşti..:)

img

shortyyy

19 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ